Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

WYDARZENIA TYGODNIA

WYDARZENIA TYGODNIA
ADAM GLAPIŃSKI, PREZES NBP

Po prawdziwym sprincie na koniec ubiegłego tygodnia zwłaszcza w wykonaniu WIG20 ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej, acz równie interesująco, przede wszystkim za sprawą RPP i odkręconego kranu z gotówką spółek z warszawskiego parkietu, które podzielą się zyskami.

Dzisiaj poznamy nastroje w europejskim sektorze usług, a także kondycję niemieckiego handlu zagranicznego i inflację cen producentów w strefie euro. O 9:00 Turcy zaraportują inflację, która wbrew ekonomii mocno spada pomimo obniżania stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny.

Pierwszoplanową rolę w tym tygodniu zagra jednak prezes NBP Adam Glapiński, który w środę uzasadni decyzję w sprawie stóp procentowych, a tę poznamy jutro popołudniu. Będzie to efekt pracy RPP, która swoje posiedzenie zaczyna już dzisiaj.

Istotne będą też dane z Chin, m.in. dotyczące handlu zagranicznego, kredytów i inflacji CPI i PPI, te ostatnie poznamy dopiero w piatek.

W najbliższych dniach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikuje swój szacunek stopy bezrobocia za maj. Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes, rynek oczekuje, że w maju stopa bezrobocia w Polsce spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. w kwietniu.

W czwartek GPW jest nieczynna z powodu Bożego Ciała, nie mniej jednak będzie to tydzień pod znakiem dywidend. Już dzisiaj zyskami z inwestorami podzieli się Budimex, Boryszew czy Oponeo. O podziale zysku zadecyduje w tym tygodniu również CD Projekt, Pekao czy Arctic.

WYDARZENIA TYGODNIA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Oświadczenie ws. bezpodstawnych i nieuprawnionych oszczerstw kolportowanych na temat NEWAG S.A. – Nasze oprogramowanie jest czyste. Nie wprowadzaliśmy, nie wprowadzamy i nie będziemy wprowadzać...

GOSPODARKA

Prawie 16 procent tracił na otwarciu handlu nowosądecki Newag. Przecenę akcji wywołała informacja Onetu na temat tego, że producent celowo wywoływał usterki w swoich...

USA

Akcje Apple wzrosły wczoraj o prawie 2 proc. A to sprawiło, że amerykański gigant znowu ma 3 biliony kapitalizacji. Po raz pierwszy Apple przekroczył...

USA

Gośćmi zamknięcia nowojorskiej giełdy byli przedstawiciele spółki Shopify. Wśród komponentów indeksu Dow Jones Industrial Average najlepszy wynik zanotowała spółka Apple Inc. (NASDAQ:AAPL), która zyskała...

%d