Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

Z POLSKI ZNIKNIE CO TRZECIA RESTAURACJA? GASTRONOMIĘ CZEKA (KOLEJNY) KRYZYS

Z rynku może zniknąć co trzecia restauracja – alarmuje Północna Izba Gospodarcza. Gastronomię mają dobijać: wzrost cen surowców, ogromna inflacja i gigantyczne rachunki za prąd i energię.

Z POLSKI ZNIKNIE CO TRZECIA RESTAURACJA? GASTRONOMIĘ CZEKA (KOLEJNY) KRYZYS
FOT.: Jay Wennington / Unsplash

Przedstawiciele Izby zwracają uwagę, że 0% VAT na żywność, a 8% VAT na posiłki z restauracji to niezrozumiała sytuacja, która sprawia, że restauratorzy ponoszą duże koszty w porównaniu z producentami czy hurtownikami.

CZYTAJ TEŻ: TRZECI PAKIET ZMIAN DLA VATOWCÓW (ROZMOWA)

– Mam informację o przynajmniej kilku lokalach, które swoje istnienie uzależniają od pierwszych rachunków za gaz i prąd w 2023 roku. Jeżeli koszty wzrosną, a to
bardzo prawdopodobne, z rynku może zniknąć nawet co trzecia restauracja – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

A koszty będą rosły nadal. Restauratorzy obawiają się m.in. uwolnienia VAT na paliwo. Gastronomia będzie również mocno dotknięta wzrostem płacy minimalnej od stycznia 2023. Tutaj nastąpi skokowy wzrost, który już teraz należy
uwzględnić w budżecie.

Kryzys energetyczny i wysoka inflacja to kolejny cios dla branży, wciąż liżącej rany po pandemii. Izba szacuje, że z mapy Polski już w ciągu ostatnich 3 lat zniknął co czwarty lokal gastronomiczny, a co drugi mógł mieć przynajmniej chwilowe problemy z płynnością finansową.

– W najtrudniejszej sytuacji są niewielkie lokale w mniejszych miastach – przyznaje w BIZNES24 restaurator Marcin Kręglicki, współwłaściciel pięciu warszawskich restauracji, m.in. El Popo, Chianti czy Meltemi.

CZYTAJ TEŻ: POWAŻNY KRYZYS W GASTRONOMII (ROZMOWA)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

Z POLSKI ZNIKNIE CO TRZECIA RESTAURACJA? GASTRONOMIĘ CZEKA (KOLEJNY) KRYZYS

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O kolejnym zwrocie w sprawie pozwów „wiborowych” rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Sebastianem Frejowskim z kancelarii Frejowski i Wspólnicy.

%d bloggers like this: