Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

ZA ROK FAKTURY POD ŚCISŁĄ KONTROLĄ RZĄDU

Za rok faktury pod ścisłą kontrolą rządu. Będzie je można wystawiać wyłącznie elektronicznie – w systemie stworzonym przez Ministerstwo Finansów.

JPK VAT
foto: BIZNES24

Nowe przepisy są już dostępne na stronach Rządowego Centrum Legislacji – w projekcie nowelizacji ustawy o VAT.

Krajowy System e-faktur miałby być obowiązkowy od 1 stycznia 2024 roku. Będzie działał w oparciu o już udostępnioną infrastrukturę wykorzystywaną przez dobrowolny model fakturowania elektronicznego.

CZYTAJ TEŻ: WYSOKA INFLACJA SZKODZI AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARCE JAK COVID

Zgodnie z zapowiedzią obowiązek wystawiania e-faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur będzie miał zastosowanie do podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich regulacji VAT, którzy posiadają siedzibę w Polsce.

Dodatkowo zgodnie z proponowaną regulacją, od 2025 roku zostanie wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie będzie także uznawany za fakturę paragon z NIP do 450 zł.

CZYTAJ TEŻ: SĄD PO STRONIE SANTANDER BANKU WS. FRANKOWICZÓW

Wprowadzenie obowiązkowych efaktur skróci też podstawowy termin zwrotu VAT z 60 do 40 dni.

Na wprowadzeniu obowiązkowego systemu e-faktur budżet może zyskać w pierwszym roku 1,8 mld zł a w ciągu 10 lat wpływy mogą wzrosnąć o ponad 10 mld zł.

Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-faktur jest możliwe na podstawie uzyskanej przez Polskę derogacji od unijnego systemu podatku od wartości. Odstępstwo to pozwala naszemu krajowi na akceptowanie wyłącznie tych faktur, które zostały wystawione w postaci dokumentów lub not w formie elektronicznej.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZA ROK FAKTURY POD ŚCISŁĄ KONTROLĄ RZĄDU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

PODATKI

Na początku roku ZUS poinformował na swojej stronie, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić składkę zdrowotną od różnicy remanentowej. Po nagłośnieniu problemu, m.in w BIZNES24,...

FIRMA

Przymusowe e-faktury pół roku później. Ministerstwo Finansów zrezygnowało z wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur od pierwszego stycznia 2024 roku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach na rynku nieruchomości rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marcinem Jańczukiem analitykiem MetroHouse.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nie da się złożyć PIT-11 bez numeru PESEL rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Radosławem żukiem z Kancelarii Żuk Pośpiech Doradca...

%d bloggers like this: