Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UNIA EUROPEJSKA

WYDATKI SOCJALNE DO CIĘCIA?

WYDATKI SOCJALNE

Czy grozi nam budżetowe zaciskanie pasa, które może oznaczać cięcie wydatków socjalnych? Dziś Komisja Europejska ma ogłosić, że Polska znalazła się w gronie 11 państw, których deficyt przekroczył 3 proc. PKB, a to oznacza, że nasz kraj może zostać objęty procedurą nadmiernego deficytu.

Finanse państwa zostawione po 8 latach rządów PiS nie były w najlepszej kondycji. Rządząca Koalicja od dłuższego czasu wspominała, że zadłużenie Polski w tym roku może przekroczyć magiczne 3 proc. PKB. Jak pisze dziś portal money.pl, Polska znalazła się w gronie krajów, które tę granicę wyznaczoną przez Brukselę przekroczą. Nasz deficyt ma wynieść aż 5.1 proc.

CZYTAJ TEŻ: PZU KUPI BANK W ESTONII?

Zgodnie z traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Komisja najpierw przygotuje raport, który ma odpowiedzieć na pytanie dlaczego dany kraj przekroczył próg deficytu wynoszący 3 proc. Następnie kraje z nadmiernym deficytem otrzymają od komisji zalecenia dotyczące tego by zeszli ze swoimi wydatkami poniżej progu 3 proc.

Wakacje upłyną polskiemu rządowi na rozmowach z Komisją na temat ostatecznego kształtu działań, jakie mają zostać podjęte by zmniejszyć deficyt. Ostateczne decyzje w sprawie krajów, które mają zbyt duży deficyt zapadną na jesieni.

Po raz pierwszy i ostatni Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu w 2009 roku. Procedurę zdjęto z nas w 2015 roku.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WYDATKI SOCJALNE DO CIĘCIA?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.