Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

Z ADAMEM GLAPIŃSKIM DO 2028 ROKU? PREZYDENT ZGŁOSIŁ KANDYDATURĘ

Adam Glapiński zostaje w NBP? Prezydent formalnie zgłosił jego kandydaturę Sejmowi – poinformowała w weekend kancelaria prezydenta. To oznacza, że obecny prezes może kierować Narodowym Bankiem Polskim aż do połowy 2028 roku.

ADAM GLAPIŃSKI PREZES NBP
ADAM GLAPIŃSKI, PREZES NBP

Prezes NBP powoływany jest przez Sejm na sześcioletnią kadencję – powoływany na wniosek prezydenta. Zgodnie z Konstytucją Sejm nie może na to stanowisko powołać osoby, której prezydent nie zgłosi. Obecna kadencja prezesa NBP kończy się w czerwcu tego roku.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE PRAWIE NAJWYŻSZA W CAŁEJ UNII. GORZEJ TYLKO W DWÓCH KRAJACH

Adam Glapiński jest przez ekonomistów i analityków rynku oceniany jako prezes kontrowersyjny. Ekonomiści zarzucają mu spóźnioną reakcję NBP na inflację, która doprowadziła do tego, że w grudniu tempo wzrostu cen wyniosło 8.6% – a to prawdopodobnie nie jest jeszcze szczytowy poziom inflacji. Prezes NBP odpowiada na te zarzuty, że debata dotycząca poziomu stóp procentowych jest zdominowana przez ekonomistów bankowych. A im zależy na wysokich stopach – bo wtedy banki zarabiają więcej.

Trudniej prezesowi NBP dyskutować jednak z zarzutami dotyczącymi niejasnej komunikacji z rynkiem. Taka komunikacja jest uważana za kluczowy element efektywności prowadzonej przez banki centralne polityki monetarnej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

Z ADAMEM GLAPIŃSKIM DO 2028 ROKU? PREZYDENT ZGŁOSIŁ KANDYDATURĘ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O bezrobociu, w szczególności o tym że stopa bezrobocia spada mimo spowolnienia gospodarczego rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem Sedlak...

BIZNES I POLITYKA

Produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł o 0,4% Kw/Kw, zamiast 0,3% według prognoz

POLSKA

Od marca podwyżka emerytur i innych świadczeń.

%d bloggers like this: