Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

XTPL ZE STRATĄ ALE NIE TAK DUŻĄ (ROZMOWA)

O wynikach spółki XTBPL rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Filipem Grankiem, prezesem XTPL s.a.

XTPL ZE STRATĄ ALE NIE TAK DUŻĄ (ROZMOWA)
źródło: Pixabay

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: XTPL odnotowało 2 miliony 720 tysięcy złotych skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. To było 4 miliony 650 tysięcy rok wcześniej – podała spółka w raporcie. Strata operacyjna – dwa miliony 680 tysięcy, ale co istotne to to, że znacząco wzrosły przychody. Te sięgnęły 4 milionów 790 tysięcy złotych w pierwszej połowie roku. Rok temu było to zaledwie 750 tysięcy złotych przychodów. Z nami jest dr Filip Granek, prezes spółki XTPL. Dzień dobry, panie doktorze, Panie prezesie.

FILIP GRANEK, PREZES XTPL S.A.: Dzień dobry, panie redaktorze.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Cztery miliony 750 tysięcy złotych przychodów, mniej więcej, trochę powyżej tych 750 tysięcy. Jaka część z tej kwoty to są dotacje? A jaka część to jest realna sprzedaż?

FG: Dzisiaj z tych 5 mln przychodów, jakie zrealizowaliśmy w pierwszym półroczu, dominują już przychody z realnej sprzedaży. To są trzy miliony złotych sprzedaży produktów i usług. A 1,8 miliona to są przychody z uwagi na realizowane programy badawczo-rozwojowe i dotacje. Także jesteśmy w takim momencie, w którym już sprzedaż naszych produktów i usług wyprzedziła historyczne nasze przychody związane z dotacjami, a wynika to z tego, że przechodzimy z sukcesem transformację spółki, która pierwotnie była skupiona na badaniu i rozwoju. I stąd te naturalne straty, bo nie było żadnej sprzedaży, nie było dochodzenia z produktami do rynku. A dzisiaj wyszliśmy już z pierwszymi produktami do rynku; one się przyjmują na rynkach międzynarodowych, bardzo konkurencyjnych i stąd bardzo dynamicznie w ostatnich kwartałach rośnie nam sprzedaż.

MD: Proszę przypomnieć: co tak naprawdę sprzedajecie? A potem komu?

XTPL ZE STRATĄ ALE NIE TAK DUŻĄ (ROZMOWA)
źrodło: BIZNES24

PG: My dostarczamy do klientów rozwiązania technologiczne z obszaru produkcji mikroelektroniki. Są to materiały, tak zwane nanotusze do drukowania bardzo precyzyjnych elementów metalicznych w urządzeniach takich jak: półprzewodniki, płytki PCB, czy wyświetlacze. Oraz obok tych materiałów dostarczamy też urządzenia do produkcji i do druku. Tutaj jesteśmy bardzo konkurencyjni, jeżeli chodzi o jakość oferowanych produktów. To jest coś, na co pracowaliśmy w ostatnich latach. Budowaliśmy silne portfolio patentowe, a dzisiaj sprzedajemy nasze produkty do klientów w Europie, w wybranych krajach azjatyckich i w Ameryce Północnej. Także naprawdę dostarczamy to do bardzo konkurencyjnych międzynarodowych rynków.

MD: Izrael, Panie prezesie, jest krajem azjatyckim czy europejskim, w tej mapie sprzedaży?

FG: Myślę, że bliżej jednak krajów europejskich. I tutaj mamy od początku tego roku bardzo bliską współpracę, o której mówiliśmy. Jest to współpraca z izraelską spółką Nano Dimention, notowaną na amerykańskim NASDAQ. Jest to współpraca, w której realizujemy dla naszego partnera i docelowo dla jego klientów opracowanie nowych materiałów, które oni będą drukowali i ich klienci będą drukowali. Ta współpraca układa się fantastycznie, realizujemy zamierzone wcześniej kamienie milowe. Za tymi kamieniami milowymi idą już pierwsze płatności od naszego partnera. No i bardzo nas uwiarygadniają na międzynarodowych rynkach, bo sukces w jednym projekcie z dużym partnerem przemysłowym przekłada się też na przychylniejsze relacje w naszym kierunku od innych partnerów przemysłowych, którzy chcą czuć się komfortowo, wchodząc w relacje z nami.

MD: Jak wygląda wasz portfel zamówień, Panie prezesie? I no właśnie, pierwsze podstawowe pytanie: Kiedy będą zyski?

FG: Pracujemy bardzo konsekwentnie nad wzrostem trzech linii biznesowych. Sprzedajemy nanotusze naszej autorskiej produkcji wytwarzane we Wrocławiu, w naszych laboratoriach. I dostarczane są do klientów tak, jak powiedziałem w trzech liniach biznesowych, w trzech wertykałach biznesowych. Półprzewodniki oraz wyświetlacze.
 
MD: To jest pierwsza linia?

FG: Tak. Druga linia to urządzenia drukujące nazywane Delta Printing System – fantastyczne urządzenia do prototypowania, do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Te rozwijają się też bardzo dynamicznie i trzecia linia biznesowa, najważniejsza dla nas długofalowo, nakierowana na wdrożenia naszych rozwiązań już do masowej produkcji urządzeń, o których powiedziałem. I tu chciałbym tylko podkreślić, że realizujemy 9 takich projektów nakierowanych na przemysłowe wdrożenia. I w ostatnich tygodniach informowaliśmy o przełomie w relacji z partnerem z Tajwanu, z którym realizujemy dostawę naszego silnika drukującego – głowicy drukującej, która stanie się częścią prototypu maszyny, jaka stanie na linii pilotażowej u największego na świecie producenta półprzewodników na świecie.

MD: Portfel zamówień?

FG: Portfel zamówień. Jeżeli chodzi o ich wielkość, to tego nie zdradzamy, ale idziemy w kierunku dalszego zmniejszania straty i już na horyzoncie będzie widać dodatnie wyniki.

FG: Horyzoncie rocznym, trzyletnim, pięcioletnim?

FG: Myślę, że do końca przyszłego roku będziemy w stanie już pochwalić się netto wynikiem pozytywnym, a w tym roku nie wykluczamy na poziomie celowym zbilansowania się naszego wyniku.

MD: Oby, trzymamy kciuki. Dr Filip Granek, prezes XTPL był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

XTPL ZE STRATĄ ALE NIE TAK DUŻĄ (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Producent procesorów jeszcze w kwietniu zapowiadał, że czwarty kwartał zamknie na poziomie 11 mld dolarów dolarów przychodów ze sprzedaży.

USA

Wyniki Mastercard zgodne z oczekiwaniami rynku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

GPW

Stalprofil ze stratą blisko 6 mln zł netto.

%d bloggers like this: