Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

WYSOKA INFLACJA SZKODZI AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARCE JAK COVID

Wysoka inflacja szkodzi amerykańskiej gospodarce jak COVID. Indeks ISM dla przemysłu – pokazujący plany menedżerów zakupu – po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku spadł poniżej 50 punktów.

USA INFLACJA

50 punktów to granica oddzielająca rozwój od recesji. Indeks jest poniżej tej wartości oznacza, że więcej ankietowanych firm zamierza zmniejszać w przyszłości swoje zakupy, niż je zwiększać. Bardzo słaby poziom indeksu ISM dla przemysłu to kolejny sygnał, że gospodarka USA wchodzi w kryzys. W poniedziałek pojawią się jeszcze ważniejsze dane – Institute For Supply Management podzieli się informacjami o tym, czy zakupy zamierzają zwiększać, czy zmniejszać firmy sektora usługowego – kluczowe dla największej, wartej rocznie 22 biliony dolarów (38 razy więcej, niż polska) gospodarki świata.

INDEKS ISM DLA PRZEMYSŁU USA
INDEKS ISM DLA PRZEMYSŁU W USA, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Wcześniej – bo w piątek po południu – dowiemy się ile nowych miejsc pracy powstało w USA w listopadzie. Dziś amerykański Departament Pracy opublikował tygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – ale nie rzuciła nowego światła na stan amerykańskiego rynku pracy. Nowych wniosków było 225 tysięcy – nieco mniej, niż spodziewał się rynek, ale niemal idealnie w środku utrzymywanego od 8 tygodni zakresu od 200 do 240 tys. nowych bezrobotnych.

INFLACJA W USA
INFLACJA W USA, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Nastroje wśród Amerykanów nie muszą być jednak jeszcze złe, bo inflację za oceanem wciąż napędzają szybko rosnące wydatki. W październiku – dane o wydatkach konsumentów poznajemy ze sporym opóźnieniem – były aż o 0.8 procent wyższe, niż we wrześniu.

WYDATKI AMERYKANÓW
WYDATKI AMERYKANÓW, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Październikowy wzrost wydatków był najwyższy od czerwca tego roku. Październik był też czwartym z kolei miesiącem w którym tempo wzrostu wydatków przyspieszało.

DOCHODY AMERYKANÓW
DOCHODY AMERYKANÓW, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Z danych wynika, że Amerykanie przejadają oszczędności, bo wydatki rosną szybciej, niż dochody. Ale i te nie zachowuję się szczególnie źle. W październiku wzrosły o 0.7 procent w ujęciu miesięcznym.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WYSOKA INFLACJA SZKODZI AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARCE JAK COVID

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

"Pieniądze zostaw na Ziemi" - mówi dawny najbogatszy Ziemianin do obecnie najbogatszego Ziemianina. Założyciel Microsoftu Bill Gates skrytykował plany podboju Marsa snute przez Elona...

USA

Bezrobocie w USA najniższe od 1969 roku. Pierwszy miesiąc 2023 roku przyniósł gigantyczny wzrost liczby etatów.

USA

Coraz mniej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

USA

Zyski Shell na rekordowym poziomie.

%d bloggers like this: