Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

WYŚCIG ATOMOWY – DO GRY WCHODZI UNIMOT

Jądrowy wyścig polskich spółek trwa w najlepsze.
Do gry wkracza Unimot, który podpisał amerykanami porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości wdrożenia w Polsce technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

WYŚCIG ATOMOWY - DO GRY WCHODZI UNIMOT
SMR (mały modułowy reaktor ) projektowany przez Nuscale Power

Porozumienie Unimotu i amerykańskich firm NuScale i Getka zakłada, że strony będą opracowywać możliwości wdrożenia technologii jądrowych w Polsce przy zastosowaniu technologii SMR firmy NuScale, które mogą być wykorzystywane do modyfikacji elektrowni zasilanych węglem .

Getka to amerykańska firma zajmująca się przesyłem i dostawami ropy naftowej, produktów rafineryjnych oraz energii z alternatywnych źródeł.

Z kolei reaktor NuScale to pierwszy reaktor w technologii SMR, którego konstrukcja dostała zgodę od amerykańskiego dozoru na zastosowanie technologii jądrowej.

Pojedynczy reaktor ma moc 77 megawatów mocy elektrycznej, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra.

Unimot chce także stworzyć platformę współpracy z ośrodkami badawczymi i z potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania technologii SMR.

Unimot to polska grupa kapitałowa działająca na rynkach hurtowym i detalicznym paliw, gazu i energii elektrycznej, także pochodzącej z OZE.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Na jaką dywidendę ze spółki Unimot mogą w przyszłym roku liczyć inwestorzy? Rozmowa z prezesem spółki Adamem Sikorskim, reprezentującym w spółce największego udziałowca.

GPW

Ponad sześciokrotnie wzrósł w pierwszym półroczu zysk netto zajmującej się obrotem paliwami giełdowej spółki Unimot. Zysk skoczył z niespełna 8 mln zł do blisko...

GPW

Czwarty z rzędu miesiąc rekordowej sprzedaży paliw zanotowała w czerwcu należąca w części do giełdowego Unimotu sieć Avia. W sumie rekordowa sprzedaż w ubiegłym...