Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ENERGETYKA

WSA UCHYLIŁ DECYZJĘ WS. TUROWA

TURÓW JEDNAK NIE MOŻE WYDOBYWAĆ WĘGLA? Jest kolejny odcinek serialu – dotyczącego losów dolnośląskiej kopalni odkrywkowej. >> Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Wyrok jest nieprawomocny.

kONIEC SPORU WOKÓŁ TUROWA
Autorka: Anna Uciechowska - Praca własna, CC BY-SA 3.0,

Sąd podkreślił, że wyrok nie oznacza wstrzymania pracy kopalni Turów na JUŻ. Teoretycznie jednak oznacza, że funkcjonowanie kopalni może stać się niemożliwe po 2026 r. Jeśli nie będziemy mieli do tej pory nowej koncesji, to to orzeczenie wstrzymuje wydobycie. Nie uzyskamy w tak krótkim czasie nowej koncesji – to jest niemożliwe, biorąc pod uwagę całą procedurę, w tym procedurę transgraniczną. A zatem ta decyzja mówi jednoznacznie, że po 2026 r. Turów będzie do zamknięcia – powiedział w PAP Szef NSZZ „Solidarności” w KWB Turów Wojciech Ilnicki.

Sprawa Turowa została wywołana skargami ekologów oraz samorządowców niemieckich z przygranicznych terenów. Chodziło to, że – w myśl decyzji administracyjnych strony polskiej – kopalnia miałaby działać do 2044 roku.

Właścicielem kopalni w Turowie jest największa rodzima spółka energetyczna PGE. Po decyzji sądu akcje PGE tracą dziś 2 proc.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...

UNIA EUROPEJSKA

Afera w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która może spowodować utratę ogromnych środków z unijnej kasy.