Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

ŻABKA WARTA OD 6 DO 25 MLD ZŁ? ZNAMY WYNIKI ŻABKI ZA UBIEGŁY ROK (AKTUALIZACJA)

Żabka warta od 6 do 10 miliardów złotych? Przygotowująca się do debiutu na GPW największa w Polsce sieć sklepów za rogiem opublikowała właśnie swoje wyniki za ubiegły rok.

ŻABKA WARTA OD 6 DO 25 MLD ZŁ? ZNAMY WYNIKI ŻABKI ZA UBIEGŁY ROK (AKTUALIZACJA)
FOT.: ŻABKA POLSKA

ZYSK I PRZYCHODY ŻABKI

Wyniki, które osoby liczące na ogromny debiut mogą rozczarować. Sieć zanotowała w ubiegłym roku 357 mln zł zysku i 19 mld 800 milionów przychodów. To oznacza, że w ciągu roku na jeden sklep przypada średnio niecałe 2 miliony utargu i prawie 36 tysięcy złotych zysku netto przypadającego sieci. Swoją część zysku ze sprzedaży – ale tego w wynikach sieci nie widać – odlicza ajent sklepu.
O ile przychody Żabki w ubiegłym roku rosły dość szybko – bo 20 procent w ciągu roku – o tyle zysk nieznacznie spadł.

ILE JEST WARTA ŻABKA

Ile może być warta Żabka według opublikowanych dziś wyników? Dino jest aktualnie notowane na giełdzie ze wskaźnikiem ceny do zysku na poziomie 26. Daje to wycenę Żabki bliską 10 miliardów złotych. Ale już np. w USA firmy z branży detalu spożywczego są aktualnie notowane po cenie równej 16-stokrotności rocznych zysków – wynika z aktualnego zestawienia nowojorskiej Stern School of Business. Dałoby to wycenę całej spółki na poziomie 6 około miliardów złotych. Jeśli jednak spojrzymy na inny wskaźnik – cenę do EBITDA – możliwa wycena szybko rośnie.

ILE CVC ZAROBI NA SPRZEDAŻY ŻABKI

Spółki detaliczne w USA są dziś notowane po cenie 9-krotnie przekraczającej roczną EBITDA – wynika z zestawienia firmy analitycznej Equidam. Żabka miała 2.7 miliarda złotych zysku EBITDA, według wskaźnika byłaby więc warta około 25 miliardów złotych. Ta ostatnia wycena bez wątpienia bardziej satysfakcjonowałaby CVC, obecnego właściela Żabki, który w 2017 roku zapłacił za sieć około miliarda euro. Ale wówczas pod szyldem Żabki – tym, na którym był jeszcze wizerunek uśmiechniętego płaza – działało 4.5 tysiąca sklepów. Dziś jest ich ponad 10 tysięcy.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

W tym tygodniu zdecydowanie przybyło niedźwiedzi na warszawskim parkiecie. Z kolei pogłowie byków pozostaje praktycznie bez zmian od ubiegłotygodniowego badania inwestorów indywidualnych.

GPW

Wywiad z prezesem Grupy Azoty - ale bez najważniejszych pytań. Rzeczpospolita publikuje dziś odpowiedzi Huberta Kamoli, od niedawna prezesa Grupy Azoty, na pytania głównie...

GPW

Spekulacyjny hit ostatnich tygodni traci 12 procent. Czy to koniec marzeń Tower Investments o wejściu w biznes obronny?

WYNIKI

Odzieżowa spółka Monnari Trade odnotowała prawie 72 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w II kw. tego roku co oznacza spadek o 1% w...