Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

WZROST PKB CHIN NAJSŁABSZY OD 50 LAT

W czwartym kwartale minionego roku PKB Chin wzrósł jedynie o 2,9 proc. w ujęciu rocznym, sporo mniej niż w III kw. kiedy odnotował wzrost o 3,9 procent.

CHIŃSKA PRODUKCJA
foto: pexels.com

Znamy skalę spowolnienia gospodarczego w Chinach. Potwierdziły je dzisiejsze dane makro z gospodarki państwa środka. Mimo gorszej koniunktury okazały się jednak lepsze od oczekiwań.

W czwartym kwartale minionego roku PKB Chin wzrósł jedynie o 2.9 proc. w ujęciu rocznym, sporo mniej niż w III kw. kiedy odnotował wzrost o 3.9 proc. To jednak i tak lepiej niż oczekiwania ekonomistów, którzy wieszczyli 1.8 procent.

Druga na świecie pod względem wielkości gospodarka rozwijała się w ubiegłym roku w średnim tempie trzech procent gwałtownie wyhamowując po wzroście o 8.4 proc. rok wcześniej. Był to najsłabszy wynik od 1976 r., ostatniego roku po trwającej przez dekadę, krwawej rewolucji kulturalnej.

Poznaliśmy też dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła w grudniu o 1.3 proc. rok do roku, przy oczekiwaniach na poziomie pół procent. Lepsza od oczekiwań była również sprzedaż detaliczna, która spadła w ujęciu rocznym o 1.8 procent, prognozowano zaś spadek nawet o niemal 8 procent.

Prognozy ekonomistów na rok 2023 są tylko nieco bardzie optymistyczne. Szacuje się, że dzięki m.in. odejściu od kosztownej i uciążliwej polityki „zero COVID” gospodarka odbije osiągając wzrost na poziomie około 4.9 procent.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WZROST PKB CHIN NAJSŁABSZY OD 50 LAT

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej, generującej tekstowe odpowiedzi sztucznej inteligencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Bartoszem Brzezińskim, programistą, COO i współzałożycielem SentiOne.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

%d bloggers like this: