Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

WRESZCIE SZANSA NA TAŃSZE PALIWA. O ILE? (ROZMOWA)

Jest szansa że paliwa w końcu stanieją.
Spadek cen ropy i w efekcie spadki cen hurtowych paliw dają szanse na obniżki cen na stacjach – wynika z analiz Biura Maklerskiego Reflex.

WRESZCIE SZANSA NA TAŃSZE PALIWA. O ILE? (ROZMOWA)

O ile nie nastąpi gwałtowne odbicie cen ropy, to pierwsze obniżki moglibyśmy zaobserwować na koniec wakacji. Zdaniem BM Reflex spadek cen ropy i w efekcie spadki cen hurtowych dają szanse na obniżki cen na stacjach. Porównując skalę obniżek hurtowych cen benzyn i oleju napędowego widać większe prawdopodobieństwo spadku cen benzyn niż diesla.

SZANSA NA TAŃSZE PALIWA
WRESZCIE SZANSA NA TAŃSZE PALIWA. O ILE? (ROZMOWA)

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ W TELEWIZJI BIZNES24


Roman Młodkowski, BIZNES24: Biuro Maklerskie Reflex uosobione przez panią Urszulę Cieślak jest teraz naszym gościem. Witam bardzo serdecznie pani Urszulo.

Urszula Cieślak, BM Reflex: Dzień dobry.

RM: Witam serdecznie. W skali od 1do 10 – jakie są szanse, że rzeczywiście po wakacjach zobaczymy niższe ceny paliw i o ile?

UC: No nie chciałabym się bawić taką statystykę, ale myślę, że między 5 a 10

RM: To nieźle.

UC: Szansa jest o tyle realna, że zagrożenie ponownym ochłodzeniem popytu na ropę i paliwo w związku niestety z nadal utrzymującą się pandemią. Z drugiej strony zwiększona podaż ropy przez kraje OPEC+ może doprowadzić do tego, że ten spadek ropy, które obserwujemy w tym tygodniu, może utrzymać się na dłużej. Nie chciałabym mówić, że jest jeszcze dużo miejsca na jeszcze głębszą przecenę ropy naftowej, ale spadek w okolice $60 – 65 za baryłkę przeniósłby z całą pewnością większe uspokojenie na stacji.

RM: Może tylko wtrące, że Brent w tej chwili około $65.97 za baryłkę WTI – amerykańska ropa, którą najczęściej państwu pokazujemy – $62.98.

UC: Na chwilę obecną wydaje się, że te $65 dla ropy Brent, odnoszę się do ropy Brent, bo ona dla rynku europejskiego jest benchmarkiem, na którym prognozujemy sytuację na rynku paliw. Natomiast ta szansa jest również realna z tego powodu, że zapotrzebowanie zwłaszcza na benzynę w okresie przełomu lata i jesieni zwyczajowo spada

RM: Czy mówiliśmy o okresie pandemii, czy też nie? I zwyczajowo następowało takie schłodzenie popytu?

UC: Ta, schłodzenie popytu, ponieważ sezon wyjazdów wakacyjnych będzie będzie zmierzał ku końcowi i tutaj popyt maleje.

RM: A jak mówimy o obniżce cen, warto pamiętać, że Brent przekraczał $67 za baryłkę 2 tygodnie temu, więc jeśli ten spadek do $65 się utrzyma i rzeczywiście będzie w miarę stabilne w najbliższym czasie, to ile tańsza będzie benzyna? Bo teraz kolei na stacjach benzynowych w całej Polsce podchodzimy prawie że pod 6.90 zł za 95-tkę. To jak mówimy o tańszych cenach benzynach, to gdzie będziemy w okolicach 5 zł?

UC: Nie, to jest chyba na razie nasze życzenie i dobrze by było, gdybyśmy do takiego poziomu zeszli. Natomiast tutaj byłaby jeszcze większa obniżka potrzebna. Natomiast ja jeszcze chciałabym podkreślić, że kwestią jest nie tyle czy, ale kiedy te ceny spadną. Obawiam, że w pierwszym okresie spadków cen hurtowych, część tych obniżek, prawdopodobnie może zostać u właścicieli stacji, którzy będą chcieli sobie podnieść marże.

Często tak jest, że jeżeli wkraczamy w taką fazę spadków na rynku hurtowym, to na obniżki na stacjach musimy poczekać dłużej i wydaje się, że dzisiaj, mamy tą sytuację, kiedy rzeczywiście benzyna jest na wielu stacjach na poziomie rzędu 5.79 – 5.80, na pojedynczych stacjach nieco droższa, to realnie myślę, że te maksima cenowe mogłyby zejść w okolice 5.55 – 5.60. Czyli to nie jest jakaś taka obniżka, która zbliży nas cenowo do roku poprzedniego.

CZYTAJ TEŻ: ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – WYJAŚNIAMY JEJ MEANDRY (ROZMOWA)

RM: Radek Wróblewski – którego znają państwo z programu Pieniądze z Papieru, policzył kiedyś, że 2 miesiące trwa proces przenoszenia spadku cen ropy na polskie stacje. A w ciągu miesiąca pojawiają się podwyżki. Ale ja bym chciał jeszcze o jedną rzecz Panią zapytać. Patrzę na taniejące ją ropę Brent, na taniejącą ropę WTI i na gaz ziemny, który idzie w górę w notowaniach międzynarodowych. Jestem ciekaw – gaz ziemny będzie szedł pod prąd ropie naftowej?

UC: Pewnie jeszcze w krótkim okresie tak może sytuacja wyglądać natomiast. O ile w przypadku paliw typu benzyna, olej napędowy mamy bezpośrednie, natychmiastowe przełożenie cen ropy na ceny hurtowe – to w przypadku gazu ziemnego i czy gazu płynnego to przełożenie jest takim nawet 3 miesięcznym opóźnieniem. Więc wydaje się, że jeszcze wzrosty cen są przed nami.

RM: Bardzo serdecznie dziękuję. Pani Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex była naszym gościem i przewodnikiem po rynku ropy.

UC: Dziękuję serdecznie.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny paliw znów rosną - i to o aż o sześć do ośmiu groszy w ciągu tygodnia. Podwyżki, o których informuje BM Reflex, zjadły...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Podwyżki cen w Polsce to główny temat rozmowy Romana Młodkowskiego z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.