Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

WYŚCIG ATOMOWY – DO GRY WCHODZI UNIMOT

Jądrowy wyścig polskich spółek trwa w najlepsze.
Do gry wkracza Unimot, który podpisał amerykanami porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości wdrożenia w Polsce technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

WYŚCIG ATOMOWY - DO GRY WCHODZI UNIMOT
SMR (mały modułowy reaktor ) projektowany przez Nuscale Power

Porozumienie Unimotu i amerykańskich firm NuScale i Getka zakłada, że strony będą opracowywać możliwości wdrożenia technologii jądrowych w Polsce przy zastosowaniu technologii SMR firmy NuScale, które mogą być wykorzystywane do modyfikacji elektrowni zasilanych węglem .

Getka to amerykańska firma zajmująca się przesyłem i dostawami ropy naftowej, produktów rafineryjnych oraz energii z alternatywnych źródeł.

Z kolei reaktor NuScale to pierwszy reaktor w technologii SMR, którego konstrukcja dostała zgodę od amerykańskiego dozoru na zastosowanie technologii jądrowej.

Pojedynczy reaktor ma moc 77 megawatów mocy elektrycznej, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra.

Unimot chce także stworzyć platformę współpracy z ośrodkami badawczymi i z potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania technologii SMR.

Unimot to polska grupa kapitałowa działająca na rynkach hurtowym i detalicznym paliw, gazu i energii elektrycznej, także pochodzącej z OZE.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy i gdzie powstaną w Polsce pierwsze elektrownie atomowe i od kiedy zaczną produkować prąd rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Miłoszem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BZINES24: A naszym gościem jest Adam Sikorski prezes Unimotu. Dzień dobry Panie prezesie. Witam w BIZNES24. ADAM SIKORSKI, UNIMOT: Dzień dobry panie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O stanowisku Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym fuzji Orlenu z Lotosem i sprzedaży udziałów Saudi Aramco, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Michałem Wilkowiczem, dyrektorem...

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA

5 mld zł poniżej wartości miały zostać sprzedana aktywa Lotosu podaje Busines Inseider powołując się na nieopublikowany jeszcze raport Najwyższej Izby Kontroli. Orlen odpowiada,...