Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

WYŚCIG ATOMOWY – DO GRY WCHODZI UNIMOT

Jądrowy wyścig polskich spółek trwa w najlepsze.
Do gry wkracza Unimot, który podpisał amerykanami porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości wdrożenia w Polsce technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

WYŚCIG ATOMOWY - DO GRY WCHODZI UNIMOT
SMR (mały modułowy reaktor ) projektowany przez Nuscale Power

Porozumienie Unimotu i amerykańskich firm NuScale i Getka zakłada, że strony będą opracowywać możliwości wdrożenia technologii jądrowych w Polsce przy zastosowaniu technologii SMR firmy NuScale, które mogą być wykorzystywane do modyfikacji elektrowni zasilanych węglem .

Getka to amerykańska firma zajmująca się przesyłem i dostawami ropy naftowej, produktów rafineryjnych oraz energii z alternatywnych źródeł.

Z kolei reaktor NuScale to pierwszy reaktor w technologii SMR, którego konstrukcja dostała zgodę od amerykańskiego dozoru na zastosowanie technologii jądrowej.

Pojedynczy reaktor ma moc 77 megawatów mocy elektrycznej, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra.

Unimot chce także stworzyć platformę współpracy z ośrodkami badawczymi i z potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania technologii SMR.

Unimot to polska grupa kapitałowa działająca na rynkach hurtowym i detalicznym paliw, gazu i energii elektrycznej, także pochodzącej z OZE.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WYŚCIG ATOMOWY - DO GRY WCHODZI UNIMOT

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Giełdowy Unimot pochwalił się w ubiegłym roku rekordowymi wynikami kwartalnymi – spółka zarobiła na czysto 115 mln zł, czyli blisko cztery razy więcej niż...

POLSKA

Węgiel i uran mają być zdaniem Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry pierwiastkami zmian w polskiej energetyce. Partia Ziobry ma w czasie jutrzejszego posiedzenia rządu złożyć...

GPW

Na jaką dywidendę ze spółki Unimot mogą w przyszłym roku liczyć inwestorzy? Rozmowa z prezesem spółki Adamem Sikorskim, reprezentującym w spółce największego udziałowca.

GPW

Wzrósł zysk spółki Unimot. Zysk skoczył z niespełna 8 mln zł do blisko 47 mln zł odnotowanych w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku.

%d bloggers like this: