Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

LEW W AMAZONII. BEZOS KUPUJE MGM STUDIOS

Amazon kupuje MGM Studios za $8.45 mld. Potwierdziły się informacje podawane w poniedziałek przez The Wall Street Journal – tyle, że cena okazała się o $550 mln niższa.

LEW W AMAZONII. BEZOS KUPUJE MGM STUDIOS
B25_31842_RC2 James Bond (Daniel Craig) and Dr. Madeleine Swann (Léa Seydoux) drive through Matera, Italy in NO TIME TO DIE, a DANJAQ and Metro Goldwyn Mayer Pictures film. Credit: Nicola Dove © 2019 DANJAQ, LLC AND MGM. ALL RIGHTS RESERVED.

Akcje MGM Studios jeszcze przed ujawnieniem informacji o bliskim zakończeniu negocjacji zdrożały za 105 dolarów w połowie maja do 140 dolarów w poniedziałek. MGM Studios nie jest spółką notowaną publicznie, obrót jej akcjami odbywa się poza rynkiem regulowanym.

MGM Studios jeszcze w grudniu ubiegłego roku wyceniane było na 5,5 mld USD (uwzględniając dług). Wycena na poziomie poziomie 9 mld USD (uwzględniając dług) oznacza, że Amazon zdecydował się zapłacić obecnym akcjonariuszom 54-procentową premię.

LEW W AMAZONII. BEZOS KUPUJE MGM STUDIOS

BEZOS KUPUJE MGM STUDIOS

Zakup MGM to druga najdroższa akwizycja dokonana przez Amazona, po zakupie The Whole Foods w 2017 roku za 13,7 mld USD. Jeff Bezos – w odróżnieniu od np. Marka Zuckerberga – uważany jest za bardzo konserwatywnego inwestora.

Akcje Amazona rozpoczęły środowe notowania od lekkiej zwyżki. Spółka jest w środę (26.05.2021) wyceniana na $1.65 bln, czyli 195 razy więcej, niż przejmowane MGM Studios.

MGM Studios (znane również jako Metro-Goldwyn-Meyer) to jedna z najstarszych wytwórni filmowych na świecie. Założona w 1924 roku, w epoce kina niemego (przez m.in. urodzonego w Warszawie Samuela Goldwyna) ma w swoim portfelu takie legendy kina jak „Przeminęło z wiatrem” (1939), „Deszczową piosenkę” (1952), czy „Parszywą dwunastkę” (1967), oraz m.in. serię filmów z Jamesem Bondem.

Zakup MGM byłby dla Amazona istotnym wzmocnieniem serwisu streamingowego Amazon Prime. Tydzień temu AT&T ogłosiło wydzielenie ze swojej struktury aktywów mediowych, w tym m.in. CNN i Warner Bros, oraz połączenie ich z Discovery, właścicielem m.in. TVN.

Wycena z uwzględnieniem długu oznacza oszacowanie na poziomie $8.45 mld wartości całej spółki, a następnie ustalenie ceny wypłacanej akcjonariuszom po odjęciu wykazywanego w bilansie długu, oraz po dodaniu posiadanych przez spółkę gotówki.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

LEW W AMAZONII. BEZOS KUPUJE MGM STUDIOS

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Minutki Fed popchnęły giełdy w górę. Słabsze podwyżki stóp w USA na horyzoncie. Opublikowany równo o 20-stej protokół z listopadowego posiedzenia - potwierdza to,...

ŚWIAT

Apple opuszcza Azję i będzie kupować komponenty w USA i Europie.

ŚWIAT

Amazon zwolni tysiące pracowników.

ŚWIAT

Na szczycie G20 na Bali miało miejsce pierwsze spotkanie Biden-Xi Jinping.

%d bloggers like this: