JOLANTA PAWLAK, BIZNES24: Asseco Poland jest producentem oprogramowania w Europie i dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań IT dla kluczowych sektorów gospodarki. Moim i Państwa gościem jest Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes do spraw finansowych Asseco Poland. Dzień dobry Pani prezes.
KAROLINA RZOŃCA-BAJOREK, ASSECO POLAND: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
JP: Spójrzmy na wyniki, Pani prezes za trzeci kwartał, bo zysk Asseco wyniósł 134 miliony złotych wobec 114 rok wcześniej i tym samym przebił konsensus na poziomie prawie 123 milionów złotych. EBITDA: 667 milionów wobec oczekiwań na poziomie prawie 631. Przychody: 4 miliardy 180 tyś. wobec trochę ponad czterech rok wcześniej, ale analitycy oczekiwali przychodów na poziomie 4 mld. 170 mln, prawie dwóch. Skąd wyniki takie Pani prezes?
KR-B: Myślę, że można przede wszystkim skomentować te wyniki jako dobre. Jak Pani słusznie zauważyła, one przebijają konsensus, zwłaszcza na tym poziomie wyniku operacyjnego i wyniku netto, co bardzo nas cieszy. Wyniki są efektem tego, że Asseco Poland od lat prowadzi zdywersyfikowaną działalność i konsekwentnie realizuje swoją strategię. I nasza ocena jest taka, że te wyniki po prostu są dobre i napawają optymizmem, jeśli chodzi o przyszłość.
Bardzo mnie osobiście cieszy poprawa rentowności, stąd na tym poziomie operacyjnym i na poziomie wyniku netto te wyniki są lepsze. Ta rentowność jest poprawiona o ponad punkt procentowy w samym trzecim kwartale. I to myślę, jest bardzo dobra wiadomość.
Natomiast jeśli chodzi o przychody, no trzeba pamiętać o tym, że Grupa Asseco prowadzi działalność w 62 krajach świata na ten moment. W związku z tym przychody są generowane w przeróżnych walutach. 90% tych przychodów jest wygenerowanych poza obszarem Polski i w walucie innej, niż złotówka. Natomiast wyniki oczywiście publikujemy na polskiej giełdzie. Naszą walutą raportową jest złotówka. A ta złotówka po prostu przez trzy ostatnie kwartały była silniejsza, niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.
I ten efekt, który widzimy na przychodach to jest efekt negatywny, ale to jest efekt wyłącznie rachunkowy, wynikający z przeliczenia właśnie tych przychodów w walutach innych, niż polski złoty, na polską złotówkę. I to jest taki efekt, który nam zdejmuje, kolokwialnie mówiąc z przychodów w okolicach 850 milionów. Stąd ta różnica na przychodach między konsensusem a tym, co raportujemy.
JP: Pewnie musicie się Państwo jakoś zabezpieczać wobec wahań kursu skoro większa część przychodów pochodzi z tych rynków zagranicznych?
KR-B: Nie, to nie jest ekspozycja explicite, ekspozycja walutowa, bo tutaj zarówno przychody, jak i koszty są ponoszone w lokalnych walutach. Stąd też ten efekt, właśnie użyłam stwierdzenia, że to jest efekt czysto rachunkowy, taki, powiedziałabym raportowy nawet. I to jest efekt, którego zabezpieczyć się nie da, a nawet nie ma takiej potrzeby.
JP: Państwa spółki-córki zarobiły więcej o ponad 23 miliony złotych rok do roku, a to odpowiada za o połowę większy zysk. Czy tak? Dobrze czytamy z raportu?
KR-B: Spółki-córki, tak. Natomiast myślę, że warto zauważyć, że bardzo dobre wyniki ma też spółka-matka. Która również poprawia rentowność i istotnie kontrybuuje do zarówno wyniku operacyjnego, jak i wyniku netto. A co istotne w spółce-matce rok do roku istotnie wynik netto obciąża zadłużenie. W związku z tym myślę, że tym bardziej należy pogratulować wszystkim, którzy na ten wynik pracowali, że udało się ten efekt nadrobić.
JP: Co jest fajne, to to, że obniżyliście koszty zarządu przy wzrostach przychodów. Jak to się udało dokonać?
KR-B: Tak generalnie rzecz biorąc, właśnie ta poprawa rentowności bierze się z tego, że udaje się zarządzać kosztami. I to kosztami tymi podstawowymi, jak i kosztami sprzedaży i kosztami ogólnego zarządu. Tutaj jesteśmy bardzo uważni.
My, jako grupa jesteśmy mocno skupieni na tym, żeby dostarczać dobre wyniki i dobre cash flow. Raczej powiedziałabym, że mniejszym zainteresowaniem, mniejsze skupienie jest na samym wzroście przychodów, a dużo większy nacisk na tym, żeby z tych przychodów generować dobre wyniki.
Stąd duży nacisk w tym roku, myśmy o tym mówili w zeszłym roku w poprzednim roku, kiedy cały rynek IT mocno zmagał się z wymagającym rynkiem pracy, że będziemy się mocno skupiać na tym, żeby nad tymi kosztami pracować i po prostu to są tego efekty.
JP: Mocno spółka chce inwestować w AI. Jakich przychodów się spodziewacie? No i czy będziecie mogli obniżać dzięki temu koszty działalności?
KR-B: Myślę, że dzisiaj trudno jest powiedzieć jakich przychodów spodziewamy się z AI. To jest jeszcze temat relatywnie świeży. Natomiast rzeczywiście w bardzo wielu wymiarach działalność w zakresie AI prowadzimy, natomiast naszą strategią jest wbudowywanie rozwiązań typu AI w naszą ofertę.
W związku z tym my nie idziemy powiedziałabym tak jednotorowo, tylko tu chodzi o to, jak wkombinowywać te różne rozwiązania, które dzisiaj są dostępne na rynku i na których my możemy pracować, już funkcjonujące czy nowo powstające produkty Asseco.
W związku z tym nie jestem jeszcze pewna czy będziemy pokazywać dane o tym, jak sama AI w przychodach naszych wygląda, bo to czasami jest po prostu trudne do wyciągnięcia finansowo.
Natomiast rzeczywiście bardzo mocno się tutaj przegrupowujemy i staramy się być mocno na bieżąco, jeśli chodzi o te rozwiązania zarówno w Asseco Poland, jak i w całej grupie.
JP: A czy to pomoże obniżyć koszty, Pani prezes?
KR-B: No właśnie, jeśli chodzi o stronę kosztową, to myślę, że to już się powolutku dzieje, już widzimy, że zarówno automatyzacja, machine learning, ale właśnie też rozwiązania AI pomagają nam w optymalizacji kosztów, ale też pomagają w dostarczaniu oprogramowania jeszcze lepszej jakości. W związku z tym nie uciekamy od tych narzędzi, ale to są jeszcze, powiedziałabym zbyt wczesne etapy, żeby kwantyfikować te efekty na poziomie finansów.
JP: A w jakim jeszcze obszarze gospodarki widzicie takie szanse na potencjalne wejście czy głębszą penetrację?
KR-B: Generalnie grupa Asseco prowadzi działalność mocno zdywersyfikowaną i dzięki temu te wyniki są na przestrzeni lat bardzo stabilne. My się staramy dostarczać kompleksowe rozwiązania – taką jesteśmy spółką. Dla naszych klientów, z którymi pracujemy w takich długoterminowych okresach, więc wydaje się, że dzisiaj bardzo dobre wyniki prezentuje zarówno sektor bankowości i finansów, gdzie widzimy dalsze szanse.
Oczywiście sektor administracji publicznej, czy to w Polsce, czy w Europie Centralnej czy w naszych pozostałych krajach, też wydaje się dzisiaj ma potencjał duży. Sektor energetyczny. Tak, że w bardzo wielu miejscach tych szans na przyszłość szukamy. Oczywiście jesteśmy zainteresowani zarówno tym wzrostem organicznym, jak i wzrostem poprzez akwizycję.
JP: Pani Prezes, to jakie prognozy na kolejny kwartał?
KR-B: My się generalnie prognozami nie dzielimy, natomiast myślę, że można pewne wnioski wyciągnąć z tego, co już długoterminowo powiedzieliśmy i z takiej jedynej danej co powiedziałabym co do przyszłości, którą publikujemy, czyli z backlogu. Na ten rok backlog na ten czwarty kwartał pokazaliśmy i jesteśmy z tego backlogu zadowoleni, bo myślę, że są ku temu podstawy.
Dziesięć procent wzrostu rok do roku i to wzrost pochodzący ze wszystkich trzech segmentów raportowych, które pokazujemy. W związku z tym, że myślę, że można, taki wniosek wysnuć, że jeśli chodzi o przychody to będzie dobrze. Ponad 13 miliardów 700 milionów w tym momencie w kursach stałych, już w backlogu na ten rok. No, to w kombinacji z tą poprawiającą się rentownością myślę, że może być asumptem do tego, żeby mówić o tym, że cały rok 2024, który zaraportujemy będzie dobry.
JP: Czego życzymy. Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes do spraw finansowych Asseco Poland. Dziękuję bardzo.
KR-B: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV