Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

WRESZCIE SZANSA NA TAŃSZE PALIWA. O ILE? (ROZMOWA)

Jest szansa że paliwa w końcu stanieją.
Spadek cen ropy i w efekcie spadki cen hurtowych paliw dają szanse na obniżki cen na stacjach – wynika z analiz Biura Maklerskiego Reflex.

CENY PALIW

O ile nie nastąpi gwałtowne odbicie cen ropy, to pierwsze obniżki moglibyśmy zaobserwować na koniec wakacji. Zdaniem BM Reflex spadek cen ropy i w efekcie spadki cen hurtowych dają szanse na obniżki cen na stacjach. Porównując skalę obniżek hurtowych cen benzyn i oleju napędowego widać większe prawdopodobieństwo spadku cen benzyn niż diesla.

SZANSA NA TAŃSZE PALIWA

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ W TELEWIZJI BIZNES24


Roman Młodkowski, BIZNES24: Biuro Maklerskie Reflex uosobione przez panią Urszulę Cieślak jest teraz naszym gościem. Witam bardzo serdecznie pani Urszulo.

Urszula Cieślak, BM Reflex: Dzień dobry.

RM: Witam serdecznie. W skali od 1do 10 – jakie są szanse, że rzeczywiście po wakacjach zobaczymy niższe ceny paliw i o ile?

UC: No nie chciałabym się bawić taką statystykę, ale myślę, że między 5 a 10

RM: To nieźle.

UC: Szansa jest o tyle realna, że zagrożenie ponownym ochłodzeniem popytu na ropę i paliwo w związku niestety z nadal utrzymującą się pandemią. Z drugiej strony zwiększona podaż ropy przez kraje OPEC+ może doprowadzić do tego, że ten spadek ropy, które obserwujemy w tym tygodniu, może utrzymać się na dłużej. Nie chciałabym mówić, że jest jeszcze dużo miejsca na jeszcze głębszą przecenę ropy naftowej, ale spadek w okolice $60 – 65 za baryłkę przeniósłby z całą pewnością większe uspokojenie na stacji.

RM: Może tylko wtrące, że Brent w tej chwili około $65.97 za baryłkę WTI – amerykańska ropa, którą najczęściej państwu pokazujemy – $62.98.

UC: Na chwilę obecną wydaje się, że te $65 dla ropy Brent, odnoszę się do ropy Brent, bo ona dla rynku europejskiego jest benchmarkiem, na którym prognozujemy sytuację na rynku paliw. Natomiast ta szansa jest również realna z tego powodu, że zapotrzebowanie zwłaszcza na benzynę w okresie przełomu lata i jesieni zwyczajowo spada

RM: Czy mówiliśmy o okresie pandemii, czy też nie? I zwyczajowo następowało takie schłodzenie popytu?

UC: Ta, schłodzenie popytu, ponieważ sezon wyjazdów wakacyjnych będzie będzie zmierzał ku końcowi i tutaj popyt maleje.

RM: A jak mówimy o obniżce cen, warto pamiętać, że Brent przekraczał $67 za baryłkę 2 tygodnie temu, więc jeśli ten spadek do $65 się utrzyma i rzeczywiście będzie w miarę stabilne w najbliższym czasie, to ile tańsza będzie benzyna? Bo teraz kolei na stacjach benzynowych w całej Polsce podchodzimy prawie że pod 6.90 zł za 95-tkę. To jak mówimy o tańszych cenach benzynach, to gdzie będziemy w okolicach 5 zł?

UC: Nie, to jest chyba na razie nasze życzenie i dobrze by było, gdybyśmy do takiego poziomu zeszli. Natomiast tutaj byłaby jeszcze większa obniżka potrzebna. Natomiast ja jeszcze chciałabym podkreślić, że kwestią jest nie tyle czy, ale kiedy te ceny spadną. Obawiam, że w pierwszym okresie spadków cen hurtowych, część tych obniżek, prawdopodobnie może zostać u właścicieli stacji, którzy będą chcieli sobie podnieść marże.

Często tak jest, że jeżeli wkraczamy w taką fazę spadków na rynku hurtowym, to na obniżki na stacjach musimy poczekać dłużej i wydaje się, że dzisiaj, mamy tą sytuację, kiedy rzeczywiście benzyna jest na wielu stacjach na poziomie rzędu 5.79 – 5.80, na pojedynczych stacjach nieco droższa, to realnie myślę, że te maksima cenowe mogłyby zejść w okolice 5.55 – 5.60. Czyli to nie jest jakaś taka obniżka, która zbliży nas cenowo do roku poprzedniego.

CZYTAJ TEŻ: ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – WYJAŚNIAMY JEJ MEANDRY (ROZMOWA)

RM: Radek Wróblewski – którego znają państwo z programu Pieniądze z Papieru, policzył kiedyś, że 2 miesiące trwa proces przenoszenia spadku cen ropy na polskie stacje. A w ciągu miesiąca pojawiają się podwyżki. Ale ja bym chciał jeszcze o jedną rzecz Panią zapytać. Patrzę na taniejące ją ropę Brent, na taniejącą ropę WTI i na gaz ziemny, który idzie w górę w notowaniach międzynarodowych. Jestem ciekaw – gaz ziemny będzie szedł pod prąd ropie naftowej?

UC: Pewnie jeszcze w krótkim okresie tak może sytuacja wyglądać natomiast. O ile w przypadku paliw typu benzyna, olej napędowy mamy bezpośrednie, natychmiastowe przełożenie cen ropy na ceny hurtowe – to w przypadku gazu ziemnego i czy gazu płynnego to przełożenie jest takim nawet 3 miesięcznym opóźnieniem. Więc wydaje się, że jeszcze wzrosty cen są przed nami.

RM: Bardzo serdecznie dziękuję. Pani Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex była naszym gościem i przewodnikiem po rynku ropy.

UC: Dziękuję serdecznie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WRESZCIE SZANSA NA TAŃSZE PALIWA. O ILE? (ROZMOWA)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kształtuje sytuacja na rynku drewna w Polsce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Szeflerem, dyrektorem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kształtują ceny złota oraz srebra a także platyny na światowych rynkach rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrem Pawlakiem, prezesem...

POLSKA

UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe opublikowały cykliczną analizę cen detalicznych. Wynika z niej, że w lipcu 2022 roku w sklepach było drożej o...

%d bloggers like this: