MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Wczoraj poznaliśmy też zaskakująco dobre wyniki za trzeci kwartał Grupy Asseco Poland. Zysk netto grupy w trzecim kwartale wzrósł o ponad 6 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i wyniósł 127 i pół miliona złotych. Z kolei przychody grupy Asseco wyniosły cztery i pół miliarda i były o ponad 28 procent wyższe niż rok wcześniej. Skonsolidowany portfel zamówień Asseco na 2022 rok w kursach zmiennych w obszarze programowania i usług własnych ma obecnie wartość prawie 13 mld złotych i jest wyższy o 19% niż w trzecim kwartale 2021 r. IT wciąż daje zarobić – 127 i pół miliona złotych – to zysk Asseco Poland w trzecim kwartale, Z nami jest Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes do spraw finansowych Asseco Poland. Dzień dobry.
KAROLINA RZOŃCA-BAJOREK, WICEPREZES D.S. FINANSOWYCH ASSECO POLAND: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Wciąż daje zarobić IT. A w których obszarach najbardziej? Gdzie jest najwyższa marża, Pani prezes?
KR-B: Generalnie rzecz biorąc, w naszej grupie stabilne i dobre wyniki, zgodne z oczekiwaniami są efektem tego, że jesteśmy bardzo mocno faktycznie zdywersyfikowani. I jeśli chodzi o geografię, jeśli chodzi o sektory. I powiedziałabym tak, że jeśli chodzi o te „konie pociągowe”, to one się różnią w zależności od geografii, więc jeżeli byśmy wchodzili w szczegóły to rynek polski to jest ciągle sektor publiczny, natomiast bardzo, bardzo fajne, stabilne wyniki, także jeśli chodzi o bankowość i przedsiębiorstwa. Natomiast Europa to powiedziałabym bankowość. A Izrael, Stany Zjednoczone to sektor przedsiębiorstw.
MD: A co najbardziej obciąża Was, jeżeli chodzi o koszty? Być może rosnące koszty? Pracownicy żądają podwyżek? Ostatnio w zeszłym tygodniu Janusz Filipiak z waszego konkurenta – firmy Comarch mówił, że dostaje bardzo dużo wniosków o podwyżki i bardzo go to martwiło. U Was podobna sytuacja?
KR-B: Generalnie rzecz biorąc, oczywiście największym komponentem kosztowym są te koszty pracy. U nas to jest w okolicach między 75-80 procent kosztów. To są koszty pracy właśnie. Więc to faktycznie jest taki komponent, który my najbardziej obserwujemy. Natomiast ten wzrost kosztów powiedziałbym, że on jest zgodnie z oczekiwaniami. To, co się dzieje na rynku pracy w IT, to faktycznie mam wrażenie, że zaczynamy widzieć pewien rodzaj stabilizacji po bardzo dynamicznych wzrostach w okresie pandemicznym, kiedy konkurowaliśmy mocno z amerykańskimi, dużymi graczami o pracowników, ta sytuacja się powoli stabilizuje i my powiedziałabym, że jesteśmy zgodni z tym, co budżetowaliśmy, jeśli chodzi o ten komponent wzrostu kosztów.
MD: Będziecie utrzymywać politykę dywidendową? Powyżej 50 procent zysku spółki?
KR-B: Taką mamy politykę i tego się trzymamy. Dzisiaj nie widzę przesłanek, żeby tę politykę zmieniać. Mamy bardzo stabilną sytuację gotówkową, przyzwoite cashflow operacyjne, także dzisiaj nie ma przesłanek do tego, żeby ta polityka miała być zmieniana.
MD: A czy (za tydzień wejdziemy w ostatni miesiąc roku), patrząc na te miesiące, na te tygodnie, które mijają, jak będzie się kształtować ten zysk? Mam nadzieję, że wzrost zysków w stosunku do poprzednich kwartałów? Będzie utrzymany?
KR-B: Wygląda na to patrząc na te prospektywne mierniki typu backlog, że faktycznie jesteśmy w takim miejscu dość stabilnym. Pewnie najbardziej przyglądamy się faktycznie tej rentowności. To znaczy po stronie przychodowej koniec roku wygląda stabilnie, patrzymy, obserwujemy mocno wzrosty kosztów. Natomiast wydaje się, że dzisiaj nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby nie powiedzieć, że ten rok cały w wykonaniu grupy Asseco będzie po prostu dobrym rokiem.
MD: Jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o rynek IT i rynek osób, które zatrudniacie? Widzicie wyższe wymagania płacowe ze strony tych, którzy jako nowi przychodzą? Posilacie się też uchodźcami, którzy przyjeżdżają do nas? Wiele programów rządowych jest uruchomionych dla tych, którzy chcą opuścić kraj na wschodzie, na wschód od Polski. Korzystacie z nich?
KR-B: My nie mamy jakiś specjalnych programów dla uchodźców, bo szukamy pracowników i narodowość jest wtórna. Natomiast interesują nas mocno kompetencje. Trzeba pamiętać o tym, że my pracujemy przy mocno kluczowych tutaj, zwłaszcza w Polsce, przy mocno kluczowych systemach, gdzie te kompetencje i znajomość tej polskiej specyfiki jest dość mocno kluczowa.
MD: Okej, bardzo dziękuję Pani za te komentarze. Przypominam: Asseco dzisiaj ogłosiło w ostatnich godzinach swoje wyniki za trzeci kwartał. W tym momencie 70 złotych i 65 groszy – na takim poziomie wczoraj zakończyło Asseco swoje notowania – minus 1,26. Chyba stara zasada tu zagościła: „czyli kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Tak wyglądała ta sytuacja po wczorajszej sesji. Jak będzie dziś – przekonamy się. Pani prezes, bardzo dziękuję. Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland, była naszym gościem w BIZNES24.
KR-B: Dziękuję.
ZOBACZ TEŻ: WYNIKI ASSECO ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV