Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

TRANSKRYPCJA WYWIADU

WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W POLSCE (ROZMOWA)

O wynikach spółki i kondycji polskiego przemysłu rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Jackiem Michalakiem, prezesem SelenyFM s.a.

WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W POLSCE (ROZMOWA)
źródło: Pixabay

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w sierpniu po odsezonowaniu o 11,2 procent, natomiast rok do roku/miesiąc do miesiąca o 0,7 proc. Zaś jeżeli chodzi o inflację producencką, to ta wyniosła dokładnie tyle co miesiąc wcześniej, czyli 25,5 procent. Tyle samo co w lipcu. To informacje z polskiego przemysłu. O kondycji przemysłu, ale też wynikach giełdowej spółki będę rozmawiać z prezesem SelenaFM, producenta chemii budowlanej. Jest z nami Jacek Michalak. Dzień dobry Panie prezesie.

JACEK MICHALAK, PREZES SELENAFM S.A.: Dzień dobry, witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Zacznijmy od gorących danych z naszej gospodarki: Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 11,2 proc. w ujęciu rocznym. To są dane odsezonowane. Natomiast ceny produkcji – tutaj mamy wzrost o 25,5 proc., dokładnie tyle samo co w lipcu. To jest więcej niż o jeden punkt procentowy, niż się spodziewano. Jak ocenia Pan koniunkturę przemysłową w Polsce i czy to ustabilizowanie, (chociaż na bardzo wysokim poziomie) inflacji przemysłowej, daje nadzieję?

JM: Nie jestem pewien, czy ta inflacja już będzie ustabilizowana jeszcze w przyszłości, dlatego że pamiętajmy, że wiele firm cały czas koszty energii miało zakontraktowane i te koszty energii niekoniecznie już się przekładają w tym momencie na ceny. Tak że ja bym się spodziewał, że jeszcze tej inflacji troszeczkę będziemy mieli. Natomiast dobrą wiadomością jest oczywiście, że produkcja rośnie, bo to jest coś, co dobrze wróży na przyszłość.

MD: Selena pochwaliła się wynikami za pierwsze półrocze. Udało Wam się uzyskać wzrost kilkunastoprocentowy zarówno przychodów, jak i zysków. Ale na konferencji prasowej jasno zaznaczyliście, że to był pierwszy początek roku, który był dobry. To są dane historyczne. A co z przyszłością? Co z najbliższymi kwartałami?

JM: Na pewno będą ciężkie te najbliższe kwartały, dlatego że widzimy oczywiście te negatywne wpływy inflacyjne. Widzimy wpływy energii. Surowce też jeszcze nie do końca się ustabilizowały po sytuacji covidowej. Cały czas te łańcuchy dostaw nie działają tak, jak działały poprzednio. W związku z tym na pewno jest sporo negatywnych trendów. Koszt pieniądza oczywiście jest coraz wyższy w gospodarce i widzimy już, że na przykład ilość udzielanych kredytów mieszkaniowych znacznie spada. Także jest sporo negatywnych tendencji. Jednak zawsze jest tak, że na tego typu rynku również pojawiają się jakieś okazje dla firm. Także ja jestem daleki od tego, żeby tutaj załamywać ręce. Na przykład jeśli mówimy o dywersyfikowaniu energii…

MD: Będziecie przejmować?

WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W POLSCE (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

JM: Jest to jeden z kierunków. Na pewno, o którym myślimy. Mamy na smak na to, żeby przejmować rynki. Generalnie koncentrujemy się na rynkach Europy Zachodniej i rynkach bezpiecznych, czyli państwach, które należą do NATO. Myślę, że to jest właściwy kierunek w obecnej sytuacji geopolitycznej. Natomiast jeszcze chciałem jedną rzecz dodać, że na przykład wysokie ceny energii powodują też okazje rynkowe związane z termomodernizacją. Bo oczywiście lepiej wydawać pieniądze na termomodernizację, niż kupować za to węgiel, czy gaz i puszczać te pieniądze „w komin”. Także pojawiają się też sytuacje pozytywne dla firm takich jak nasza.

MD: Panie prezesie, proszę przypomnieć, na ilu rynkach działacie?

JM: My działamy w tej chwili na 16 rynkach – mamy nasze spółki, natomiast nasze produkty są sprzedawane na ponad stu rynkach.

MD: I który z rynków? Oczywiście nie mówię o kraju, ale bardziej może o całym regionie świata jest dla Was najbardziej perspektywiczny? Europa Zachodnia, o której Pan powiedział? Bezpieczna, syta, bogata dostatnia Europa Zachodnia?

JM: Tak, zdecydowanie. Europa Zachodnia to jest jeden z kierunków, w których będziemy się rozwijać, ale również rynek amerykański. USA jest dla nas bardzo ciekawym rynkiem. Tam sobie całkiem nieźle w tej chwili radzimy i na pewno strategicznie będziemy podchodzili do tego rynku i dalej będziemy się starali rozwijać ten rynek. Natomiast potencjał tego rynku jest bardzo duży, a nasze produkty są akceptowane i mają dobrą renomę. Także na pewno mamy dobry punkt startowy do tego, żeby dalej się rozwijać na rynku amerykańskim.

MD: Panie prezesie, a co z ekspozycją na tak niepewnych rynkach jak rosyjski i chiński? Macie też zakład produkcyjny w Chinach. Co z nim?

JM: Tak, ale nie traktujemy tego bardzo strategicznie. Mamy tam dwa zakłady nawet, produkcyjne w Chinach, ale to są zakłady produkcyjne, które nie są kluczowe dla nas. Jeden z tych zakładów być może będziemy musieli przenieść dlatego, że negocjujemy w tej chwili przenosiny tego zakładu z władzami lokalnymi. Natomiast drugi zakład głównie produkuje na potrzeby właśnie rynków azjatyckich. Mamy biznes w Kazachstanie, np. Mamy też biznes w Brazylii, który jest zaopatrywany z tych rynków. Natomiast nie są to dla nas kierunki strategiczne.

MD: Panie prezesie, dla nas widzowie, a dla Was akcjonariusze są najważniejsi. Oni też ślą pytania. Dostaliśmy pytania od jednego z naszych widzów, jednocześnie akcjonariusza: „Proszę zapytać Pana prezesa, na jakich dokładnie warunkach Selena pożycza pieniądze głównemu akcjonariuszowi i dlaczego w ogóle to robi?” I ja to pytanie zadać muszę.

JM: Tak, to jest pytanie, na które odpowiadałem już w prezentacji inwestorskiej naszych wyników i to chyba kilkukrotnie dlatego, że te pytania pojawiają się od jakiegoś czasu. Generalnie pieniądze, które pożyczamy – pożyczamy z dwóch powodów: Po pierwsze dlatego, że mamy wolne środki i lepiej, żeby one pracowały, niż mają nie pracować. Po drugie zwroty są wyższe niż gdyby te pieniądze miały leżeć u nas. Natomiast mogę uspokoić wszystkich inwestorów – one są dobrze zabezpieczone, natomiast pożyczamy tylko i wyłącznie na warunkach rynkowych, absolutnie nie pożyczamy na żadnych innych warunkach. Także generalnie podsumowując – to jest korzystne dla dla naszych akcjonariuszy.

MD: SelenaFM – 21 złotych za akcję. Wzrost dziś 1,45 procent. To dużo więcej niż wzrost samego WIG-u. 53 setne zyskuje nasz indeks szeroki warszawskiej giełdy. Bardzo dziękuję Panu za to spotkanie i rozmowę. Był naszym gościem Pan Jacek Michalak, prezes SelenyFM. Dziękuję pięknie.
 
JM: Dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W POLSCE (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Po aktualizacji strategii, CD Projekt zanotował najwyższy kurs od maja.

UE

Jedna ładowarka do wszystkiego - do końca 2014 roku w Europie będzie tylko port USB-C.

ŚWIAT

Superkomputer Tesli pozbawił prądu całe miasto Palo Alto w Kaliforni.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć w Ukrainie i jakie tego mogą być konsekwencje rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Katarzyną Zysk z...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: