Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

WYWIAD Z PIOTREM BUJAKIEM, WYZWANIA DLA GOSPODARKI – COVID, KLIMAT I WIZJA ROZWOJU

Powiązane artykuły:


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Witamy Państwa w Gdyni na terenie kampusu Akademii Marynarki Wojennej. Forum Wizja Rozwoju odbywa się właśnie tutaj a my rozmawiamy o tym, co dzieje się w gospodarce i o tym jakie są właściwie wizję rozwoju i teraz pytanie: jaka jest Pańska wizja rozwoju. Zadam Piotrowi Bujakowi- głównemu ekonomiście banku PKO BP. Witam bardzo serdecznie,

PIOTR BUJAK: Dzień dobry.

RM: Jaka jest wizja rozwoju Pana? Co jest tym takim czymś, co wywołuje u Pana albo niepokój ryzyka, albo nadzieje, ekscytacje, kiedy właśnie myśli Pan o czymś takim generalnym jak wizja rozwoju?

PB: Mamy za sobą niezłą passę, bo i trzy ostatnie dekady i kilka ostatnich lat, także ten pandemiczny okres to sukcesy polskiej gospodarki. Oczywiście ucierpieliśmy w trakcie pandemii ale mniej niż inni. Wychodzimy z niej mocniejsi niż inni, lepiej przygotowani do rozwoju. Ale przed nami pewne wyzwania. Więc z jednej strony musimy utrzymać dotychczasowy kurs, utrzymać taką wysoko konkurencyjną gospodarkę- dobrze zróżnicowaną, potrafiącą elastycznie szybko reagować na różnego rodzaju szoki.

Musimy utrzymać dobrą politykę makroekonomiczną, która w Polsce o dziwo wszystkim rządom, można powiedzieć przez ostatnie dekady się udawała i ostatnio znakomicie wychodzi w mojej ocenie. Ale zostają te wyzwania. Więc utrzymanie kursu ale ze świadomością bardzo poważnych zagrożeń. I te zagrożenia są, moim zdaniem przede wszystkim dwa: Jedno to demografia i tutaj odpowiedzią powinna być cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja procesów produkcyjnych. Zwiększanie produktywności, bo będzie brakować rąk do pracy. I drugie wyzwanie- to rosnące koszty energii- transformacja energetyczna.

Ale to drugie wyzwanie można zamienić w szanse. Może się okazać przy odpowiednich wysiłkach że Polska stanie się jednym z kluczowych producentów technologii służących transformacji energetycznej albo, że będziemy w stanie tak szybko przebudować relatywnie tanio swój miks energetyczny, że konkurencyjność polskiej gospodarki będzie jeszcze większa niż w tej chwili.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

WYWIAD Z PIOTREM BUJAKIEM, WYZWANIA DLA GOSPODARKI - COVID, KLIMAT I WIZJA ROZWOJU

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV


RM: Ale wierzy Pan w to, że to się da zrobić? Bo biorąc pod uwagę unijny program „Fit for 55”, czyli mamy mieć 55% tych zanieczyszczeń, które generowaliśmy w roku 1990 do 2030 roku, to w zasadzie powinniśmy dokonać rewolucji technologicznej na miarę XIX-wiecznej maszyny parowej. Nie widać tego…

PB: Dlatego wymieniam to wśród zagrożeń, można to zamienić w szanse ale oczywiście to wymagałoby gigantycznego wysiłku, na pewno to nie będzie łatwe. Wymagałoby to wielkiej mobilizacji i koordynacji działań sektora publicznego i prywatnego ale jest to wyzwanie, jest to coś, co moim zdaniem jednak spowoduje wyhamowanie, pewne wyhamowanie wzrostu polskiej gospodarki w drugiej części obecnej dekady.

CZYTAJ TEŻ: PODWYŻKI CEN W POLSCE – BĘDZIE ICH WIĘCEJ (ROZMOWA)

RM: A no właśnie. To do którego roku jesteście w PKO BP mocno ugruntowanymi optymistami, jak określił to prezes Leszek Skiba z Pekao S.A., kiedy rozmawialiśmy z nim przed południem?

PB: Do 2023 roku wydaje mi się, że warunki gospodarcze będą fantastyczne. Zakładając brak jakichś globalnych szoków- czeka nas bardzo szybki – ponad 5 procentowy wzrost gospodarczy. To jest nasz bazowy scenariusz, kolejne 2,3 lata do 2025, 2006 roku. To też powinny być duże sukcesy i nadal szybki wzrost powyżej naszego potencjału. Czyli to będzie cały czas coś w przedziale 4-5%. A później moim zdaniem jeśli odpowiednio szybko, już teraz nie będziemy podejmować odpowiednich kroków rozwojowych, jeśli nie będziemy mieć odpowiedniej wizji rozwoju- zaczną się schody i zarówno potencjalny jak i faktyczny wzrost gospodarczy w Polsce może wyhamować.

RM: I rozumiem z tego, co Pan mówi, że powinniśmy poddać wysiłki zmierzające w kierunku zwiększenia dzietności, bo z tego i tak nie będzie pożytków w najbliższym czasie, no bo te dzieci musiałyby dorosnąć. Są takie dane w skali międzynarodowej, że ten boom, jeśli chodzi o dzietność się skończył i teraz po prostu tak, jak było kiedyś, choć z zupełnie innych powodów pary będą miały po prostu po dwoje dzieci, więc będzie dwoje rodziców – dwoje dzieci. A powinniśmy iść w kierunku rozwoju technologii- cyfryzacja, automatyzacja- to są te rzeczy. No to teraz pytanie: czy w polskiej gospodarce jest dość pieniędzy, żeby fundować ten rozwój? Nowe technologie poprawiają efektywność ale są inwestycją, która jest bardzo kosztowna, na inwestycje trzeba mieć środki.

PB: Banki w Polsce są strukturalnie nadpłynne. Płynności w bankach nie brakuje. Może trochę gorzej jest z pozycją kapitałową. W Polsce mamy bardzo konserwatywne, ostrożne podejście do regulacji działalności bankowej, mamy też podatek bankowy, taki dosyć rygorystyczny, który trochę nadwątla pozycję kapitałową banków, rentowność banków i stąd pozycję kapitałową ale generalnie banki są gotowe do tego, żeby finansować działalność rozwojową. Ja bym powiedział, że tutaj piłeczka jest bardziej po stronie przedsiębiorstw, to one muszą mieć odwagę, muszą mieć pomysły. Pieniędzy w bankach, czy szerzej w gospodarce na rynku finansowym w Polsce, ale też na świecie na realizowanie różnych nawet bardzo kosztownych i ryzykownych przedsięwzięć nie brakuje.

PB: Krzysztof Szubert też – pełnomocnik rządu do spraw europejskich polityki cyfryzacji mówił o tym, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mają wystarczającej wizji rozwoju cyfrowego. To się potwierdza też w Waszych obserwacjach tego, jacy są Wasi klienci?

PB: To pokazują faktycznie różne badania, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw wszędzie w Europie, szczególnie w Europie bardziej niż np. w Azji zostaje w tyle, jeśli chodzi o proces cyfryzacji. Ale są też liderzy technologiczni wśród polskich małych i średnich przedsiębiorstw. I co ważne- banki są w Polsce na tle Unii Europejskiej technologicznym liderem i są takim nośnikiem tej cyfryzacji i staramy się jako PKO Bank Polski jako cały sektor bankowy ten kaganek technologiczny nieść i przekazywać małym i średnim przedsiębiorstwom.

RM: Bardzo serdecznie dziękuję, naszym gościem był Piotr Bujak – główny ekonomista PKO BP.