Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

WYNAGRODZENIA W POLSCE ROSNĄ, ZATRUDNIENIE LEKKO SPADA

INFLACJA W POLSCE
foto: pixabay.com

Lekko spadło w sierpniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, co jest o tyle niepokojące, że sezonowo w sierpniu ruch powinien być odwrotny. Opublikowane dziś przez GUS dane potwierdziły również wzrost wynagrodzeń na poziomie bliskim inflacji, więc realnie brak podwyżek, choć w ujęciu rocznym pensje poszły w górę.

WYNAGRODZENIA W POLSCE
Wynagrodzenia w Polsce. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

O 11.9% wzrosły w sierpniu wynagrodzenia w firmach zatrudniających powyżej 9 osób. Przy inflacji konsumenckiej na poziomie 10.1% podwyżki mogły być niemal nieodczuwalne. Ale przy malejącej inflacji i wciąż wysokim nominalnym przyroście wynagrodzeń realne płace w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu były jednak o 1.67% wyższe niż rok wcześniej. To najwyższa roczna dynamika realnych płac od wybuchu wojny w Ukrainie.

WYNAGRODZENIA W POLSCE
Zatrudnienie w Polsce. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Liczba zatrudnionych (czyli pełnych etatów) w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu tego roku wyniosła niewiele ponad 6 i pół miliona i była o 11 i pół tys. niższa niż miesiąc wcześniej. Był to najsilniejszy miesięczny spadek zatrudnienia od kwietnia 2021 roku. Zjawisko jest tym bardziej niepokojące, że letnie miesiące od lat sprzyjały zatrudnianiu i tworzeniu nowych etatów.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA PRODUCENCKA W NIEMCZECH NAJGORSZA OD 2009

WYNAGRODZENIA W POLSCE ROSNĄ, ZATRUDNIENIE LEKKO SPADA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: