Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

WYWIAD Z KRZYSZTOFEM SZUBERTEM, WIZJA ROZWOJU E-GOSPODARKI

Powiązane artykuły:


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Witam Państwa bardzo serdecznie w mobilnym studio w Biznes24, na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Na terenie kampusu Akademii Marynarki Wojennej imienia Bohaterów Westerplatte. Naszym gościem jest Krzysztof Szubert- pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw europejskiej polityki cyfrowej a także pełnomocnik Polski do spraw szczytu cyfrowego ONZ-IGF, który w końcu roku będzie się odbywał w Polsce. Prezes Zarządu NCBR Investment Founds- wiele fascynujących zajęć ma Pan w tej chwili.

KRZYSZTOF SZUBERT: Tak, rzeczywiście wiele obszarów, ale łączą się w pewną całość strategiczną dla Polski i technologie cyfrowe i inwestycje. Polityka międzynarodowa, także to jest to, co w całości jakby spina się, tak żeby te rozwiązania można było wdrażać w większej-mniejszej skali.

RM: Muszę powiedzieć, że miałem taki dylemat cyfrowy bo odkryliśmy już wszyscy chyba przy okazji Covid-19 jak bardzo cyfryzacja jest ważna. Ona przyspieszyła, tam różnie się mówi się: 5 lat, 8, 10 lat. Ale gdybyśmy wyszli poza slogany i poza takie kiwanie głowami: „no tak. Cyfryzacja, oczywiście, no cóż może być ważniejszego.” I spróbowali sobie powiedzieć czym ta cyfryzacja wizji rozwoju Polski ma być. Czy to jest przede wszystkim użytkownik i klient komercyjnej firmy? Czy to jest kilka systemów rządowych? Konto Pacjenta, ePUAP itd.? Czy rząd ma coś więcej do zrobienia w tej materii?

KS: Temat niezmiernie szeroki, bo tutaj zarówno tę cyfryzację będziemy chcieli adresować do administracji, czyli to, co od lat, o czym mówimy, czyli nowoczesna administracja, nowoczesne systemy budowania zaufania użytkowników do systemów e-administracji i praca w tych systemach. Zresztą część systemów się przyjęła, chociażby profil zaufany, uwierzytelnianie przez banki- to jest wszystko to, co działa i z tego korzystamy co roku, w coraz większym wymiarze, tak naprawdę.

No ale też bardzo duże pole dla użytkowników końcowych tzw. czyli nas – obywateli jak i biznesu. Jeżeli spojrzymy na wskaźniki europejskie tzw. wskaźnik DESI chociażby, czyli wskaźnik tzw. ucyfrowienia społeczeństwa w Europie; wcale nie jesteśmy tam tak daleko w tyle jakby można sądzić ze względu na opóźnienia w administracji. Ale w adaptacji nowoczesnych technologii przez mały i średni biznes. Także to jest to, gdzie tak naprawdę głównie powinniśmy teraz adresować zapotrzebowanie, wspierać inwestycje. Także to się też łączy z obszarem inwestycji właśnie.

RM: A to bardzo ciekawe Pan przerzucił piłeczkę na stronę nas- drobnych przedsiębiorców. Naprawdę polskie małe i średnie firmy są słabo ucyfrowione?. W jakim sensie? Nie używają Worda i Excela?

KS: Używają Worda Excela. Tam w tym wskaźniku, o którym mówiłem jest szereg parametrów związanych z chociażby działalnością w tym świecie e-commerce, jakimiś zaawansowanymi rozwiązaniami chmurowymi, przetwarzania dużej ilości danych czyli te komputery tzw. czy dostęp do technologii HPC. To jest wiele obszarów, na które komisja patrzy. No i tutaj wypadamy w takim powiedzmy na miejscu, jak administracja 15-16-17-te, na poziomie wszystkich państw europejskich. Adaptację przez biznes- 24, 25, 23-cie. Co roku to się zmienia. Ale też widać, że tam jest jeszcze sporo do zrobienia i to jest ten moment, według mnie.

RM: Bo drogo jest strasznie. Te nowe technologie są tak zrobione, że kiedy wchodzą są okropnie drogie. Pan mówi: chmura. A wielu moich znajomych inżynierów-informatyków właśnie z takiego drobniejszego biznesu jakimi my jesteśmy mówią: „Nie stać nas. Lepiej kupić stary sprzęt używany i zainstalować.”

KS: To trochę zależy od potrzeb w zakresie, jakich się poruszamy w tym świecie cyfrowym. Bo rozwiązania chmurowe dają tę zaletę, że płacimy tzw. mniejszy abonament, bo płacimy pewien abonament co miesiąc. Czyli nie musimy inwestować w zakup sprzętu, serwerów modernizację tych serwerowni nowych systemów, tylko wykupujemy dostęp do jakiejś usługi, którą potrzebujemy. Także tutaj, z mojego punktu widzenia jest to znacznie korzystniejsze i mniej obciąża. Też nie musimy mieć administratora tego wszystkiego w firmie. Wszystko w skali.

RM: No tak. Ale to nie przekonujemy się do chmury, bo ja jestem ciekaw jaka jest ta wizja rozwoju w obszarze cyfryzacji, jeśli chodzi o całą gospodarkę i tę wizję którą tworzy państwo. A też przy okazji: jest coś, na co powinniśmy szczególnie zwracać uwagę w europejskiej strategii, czy polityce cyfrowej?

KS: No i teraz tę dekadę tutaj przewodnicząca komisji zapowiedziała właśnie dekadą cyfrową. Tak, że mamy naprawdę bardzo dużo środków z wielu programów europejskich, chociażby Digital Europe, Horyzont Europa, jest tych programów szereg. To na co powinniśmy zwrócić uwagę, to coraz silniejsze i aktywniejsze aplikowanie po te środki po stronie europejskich przedsiębiorców, świat nauki, organizacje jakieś samorządowe.

Bo te wszystkie środowiska mogą razem aplikować. Kluczem jest budowanie konsorcjów międzynarodowych i skuteczne aplikowanie. My dosyć skutecznie aplikujemy ośrodki krajowe i to się dzieje. Natomiast teraz warto postawić na te środki typowo europejskie i kierunki, które są tam zakreślone w tym świecie cyfrowym. To są między innymi wspomniane komputery i przetwarzanie dużej mocy, czyli ten high-performance-computing. To jest to, co się dzieje teraz w Europie: wiele państw buduje tego typu duże rozwiązania o dużych przepustowościach, dużych pojemnościach liczonych w petaflopach.

I to jest to na co powinniśmy postawić, technologie kwantowe i zarówno od strony komputerów kwantowych. Ale i być może komunikacji kwantowej, a to nam dotyka cyberbezpieczeństwa w przyszłości, czyli też tutaj budowanie kompetencji. Rozwiązania szeroko rozumianego świata sztucznej inteligencji; od lat o tym dyskutujemy ale to się coraz bardziej nam już krystalizuje w którą stronę powinniśmy iść. No i przepustowości sieci, bo bez tego wszystkie te technologie nie będą mogły być wdrażane, czyli sieci kablowe, sieci bezprzewodowe, 5G, 6G. Te wszystkie kolejne etapy musimy wdrażać i to możliwie szybko.

CZYTAJ TEŻ: MILION OSÓB NA KWARANTANNIE. WIĘCEJ, NIŻ NA BEZROBOCIU

RM: Cyberbezpieczeństwo wydaje się być dużym wyzwaniem. I to jest chyba wyzwanie też dla systemów rządowych. Jak się czujecie w rządzie? Jest bezpiecznie? Wszystkie łatki po zakładane? Co nam grozi? Czego się mamy spodziewać w najbliższym czasie? Amerykanie chyba mają problem- ostatnio szefowie wielkich cyfrowych firm pojawili się w Białym Domu, rozmawiali z prezydentem we wtorek o tym, jakie są zagrożenia. A my badamy te zagrożenia? Jesteśmy przygotowani?

KS: Oczywiście badamy. Jesteśmy przygotowani. To jest temat jakby w skali całego świata obecny. Napływ, czy ilość nowoczesnych technologii i my w tym świecie cyfrowym coraz bardziej, szczególnie w okresie pandemii było widać jak bardzo bez tego świata nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Nasila oczywiście też w stronę cyberbezpieczeństwa i wszystkie niebezpieczeństwa z tym związane, czyli grupy hakerskie, wyłudzanie. Także jesteśmy przygotowani, badamy. Jest nowy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, także jest wszystko pod kontrolą.

RM: Krzysztof Szubert- pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw europejskiej polityki cyfrowej był naszym gościem. Dziękuję bardzo.