Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

WYSUSZYLIŚMY RZEKI, A TERAZ PŁACIMY. DZIŚ PADŁY REKORDY CEN ENERGII

240 euro za megawatogodzinę – nawet na tyle były dziś wyceniane kontrakty na gaz na holenderskiej giełdzie TTF. Padł nowy rekord cen energii – niestety, niejedyny dziś.

źródło: @volkskamera

Ceny gazu są obecnie kilkanaście razy wyższe, niż wynosi średnia sezonowa z ostatnich 5 lat. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest kryzys klimatyczny. Susza w Europie spowodowała gwałtowny spadek poziomu wody w rzekach, utrudniając transport surowców energetycznych – w tym oleju opałowego i węgla. To zmusza zakłady energetyczne do zużywania większej ilości gazu ziemnego jako zamiennika – a to wszystko w czasie, gdy dostawy gazu z Rosji są mocno ograniczone.

CZYTAJ TEŻ: EUROPA SZYKUJE SIĘ NA KRYZYS GAZOWY

Jak mówiliśmy w BIZNES24, przez rekordowo niski poziom wody w Renie – kluczowej arterii transportowej łączącej Szwajcarię i przemysłowe serce Niemiec z Morzem Północnym – zagrożone są dostawy surowców energetycznych. Chodzi m.in. o transport węgla dla ważnych elektrowni. „Wcześniej, gdy woda w rzece w ciągu 30 dni spadała do krytycznego poziomu, produkcja przemysłowa kurczyła się o 1 proc.” — pisało w zeszłym tygodniu Deutsche Welle. Obecnie poziom wody na wysokości miejscowości Kaub w pobliżu Koblencji – wąskim gardle drogi wodnej – spadł już poniżej 40 cm. Tymczasem o tej porze roku poziom powinien wynosić około dwóch metrów. W pełni załadowany statek potrzebuje przynajmniej 1,5 metra pod kilem, by pokonać ten odcinek.

Dziś w Niemczech padł rekord ceny energii. Jak donosi Bloomberg, kontrakty na dostawę za rok przekroczyły psychologiczną barierę 500 EUR za 1 MWh. Cena energii elektrycznej na European Energy Exchange rosła nawet o 5,2 proc. do 502 EUR za 1 MWh.

JAK CENY ENERGII WPŁYWAJĄ NA RYNEK?

Rosnące ceny energii przekładają się na coraz większe obawy o sytuację w strefie euro – zwrócił uwagę w BIZNES24 Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ. Jak tłumaczył, rynek przewiduje możliwość wejścia Europy w bardzo kiepski okres – być może nawet głębokiej recesji – a to oddziałuje bezpośrednio na obecną słabość euro.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WYSUSZYLIŚMY RZEKI, A TERAZ PŁACIMY. DZIŚ PADŁY REKORDY CEN ENERGII

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

POLSKA

"Plan Zdzisława zrealizowany" - tak Leszek Czarnecki skomentował przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: