Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

WYNIKI SPISU LUDNOŚCI 2021 – JEST NAS MNIEJ I JESTEŚMY CORAZ STARSI (ROZMOWA)

Wstępne wyniki spisu ludności 2021 są tematem rozmowy Marcina Dobrowolskiego z Dominikiem Rozkrutem, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.

WYNIKI SPISU LUDNOŚCI 2021

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Liczba ludności Polski spadła w ciągu dekady o 332 tysiące. Mocno zaś wzrosła liczba osób w wieku poprodukcyjnym. Tak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Naszym gościem jest Dominik Rozkrut- Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Dzień dobry Panie prezesie.

DOMINIK ROZKRUT, PREZES GUS: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Tak swoją drogą: ten kolejny spis został przeprowadzony dokładnie w 100 lat od pierwszego spisu Drugiej Rzeczpospolitej, no i grubo ponad 200 lat od pierwszego spisu w historii Rzeczpospolitej Polskiej, który miał miejsce w 1789 r. Wtedy Polskę zamieszkiwało… właśnie patrzę: 9 milionów ludzi. Ile osób zamieszkuje teraz Polskę?

DR: Ten stan na 31 marca, bo to jest data referencyjna spisu to wyniósł 38 milionów 179 800.

WYNIKI SPISU LUDNOŚCI 2021
Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego

Wyniki spisu ludności 2021 – jest nas mniej

MD: Kiedyś mówiło się, że Polska to jest 40 milionowy kraj w środku Europy i te 40 mln było mówione tak awansem- zmierzaliśmy do tej liczby. Teraz już raczej do niej nie zmierzamy a zaczynamy się cofać- liczba ludności liczba ludności maleje. O ile od ostatniego spisu powszechnego?

DR: Od ostatniego spisu identyfikujemy spadek o 332 000, także tej tendencji, zresztą wzrostowej, która miałaby zmierzać do 40 mln. dawno nie obserwowaliśmy. To 40 mln.- to oczywiście jest takie też uproszczenie w komunikacji, takiej codziennej. Natomiast bo 38 można przyjąć, że jest bliskie 40. Natomiast to, co obserwujemy to jednak negatywne tendencje w tym zakresie; one wynikają z zmieniającej struktury społeczeństwa według grup wieku. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i tutaj spis również wykazał to dobitnie. Już praktycznie co piąty Polak jest w wieku 60 lat i więcej. Także widzimy, że te struktury sugerują, że ten dalszy rozwój może być raczej tylko negatywny.

Wyniki spisu ludności 2021 – kiedy pełne wyniki?

MD: Ile czasu trwać będzie (…) obróbka danych, które otrzymaliście ze spisu i ile czasu potrzebujemy aby móc tak pełną garścią sięgnąć do tej statystyki?

DR: No właśnie, bo w powszechnym odbiorze mówimy o tym, że spis się skończył wraz z końcem września. Natomiast on dla nas – dla statystyków jeszcze trwa i trwać będzie tak długo, jak będziemy agregować wyniki. Te agregacje, te obliczenia wszystkie przewidziane są na dwuletni okres – to jest naprawdę ogrom pracy do wykonania. Pamiętajmy, że w spisie korzystamy nie tylko z kontaktów bezpośrednich, które nawiązywaliśmy z respondentami poprzez samospis czy właśnie wizyty rachmistrza.

Ale również z wielu źródeł administracyjnych te wszystkie dane muszą zostać dokładnie przeanalizowane, połączone tak, żeby możliwe było przygotowanie różnego rodzaju zestawień, które na bardzo szczegółowym poziomie będą dawały nam wgląd w to, jakim społeczeństwem jesteśmy. Jaka jest struktura ludności, zarówno według różnych kryteriów definiowana, jak i w układzie przestrzennym.

CZYTAJ TEŻ: PEGASUS JAK SIĘ USTRZEC? AMERYKAŃSKĄ KARTĄ SIM. NYT UJAWNIA KULISY POWSTANIA, ROZWOJU I ROZKŁADU NSO GROUP

MD: Ale czy już teraz moglibyśmy wskazać jakieś, czy podać jakieś informacje dotyczące np. wpływu pandemii na  populację, na zmiany populacyjne. Wiele różnych liczb podawano też korzystając z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Różnie szacowane są te tzw. „nadliczbowe zgony”, jakkolwiek koszmarnie to brzmi… Ale biorąc pod uwagę to, że dysponujemy, czy wkrótce będziemy dysponować zagregowanymi danymi ze spisu powszechnego, to one wydają się być najbardziej wiarygodne. A może już teraz możemy coś powiedzieć?

DR: Tutaj jeżeli chodzi o pandemię, to te dane- dysponujemy nimi na bieżąco, bo to również pan redaktor cytował tuż przed naszym wywiadem te wyniki z ostatnich dni, także tutaj jesteśmy w stanie dosyć prosto to policzyć. To co daje nam spis- to daje nam pewien stan referencyjny, na którym możemy budować każdą inną informację. I wtedy odnosić te bieżące statystyki dotyczące pandemii również do informacji podstawowej o ludności, która jest rzetelna i wiarygodna. Pamiętajmy, że Główny Urząd Statystyczny przygotowuje tego typu statystyki na bieżąco. Miesiąc w miesiąc one są publikowane.

Natomiast raz na dziesięć lat wymagają one swego rodzaju odświeżenia, inwentaryzacji. Bo to jest spis powszechny, on tak naprawdę konstytuuje rdzeń systemów informacyjnych państwa i dzięki temu wpisowi będziemy w stanie lepiej oceniać również zasięg pandemii, w tym momencie, w którym zaczniemy łączyć te dane dotyczące pandemii ze szczegółowymi danymi ze spisu.

MD: Oprócz spadku liczby ludności, jakieś może najciekawsze przemyślenia? Najważniejsze przemyślenia, które Pan jako prezes – ten, który jak rozumiem pierwszy ma dostęp już do końcowych analiz; przychodzą Panu do głowy?

DR: Nie, no rzeczywiście potwierdzenie tych tendencji demograficznych, które obserwujemy od jakiegoś czasu – tutaj w wynikach spisu maleje nam odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym, a silnie rośnie w wieku poprodukcyjnym. Jakby tak krótko podsumować- można by powiedzieć, że w ciągu dekady przybyło nam ponad milion osiemset tysięcy osób w grupie w wieku 60-65 i więcej. Więc to jest dosyć istotna zmiana strukturalna, ona predestynuje to, w jaki sposób powinniśmy kształtować na przykład polityki rozwoju usług publicznych w przyszłości.

Ponieważ ta ludność, w wieku mówiąc kolokwialnie: starszym- się zwiększa – ona ma również swoje potrzeby- te potrzeby trzeba zabezpieczyć. W tej grupie również pojawi się grupa osób najstarszych i ona również będzie bardzo dynamicznie rosła a wiadomo, że ta grupa potrzebuje szczególnej troski, opieki zdrowotnej i takiej codziennej. Więc szereg interesujących wyzwań, jeżeli chodzi o to w jaki sposób powinniśmy kształtować nasze polityki rozwojowe, wynika z danych spisowych.

Wyniki spisu ludności 2021 – migracja ratuje rynek pracy?

MD: Zagraża nam brak rąk do pracy?

DR: To jest ciekawe zagadnienie, bo oczywiście kwestia tego w jaki sposób będziemy mitygować te ryzyka, które wynikają z tych tendencji, które obserwujemy. Na razie wiemy, że z dużym powodzeniem jakby te niedobory wypełniamy poprzez przyjmowanie do pracy osoby migrujące do Polski.

MD: To widać po spisie?

DR: Oczywiście też tak. Jak najbardziej- te osoby również są objęte, jeżeli już mieszkają u nas na stałe- objęte są spisem. I również my je szacujemy. Także pytanie jak długo to może trwać, i jakie te niedobory będą. Zresztą w takie megatrendy również musimy się wpisać, bo przecież sam rynek pracy będzie ewoluował w dłuższej perspektywie- zobaczymy jaki wpływ na rynek pracy będą miały takie zagadnienia, jak sztuczna inteligencja, automatyzacja, przemysł 4.0… Więc cieszymy się, że nasz materiał będzie mógł służyć tego typu analizom.

MD: Ja cały czas czekam na ten moment, o którym też Polski Instytut Ekonomiczny przypomina, że wkrótce nadejdzie 4 dniowy tydzień pracy. Mam nadzieję, że za naszego życia. Bardzo dziękuję Panie prezesie za rozmowę. Dominik Rozkrut- Prezes Głównego Urzędu Statystycznego- po agregacji pierwszych danych z Narodowego Spisu Powszechnego, był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

DR: Dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV