Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

LEW W AMAZONII. BEZOS KUPUJE MGM STUDIOS

Amazon kupuje MGM Studios za $8.45 mld. Potwierdziły się informacje podawane w poniedziałek przez The Wall Street Journal – tyle, że cena okazała się o $550 mln niższa.

B25_31842_RC2 James Bond (Daniel Craig) and Dr. Madeleine Swann (Léa Seydoux) drive through Matera, Italy in NO TIME TO DIE, a DANJAQ and Metro Goldwyn Mayer Pictures film. Credit: Nicola Dove © 2019 DANJAQ, LLC AND MGM. ALL RIGHTS RESERVED.

Akcje MGM Studios jeszcze przed ujawnieniem informacji o bliskim zakończeniu negocjacji zdrożały za 105 dolarów w połowie maja do 140 dolarów w poniedziałek. MGM Studios nie jest spółką notowaną publicznie, obrót jej akcjami odbywa się poza rynkiem regulowanym.

MGM Studios jeszcze w grudniu ubiegłego roku wyceniane było na 5,5 mld USD (uwzględniając dług). Wycena na poziomie poziomie 9 mld USD (uwzględniając dług) oznacza, że Amazon zdecydował się zapłacić obecnym akcjonariuszom 54-procentową premię.

Zakup MGM to druga najdroższa akwizycja dokonana przez Amazona, po zakupie The Whole Foods w 2017 roku za 13,7 mld USD. Jeff Bezos – w odróżnieniu od np. Marka Zuckerberga – uważany jest za bardzo konserwatywnego inwestora.

Akcje Amazona rozpoczęły środowe notowania od lekkiej zwyżki. Spółka jest w środę (26.05.2021) wyceniana na $1.65 bln, czyli 195 razy więcej, niż przejmowane MGM Studios.

MGM Studios (znane również jako Metro-Goldwyn-Meyer) to jedna z najstarszych wytwórni filmowych na świecie. Założona w 1924 roku, w epoce kina niemego (przez m.in. urodzonego w Warszawie Samuela Goldwyna) ma w swoim portfelu takie legendy kina jak „Przeminęło z wiatrem” (1939), „Deszczową piosenkę” (1952), czy „Parszywą dwunastkę” (1967), oraz m.in. serię filmów z Jamesem Bondem. Zakup MGM byłby dla Amazona istotnym wzmocnieniem serwisu streamingowego Amazon Prime. Tydzień temu AT&T ogłosiło wydzielenie ze swojej struktury aktywów mediowych, w tym m.in. CNN i Warner Bros, oraz połączenie ich z Discovery, właścicielem m.in. TVN.

Wycena z uwzględnieniem długu oznacza oszacowanie na poziomie $8.45 mld wartości całej spółki, a następnie ustalenie ceny wypłacanej akcjonariuszom po odjęciu wykazywanego w bilansie długu, oraz po dodaniu posiadanych przez spółkę gotówki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.