Prezes NBP powoływany jest przez Sejm na sześcioletnią kadencję – powoływany na wniosek prezydenta. Zgodnie z Konstytucją Sejm nie może na to stanowisko powołać osoby, której prezydent nie zgłosi. Obecna kadencja prezesa NBP kończy się w czerwcu tego roku.
CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE PRAWIE NAJWYŻSZA W CAŁEJ UNII. GORZEJ TYLKO W DWÓCH KRAJACH
Adam Glapiński jest przez ekonomistów i analityków rynku oceniany jako prezes kontrowersyjny. Ekonomiści zarzucają mu spóźnioną reakcję NBP na inflację, która doprowadziła do tego, że w grudniu tempo wzrostu cen wyniosło 8.6% – a to prawdopodobnie nie jest jeszcze szczytowy poziom inflacji. Prezes NBP odpowiada na te zarzuty, że debata dotycząca poziomu stóp procentowych jest zdominowana przez ekonomistów bankowych. A im zależy na wysokich stopach – bo wtedy banki zarabiają więcej.
Trudniej prezesowi NBP dyskutować jednak z zarzutami dotyczącymi niejasnej komunikacji z rynkiem. Taka komunikacja jest uważana za kluczowy element efektywności prowadzonej przez banki centralne polityki monetarnej.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV