Connect with us

Hi, what are you looking for?

ENERGETYKA

WZROSTY CEN ROPY POMOGŁY UNIMOTOWI

Ponad sześciokrotnie wzrósł w pierwszym półroczu zysk netto zajmującej się obrotem paliwami giełdowej spółki Unimot. Zysk skoczył z niespełna 8 mln zł do blisko 47 mln zł odnotowanych w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku.

Natomiast skonsolidowane przychody Unimotu wyniosły 3 mld 303 mln zł, co stanowi wzrost o ponad 50% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Jak podał Unimot, właściciel sieci stacji paliw Avia, w drugim kwartale mieliśmy do czynienia ze sprzyjającym otoczeniem zewnętrznym w segmencie paliw płynnych, co firma wykorzystała do osiągnięcia wyższych wolumenów sprzedaży i marż. Z drugiej strony w dalszym ciągu rosną ceny rynkowe wszystkich produktów, którymi handluje Unimot. Szczególnie widoczne było to w segmencie energii elektrycznej i gazu ziemnego, gdzie firma musiała znacząco ograniczyć handel hurtowy. Poza energią i gazem, negatywny wpływ na wyniki Unimotu miały także: segment fotowoltaiki obciążony kosztami związanymi z rozwojem, biznes produktów asfaltowych, gdzie obserwowano agresywną politykę cenową dostawców, oraz biznes olejów, przede wszystkim ze względu na rosnące ceny frachtów do Azji.

A prezes Unimotu Adam Sikorski będzie gościem Biznes24 o 17.15.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

FINANSE

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.