Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

WSPÓLNE ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW W 2022 (ROZMOWA)

Tematem rozmowy w BIZNES24 jest wspólne rozliczenie małżonków, w tym m.in. ulga klasy średniej.

WSPÓLNE ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Oglądają Państwo BIZNES24, a w nim specjalne wydanie programu Ład, Podatki i Praktyka, w którym przyglądamy się temu, jak zmieniły się przepisy podatkowe w związku z wprowadzeniem reformy Polskiego Ładu i przyglądamy się temu jak w praktyce wygląda zastosowanie tych nowych przepisów.

Dzisiaj zajmiemy się zbiegiem etatu z jednoosobową działalnością gospodarczą w przypadku małżeństw. Jak ona będzie wpływała na rozliczenia w nowych przepisach w tym m.in. na problem związany z ulgą dla klasy średniej, która w przypadku osób zarabiających trochę więcej niż średnia krajowa, ale nie więcej niż 12 tysięcy mówiąc w zaokrągleniu – ma łagodzić skutki likwidacji odliczenia składki zdrowotnej. Naszym gościem i przewodnikiem po meandrach prawa podatkowego będzie dzisiaj Kamil Wielewicki – doradca podatkowy w kancelarii Mentzen.  Witam bardzo serdecznie.

KAMIL WIELEWICKI, DORADCA PODATKOWY W KANCELARII MENTZEN: Dzień dobry Panu dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Wspólne rozliczenie małżonków – kto może to zrobić

RM: Dobrze, to zacznijmy od tego, kto może się rozliczać właśnie w takim mieszanym modelu?

KW: Wspólne rozliczenie małżonków dostępne jest w małżeństwach w których panuje ustrój wspólności ustawowej małżeńskiej. To oznacza, że małżonkowie aby wspólnie się rozliczyć z podatku nie mogą mieć podpisanej tzw. intercyzy, czy nie mogą mieć rozdzielności majątkowej. Oraz dochody podlegające temu wspólnemu rozliczeniu – to są dochody na skali podatkowej- czyli na tych zasadach ogólnych, nie na podatku liniowym, nie na podatku zryczałtowanym, tylko na przykład dochody właśnie z etatu, zlecenia powołania, czy też z działalności gospodarczej, jeżeli dany małżonek taki sposób opodatkowania swojej działalności wybrał.

RM: Jasne, ale to akurat rozumiem nie jest zmianą, bo w przypadku np. podatku liniowego nie było możliwe rozliczenie wspólne małżonków po prostu dlatego, że podatek liniowy wyłączał możliwość korzystania z jakichkolwiek ulg, a więc również takiej, która wynikałaby z rozliczenia wspólnego z małżonkiem.

KW: Tak, i generalnie ta zasada została również utrzymana. Podatnicy podatku liniowego oraz podatku zryczałtowanego nie mogą korzystać z tego wspólnego rozliczenia. Te dwie formy opodatkowania wyłączają nam niestety możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków. To, co zostało zmienione w Polskim Ładzie i jest na korzyść- to sytuacja, kiedy w trakcie roku podatkowego doszło do zawarcia małżeństwa. W takim wypadku jeżeli przykładowo w lipcu, czy sierpniu danego roku zawarto małżeństwo w ramach tej wspólności ustawowej, nie podpisano intercyzy i to małżeństwo trwało do końca roku podatkowego – to można się wspólnie rozliczyć i to jest ta korzystna zmiana; wcześniej wyglądało to troszeczkę inaczej. Małżeństwo musiało być przez cały rok podatkowy małżeństwem.

RM: A co to znaczy w praktyce, że jeden z małżonków musi zadeklarować chęć wspólnego rozliczenia?

KW: To oznacza, że wystarczające jest, że tylko jeden z małżonków w swoim zeznaniu rocznym zadeklaruje, że rozlicza się wspólnie z drugim małżonkiem, drugi małżonek może, ale nie musi tego deklarować. Przepisy przyjmują, że ten małżonek, który wybrał to wspólne rozliczenie niejako ręczy za to, że drugi małżonek również się na to zgadza. Tutaj przepisy przewidują nawet odpowiedzialność karną, jeżeli to oświadczenie okaże się fałszywe. Tak, że po prostu jeden z małżonków deklaruje się za całe małżeństwo i ręczy za to, że że jest prawdziwy ten wydruk.

Wspólne rozliczenie małżonków – dochody

RM: Tak, to teraz porozmawiajmy o tym jaka część dochodów podlega temu wspólnemu rozliczeniu. Czy to jest cały dochód? Czy dopiero po ewentualnych ulgach, takich jak np. ulga na internet?

KW: Tak, tak tutaj chodzi o dochód po przysługujących odliczeniach od dochodu. Część tych odliczeń – to są oczywiście ulgi np. ulga na internet, czy ulga rehabilitacyjna, ale podstawowym odliczeniem od dochodu są składki na ubezpieczenia społeczne. W przypadku etatowców Chodzi tutaj o składki finansowane przez pracownika, czyli w momencie, kiedy mamy dochód np. z umowy o pracę. Od tego dochodu odliczamy jeszcze składki na ubezpieczenia społeczne plus ewentualne ulgi. Dopiero tak obliczony, tak pomniejszony dochód bierzemy do wspólnego rozliczenia.

CZYTAJ TEŻ: ETAT KOSZTUJE JUŻ PONAD 8 TYS. ZŁ. PENSJE W POLSCE NIE ROSŁY TAK SZYBKO OD 2008 ROKU

RM: I mamy taki przykład, na którym połączyliśmy dochód 170 tys. złotych z dochodem 50 tys. zł. dwóch małżonków. I tutaj widać wyraźnie różnicę między rozliczeniem osobno i rozliczeniem wspólnym.

KW: Tak ta ulga… to nie jest technicznie ulga. To jest mechanizm rozliczenia. Wspólne rozliczenie jest najkorzystniejsze właśnie w małżeństwach, gdzie jeden z małżonków zarabia powyżej tego pierwszego progu skali podatkowej a drugi małżonek zarabia wyraźnie poniżej. Tutaj ten przykład jest bardzo dobry- jeden z małżonków zarabia 170 tysięcy złotych czyli o 50 więcej niż aktualny pierwszy próg skali podatkowej, który został zwiększony w tym roku do 120 tysięcy złotych. Drugi małżonek z kolei zarabia wyraźnie mniej, bo zarabia nawet mniej niż połowę tego progu. I na tym przykładzie widzimy, że gdyby każde z tych małżonków rozliczało się z osobna, to oczywiście ten małżonek mniej zarabiający zapłaciłby 17 procent podatku.

Tu się wszystko zgadza, ale ten małżonek zarabiający więcej od nadwyżki powyżej 120 tys. – czyli od tych 50 zapłaciłby 32 proc. Dzięki temu, że rozliczają się wspólnie każdy z małżonków płaci podatek od połowy łącznego dochodu, czyli od 110 000 zł. Dzięki temu każdy z małżonków mieści się w pierwszym przedziale skali podatkowej i płaci od tego 17 proc. podatku. W tym przypadku ta oszczędność podatkowa akurat na tym przykładzie, który przed chwilą widzieliśmy – to jest siedem i pół tysiąca złotych. Gdyby ten dochód był jeszcze troszeczkę większy- to ta korzyść by wynosiła nawet około 8 tys. złotych. Oczywiście w skali roku.

Wspólne rozliczenie małżonków – ulga klasy średniej

RM: Ale teraz wszyscy z napięciem zastanawiają się, czy pokażemy jakiś przykład uwzględniający funkcjonowanie w tym wszystkim ulgi dla klasy średniej. Mamy taki przykład, zaraz go przywołamy na ekran. O. Właśnie. I jak to działa?

KW: Widać, tutaj mamy troszeczkę, że tak powiem rozbieżne stanowiska, ale ja Państwu opowiem jak to wygląda w świetle oficjalnego stanowiska Ministerstwa Finansów – ponieważ jest ono korzystne dla podatników. To najpewniej będzie stosowane. Ten przepis, który łączy te ulgę dla klasy średniej ze wspólnym rozliczaniem małżonków jest troszeczkę nieprecyzyjnie napisany bo wywołuje pewne wątpliwości. Ale nie wchodząc tutaj w szczegóły- oficjalna interpretacja jest taka, że bierzemy znowu tutaj tak, jak na poprzednim przykładzie bierzemy połowę tych wspólnych dochodów.

Załóżmy, że jest to 110 tysięcy. Dzięki temu idąc właśnie tym przykładem każdy z małżonków łapie się na tę ulgę dla klasy średniej. Bo wątpliwości budziła sytuacja, gdy jedno z małżonków przekracza dochodami pułap tej ulgi dla klasy średniej. Drugi z małżonków powiedzmy jest w tym pułapie czyli łapie się na tę ulgę dla klasy średniej; przypomnę że to jest właśnie od 68 tysięcy złotych rocznie do 133. Mogły być tu pewne wątpliwości, ale oficjalna interpretacja jest taka, że jeżeli po zastosowaniu tego podzielenia wspólnego dochodu pomiędzy małżonkami łapiemy się- każdy z małżonków łapie się w tą ulgę, to z ulgi można skorzystać. Jest to korzystna interpretacja.

RM: I mamy planszę, która to pokazuje na takim przykładzie w którym przychód mamy 150 tys. złotych plus 50 tysięcy złotych. I on właśnie pokazuje tę korzystniejszą dla podatników i może budzącą z punktu widzenia takiego surowego stosowania ogólnych zasad wątpliwości. Ale tak jak Pan mówi. Być może wygra właśnie ta proponowana przez Ministerstwo Finansów interpretacja.

KW: Tak, ja uważam, że skoro ministerstwo tutaj od początku interpretuje te przepisy korzystnie dla podatników, myślę że też taka była intencja, że ta ulga miała działać z tym wspólnym rozliczeniem, taka jest też myślę intencja tego przepisu, który może nie jest idealny, no niestety jak wiele innych przepisów Polskiego Ładu.

Ale można rzeczywiście go tak interpretować i w tę stronę powinniśmy pójść, czyli łącząc ulgę dla klasy średniej z tym wspólnym rozliczeniem małżonków możemy łatwo policzyć, że to wspólne rozliczenie jest korzystne już nie przy 240 tysiącach, czyli podwójny przedział skali podatkowej, ale nawet przy 260 tysiącach tego rocznego dochodu w całym małżeństwie. Przy czym trzeba pamiętać jedną rzecz, że ulga dla klasy średniej powoduje jedynie to, że nie mamy stracić na Polskim Ładzie- taki jest mniej więcej ogólnie określony cel tej ulgi. Dlatego też ta ulga składa się z dwóch wzorów. Pierwszy wzór stosujemy jeżeli… Dziękuję bardzo Państwu.

RM: Nieuchronnie nasz czas dobiega końca, ale być może o tych wzorach porozmawiamy jeszcze przy następnej okazji, na którą bardzo serdecznie Pana i Państwa zapraszam. Kamil Wielewicki – doradca podatkowy w kancelarii Mentzen był naszym przewodnikiem podatkowym dziś, dziękuję.

KW: Bardzo dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WSPÓLNE ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW W 2022 (ROZMOWA)

WSPÓLNE ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW
Kamil Wielewicki – doradca podatkowy w kancelarii Mentzen

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

POLSKA

Od 1 lipca stawka PIT spadnie z 17 do 12 procent. To jedna ze zmian wprowadzonych przyjętą wczoraj przez Sejm nowelizacją.

%d bloggers like this: