Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

WYWIAD Z JUSTYNĄ ORŁOWSKĄ, WIZJA ROZWOJU TO CYFRYZACJA I PRZESTRZEŃ DLA CYFROWYCH STARTUPÓW

Powiązane artykuły:


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Szanowni Państwo. Justyna Orłowska – pełnomocnik premiera ds. GovTech jest naszym gościem. Witam Panią minister.

JUSTYNA ORŁOWSKA: Dzień dobry Panie redaktorze, dzień dobry Państwu.

RM: Wszystkim naszym gościom zadaję to samo pytanie na początek rozmowy, bo jestem strasznie ciekaw: wizja rozwoju w 15 sekund- co jest największym ryzykiem, największą szansą z Pani punktu widzenia, co Panią ekscytuje, czego się Pani boi?

JO: Największe, co mi się kojarzy z rozwojem i wizja na rozwój, to jest na pewno społeczeństwo, które jest pełne kreatywnych osobowości. A wiemy doskonale, że tak naprawdę tak, jak obserwujemy małe dzieci, każdy z nas ma ciekawość i tą kreatywność. Tylko musimy ją w sobie odnaleźć i jej nie zabić.

RM: Tak. To byśmy teraz musieli zacząć o systemie edukacyjnym dyskutować. A czy system edukacyjny dobrze wykształcił informatyków? 41 uczestników hakatonu, który się tutaj odbywa jest. Jest czy oni są wystarczająco twórczy, żeby znaleźć rozwiązania sprzyjające polskim lasom? Mam nadzieję, że zalesianiu…

JO: Zalesianie, to wszystko zależy właśnie od uczestników i ich kreatywności o których wspominałem. Ale jeżeli chodzi faktycznie o naszych tutaj deweloperów, programistów, grafików bo nie zapominajmy, że w obszarze tego sektora IT -sektora technologicznego to są naprawdę wszelkie zawody, możemy mówić już i o muzykach i storytellingu, bo mówimy tutaj także o gamingu, gameDevie, to też jest część sektora IT.

A jeżeli, wracając już do lasów i tutaj zgromadzonych kilkudziesięciu osób, które zastanawiają się nad tym, co zrobić dla tego naszego lasu, to na razie mają takie zagadnienie pod tytułem: wymyślenia wymarzonego przewodnika i pomocnika po lesie. Czyli np. żeby faktycznie zasadzić kolejne drzewo chociażby, albo nie zniszczyć. Bo tak naprawdę też o tym mówimy, jeżeli chodzi o ekosystem leśny.

RM: Bo ja ten hakaton czytałem w kontekście kryzysu klimatycznego i takiej dosyć ponurej obserwacji, że mamy połowę tego zasobu absorpcji CO2, którą mieliśmy kiedy zaczynaliśmy na dużą skalę uwalniać dwutlenek węgla do atmosfery.

JO: Tutaj patrzymy dziś optymistycznie ale to nie dlatego, że nie widzimy problemów i wyzwań, tylko właśnie dlatego, że chcemy; pomysły najlepiej się rodzą właśnie w takim pozytywnym, tak naprawdę środowisku i tutaj dzisiaj faktycznie widzę, że zespoły bardzo pozytywnie wymyślają ciekawe pomysły, rozwiązania i tak naprawdę, jeżeli będzie coś z pogranicza leśnego, właśnie a wykraczało poza zadanie, które dzisiaj mają zadane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby  kolejnym wyzwaniem na innym hakatonie było właśnie takie zagadnienie.

CZYTAJ TEŻ: MILION OSÓB NA KWARANTANNIE. WIĘCEJ, NIŻ NA BEZROBOCIU

RM: Jak popatrzymy na to, jak wygląda polska administracja dzisiaj: z kontem pacjenta, z ePUAP, z podpisem elektronicznym, komercyjną umowę też udało mi się podpisać tym podpisem. To jest ogromny postęp- bardzo szybko państwo idzie, aczkolwiek „UX-owo” nie jest to wszystko takie całkiem proste… Jaka jest dalsza strategia cyfrowa rozwoju tego sektora, za który Pani odpowiada, tego GOVtechu? Co się będzie zmieniało?

JO: Faktycznie GOVtech jest w takim szerokim zagadnieniem i tutaj można, tak naprawdę spojrzeć na różne obszary tego, co się mieści właśnie w tym „GOV.” (goverment), czyli rząd. Za co odpowiada właśnie polskie państwo. No i chociażby można też spojrzeć na edukację, przed którą duże wyzwania ale i ogromne nadzieje i tutaj naprawdę możemy się na pewno spodziewać pewnej rewolucji, jeżeli chodzi o rozwiązania dla edukacji. Też, jak obserwujemy rynek prywatny- to naprawdę jest EDtech (EDUtech).

To jest bardzo dynamicznie rozwijający się sektor technologiczny. I tylko i wyłącznie tutaj dostrzegam szansę i takich w różnych obszarach faktycznie jest to bardzo potrzebne, ale jeżeli mówimy właśnie o tym, na czym się powinniśmy skupić, to na pewno myśleć już w taki sposób horyzontalny, nie wertykalny. Czyli tak naprawdę cyfryzacja jest takim parasolem do wszystkiego. Tak, jak zarządza się państwem, tak samo e-państwem. I teraz faktycznie to dokładanie do tego elementu zarządzania e-państwem, trzeba kolejne puzzle dokładać i realizować.

RM: Okazje biznesowe- wokół tych strategicznych idei?

JO: Z pewnością tak. Zawsze jesteśmy otwarci na pomysły zarówno obywateli, którzy mają po prostu pomysł ale niekoniecznie chcą go zrealizować, nie mają do tego kompetencji. Ale także oczywiście do tych obywateli, którzy już mają te umiejętności i chcą zrealizować. I to chociażby przez takie hakatony jak dzisiaj, bo tak naprawdę zwycięzca będzie mógł wdrożyć rozwiązanie, ale także przez zamówienia otwarte, zamówienia technologiczne innowacyjne, do których serdecznie zapraszamy na GOVtechu.

RM: A co z obywatelami innych państw, którzy są informatykami i chcieliby poszukać bezpiecznej przystani w Polsce? Białoruscy informatycy, jak idzie ten program?

JO: Program Polska Bezpieczna Przystań- Poland Business Harbor, właśnie w lipcu rozszerzyliśmy o kolejne kraje. Była na początku Białoruś, która naprawdę dostaliśmy fenomenalne wyniki, otrzymaliśmy z tego programu. Co się okazało. Przeskoczyliśmy na pierwszą pozycję wyboru specjalisty IT do emigracji zarobkowej. I tutaj Ukraina była pierwsza i tak naprawdę przeskoczyliśmy z czwartego miejsca na pierwsze.

I teraz co drugi Białorusin z sektora IT wybiera Polskę. Natomiast jeżeli chodzi o inne kraje, to rozszerzyliśmy chociażby o takie kraje, jak: Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Rosja. I tutaj też już rośnie coraz bardziej zainteresowanie ze strony informatyków- programistów, pracowników sektora IT. Ale także polskich przedsiębiorstw, które właśnie nas poprosiły o to, żeby rozszerzyć. I  tej prośby wysłuchaliśmy bo faktycznie zapotrzebowanie jest ogromne.

RM: Niedobór versus pokrycie, właśnie z tego programu? To się da jakoś skwantyfikować? Bo właśnie kończy nam się czas.

JO: Oczywiście. W tym momencie już mamy 16 tysięcy osób, które skorzystały z programu. Luka jest cały czas, którą wskazują sektor IT jest to blisko 100 tysięcy osób, jeszcze dużo przed nami, ale dlatego właśnie o tym mówiłem na początku zaczęłam od edukacji, bo tu jest ogromna nadzieja także w Polsce.

RM:  Bardzo dziękuję. Pani Justyna Orłowska- pełnomocnik premiera do spraw GOVtech i zapraszamy serdecznie na kolejny program o 16:30.