Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

WYRAŹNA POPRAWA NASTROJÓW W EUROUSŁUGACH (ROZMOWA)

O poprawie nastrojów w usługach w europejskim sektorze usług rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marcinem Klucznikiem, starszym analitykiem w PIE.

WYRAŹNA POPRAWA NASTROJÓW W EUROUSŁUGACH (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A na walutach dziś widzimy umocnienie euro do dolara, które poziom eurodolara przebił z powrotem od dołu 1,06, teraz 1,0613. Złoty umacnia się do dolara amerykańskiego 4 złote i 40 groszy, to kwotowanie dolara w tym momencie: 4 złote 74 grosze. Złoty traci do franka szwajcarskiego. Taki jest poziom kwotowania franka: 4,74. Natomiast euro jest kwotowane po 4 złote i 67 i pół grosza. Tutaj mamy również osłabienie złotego.

CZYTAJ TEŻ: NAJNOWSZY INDEKS PMI W EUROPIE

Zaskakująco dobre dane z europejskiego sektora usług. Nastroje wśród menadżerów zakupowych okazały się lepsze od oczekiwań. Skomentujemy je razem z Marcinem Klucznikiem, starszym analitykiem Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dzień dobry.

MARCIN KLUCZNIK, PIE: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Usługi, zwłaszcza po zniesieniu obostrzeń covidowych mocno odbiły. Spodziewaliśmy się spadku nastrojów w sezonie jesienno-zimowym. Mamy jednak odbicie grudniowe. Ale czym spowodowane jest to odbicie nastrojów w europejskich usługach?

MK: Faktycznie jest tak, że ostatnie kilka miesięcy przyniosło nam trochę takich pozytywnych zaskoczeń w europejskich danych makroekonomicznych. Częściowo z tego właśnie są te usługi, gdzie oczywiście z jednej strony te perspektywy w zasadzie ten już rok gospodarczy są oczywiście dużo słabsze niż na poprzedni. Tutaj chociażby prognozy PKB, które oscylują gdzieś w okolicach zera – 0,3 punktów procentowych wzrostu w tym roku. Ale to, co widzimy w najnowszych danych, to jest przede wszystkim to, że skala tego spowolnienia może być trochę mniejsza, niż wcześniej się spodziewaliśmy. To z jednej strony. To, że skala chociażby tego spadku popytu po prostu wydaje się, że ona będzie tutaj mniejsza i to też odbija się pozytywnie na nastroje menadżerów. To widzimy chociażby w tych komunikatach PMI, gdzie wskazuje się z drugiej strony także na solidny rynek pracy na to, że cały czas utrzymuje się chociażby tworzenie nowych miejsc pracy. I to też tworzy taką nadzieję miękkiego lądowania wielu europejskich gospodarek właśnie w tym roku. Miękkiego lądowania nie w tym sensie oczywiście, że wzrost gospodarczy będzie silny, natomiast miękkiego w tym sensie, że uda nam się znacząco obniżyć inflację. Jednocześnie bez dużego wzrostu bezrobocia i bez takiego bardzo dużego spadku popytu.

MD: A czy w swoich modelach makro prognozujecie recesję dla krajów strefy euro?

WYRAŹNA POPRAWA NASTROJÓW W EUROUSŁUGACH (ROZMOWA)
żródło: BIZNES24

MK: Nie, my nie prognozujemy ekonometrycznie, nie samej strefy euro. Tutaj raczej używamy zarówno konsensusu, prognoz. Benchmarkujemy tutaj oczywiście często prognozy także Komisji Europejskiej czy Europejskiego Banku Centralnego. I tutaj mimo wszystko konsensusy są dość jednoznaczne. W tym sensie, że czeka nas oczywiście duże spowolnienie. Natomiast główne pytanie jest po prostu o jego skalę. Komisja Europejska na przykład prognozuje 0,3% wzrostu gospodarczego w tym roku w strefie euro, PKB. I to jest oczywiście bardzo słaby wzrost. On oczywiście zakłada także recesję chociażby w pierwszym kwartale w ujęciu rok do roku. Natomiast jeżeli chodzi właśnie o skalę tego spowolnienia, też istnieje takie ryzyko, (ale to właśnie takie pozytywne ryzyko), że zostaniemy zaskoczeni pozytywnie.

MD: Mamy w tej chwili również dobre dane: przypłynęły… (przyszły w zasadzie bo to na lądzie) do nas dobre dane zarówno z Niemiec jak i z Francji. We Francji inflacja konsumencka w grudniu (to są wstępne dane) wyniosła miesiąc do miesiąca, inflacja CPI – spadek 0,1%, inflacja HICP także taką samą wartość pokazały w ujęciu rocznym. Inflacja CPI 5,9 to spadek większy od oczekiwań, inflacja HICP 6,7 – tutaj również spadek niższy od oczekiwań. No i ceny importu w Niemczech również mocno spadły. Co to mówi nam jeżeli chodzi o kształtowanie się poziomu cen w najbliższych miesiącach, dla tych dwóch gigantycznych gospodarek europejskich?

MK: Inflacja z pewnością jest częścią tej układanki. Z jednej strony to właśnie są te pozytywne zaskoczenia na inflacji, która zaczęła tutaj spadać. Z drugiej strony widzimy to też chociażby na cenach producenckich PPI, które w ciągu dwóch miesięcy w Niemczech spadły o ponad 15 punktów procentowych. Jeszcze nie dawno temu wzrost o 45 procent rok do roku, teraz to jest poniżej 30 procent rok do roku. Oczywiście cały czas dużo, ale skala tego spadku w ciągu dwóch miesięcy była bardzo duża. I to też nie był tylko efekt statystyczny, bo te ceny spadały w ujęciu miesiąc do miesiąca. To widzimy też chociażby w przypadku ceny energii, które tutaj znacząco się poluzowały. I trzecią częścią tej układanki są jeszcze takie poluzowanie się, ulepszenia w światowych łańcuchach dostaw. To możemy częściowo też wiązać z jednej strony właśnie z częściowo osłabieniem popytu, ale z drugiej strony także z tego, że część światowego handlu staje się no, chyba trochę stabilniejsza niż jeszcze w tych czasach stricte pandemicznych. I tutaj też taką optymistyczną perspektywą może być chociażby otwarcie się Chin, które powoli wychodzą z polityki zero COVID, a to oznacza większą stabilność łańcuchów produktu oraz importu z Chin. Tak więc w tym zakresie to chyba budzi trochę nadzieje dla europejskich gospodarek właśnie z tego powodu, że zarówno stabilność dostaw, jak i ceny wielu komponentów po prostu mogą być stabilniejsze. To przełoży się z jednej strony oczywiście na takie trochę lepsze od oczekiwanych wyniki przemysłu, ale z drugiej strony oczywiście także takim dodatkowym efektem drugiego rzędu, na lepsze wyniki w usługach.

MD: Patrząc na te obrazki, które pokazujemy Państwu w tle naszej rozmowy. Między innymi to jest akurat Bruksela, ale wcześniej były także Madryt czy Rzym – Włochy, Hiszpania, z których to dostaliśmy informacje o nastrojach wśród menedżerów zakupowych sektora usług. A usługi to również turystyka i zastanawiam się, czy dobra pogoda po prostu nie wpłynęła też na lepsze nastroje w usługach zwłaszcza.

MK: Być może po części. Natomiast jeżeli chodzi tutaj o kwestie sektora usługowego oraz ogólnie skalę właśnie tych perspektyw dla całej tej branży. Wydaje mi się, że powinniśmy to chyba jednak mimo wszystko przede wszystkim wiązać z takimi rzeczami jak ceny energii, które chociażby tutaj zaczynają się jednak mimo wszystko troszeczkę stabilizować. I to może być chyba też w dużej mierze taki jednak przeważający czynnik, a w szczególności też musimy pamiętać o tym, że PMI jest ankietą trochę na pograniczu realnych danych z gospodarki oraz takich właśnie behawioralnych odczuć. I to jest coś, co widzieliśmy chociażby w drugiej połowie zeszłego roku, kiedy ceny energii były ekstremalnie wysokie. Wtedy też w tych ankietach PMI widzieliśmy bardzo dużą skalę pesymizmu i bardzo dużą skalę niepewności co do przyszłości. Teraz, kiedy właśnie widzimy z jednej strony, że te ceny surowców energetycznych zaczynają się stabilizować, w wielu wypadkach zaczynają spadać, jak chociażby ceny gazu, które są nawet minimalnie tańsze i niższe niż rok temu. To też przekłada się na ceny energii. I wydaje mi się, że akurat ta perspektywa, czyli właśnie tego, że wzrost cen energii nie będzie aż tak ogromny, jak spodziewaliśmy się jeszcze dwa miesiące, trzy miesiące temu – to też trochę stabilizuje nastroje.

MD: Bardzo dziękuję. To był Marcin Klucznik, starszy analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rozmawialiśmy m.in. o nastrojach w europejskich usługach. Dziękuję pięknie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Trakcji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jerzym Pazurą, dyrektorem finansowym Trakcji.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Unibep rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem Blocherem, prezesem Unibep s.a.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Mabionu - firmy biofarmaceutycznej o profilu CDMO rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Krzysztofem Kaczmarczykiem, prezesem Mabion s.a.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i kondycji Grupy Passus rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Tadeuszem Dudkiem, prezesem Passusa.