Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

WRACAJĄ KONTROLE ZUS WYKORZYSTANIA TARCZ PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW (ROZMOWA)

O tym, że w firmach, które korzystały ze środków z tarcz trwają kontrole zusu, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Izabelą Leśniewską, doradcą podatkowym i ekspertem Unii Przedsiębiorców Polskich.

Finansowanie firm
Finansowanie firm / Źródło: Adobe

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A więcej o tej sprawie już teraz z Izabelą Leśniewską, doradcą podatkowym i ekspertem Unii Przedsiębiorców Polskich. Dzień dobry.

IZABELA LEŚNIEWSKA, UNIA PRZEDSIĘBIORCÓW POLSKICH: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy wie Pani o kontrolach w firmach podejmowanych przez ZUS w sprawie środków przyznanych z tarcz, między innymi pomocy postojowej?

IL: Tak, u mnie też to występuje.

MD: Jeżeli ZUS kwestionuje przyznanie środków, to, na jakiej podstawie?

IL: To jest kwestia zwykłych zapisów ustawy covidowej, o których była mowa i nadal jest to oczywiście możliwość kontrolowania oświadczeń składanych przez przedsiębiorców. Te oświadczenia były teoretycznie automatycznie podpowiadane przez ZUS, ponieważ to się działo generalnie w formie elektronicznej, ale wiadomo, że były nieprecyzyjne informacje zarówno na stronach rządowych, jak i oczywiście same druki budziły czasami wątpliwości.

Najprostszym chyba takim przykładem to można powiedzieć: świadczenie postojowe, o którym jest właśnie teraz mowa, sobie specjalnie wydrukowałam taki wniosek, który się nazywał RSP-D, czyli wniosek o świadczenie postojowe, gdzie jest takie hasło dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jest ono nieprecyzyjne w rozumieniu przepisów, których ta działalność gospodarcza miała być realizowana.

W związku z powyższym część osób mogła domniemywać, że składając wniosek składa poprawne oświadczenie. Chodziło przede wszystkim o definicję, kto jest przedsiębiorcą w rozumieniu, ale nie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ale ustawy Prawo przedsiębiorców. Czyli dotyczy to wspólników spółek jawnych, partnerskich. W związku z powyższym błędy, które mogły się ewentualnie pojawić ze strony przedsiębiorców, a może przedsiębiorców ubezpieczonych w zusie, to po prostu niepoprawny kod tytułu ubezpieczenia na deklaracjach rozliczeniowych.

Automat zusu oczywiście weryfikował w tym momencie te kody i automatycznie przyznawał te środki finansowe niezgodnie ze stanem faktycznym. To jest jedna kwestia. I druga kwestia: automat zusu nie był w stanie weryfikować tak zwanych spadków obrotów. To przedsiębiorca wpisywał sam indywidualnie. W związku z powyższym ciężko jest mówić o pomyłkach czy to ze strony zusu, czy ze strony przedsiębiorców. Jest kwestia weryfikacji złożonych oświadczeń i kwot podawanych na takich drukach. No to, co niestety tylko i wyłącznie może się odbyć podczas kontroli bezpośrednio u przedsiębiorcy.

MD: Czyli błąd ewentualne podejmował automat?

WRACAJĄ KONTROLE ZUS WYKORZYSTANIA TARCZ PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

IL: Automat weryfikował dane przekazywane przez przedsiębiorcę i nie weryfikował, czy dane deklaracje rozliczeniowe, których wynikał tytuł do ubezpieczeń społecznych, czy jest poprawne, czy nie. On tylko diagnozował. Ktoś ma właściwy kod tytułu ubezpieczenia, jako przedsiębiorca w składanych deklaracjach rozliczeniowych w stosunku do złożonego wniosku. Jeżeli to mu się zgadzało, to automatycznie to oczywiście zatwierdzał. Jeżeli przedsiębiorca pomylił się w składaniu deklaracji rozliczeniowych i błędnie złożył kod tytułu ubezpieczenia w zgłoszeniu, to tego automat zazwyczaj nie wychwytywał.

MD: Skoro ruszają kontrole, to jak firmy, jak przedsiębiorcy mogą się zabezpieczyć przed problemami?

IL: No, trzeba zdiagnozować w każdym przypadku, niestety indywidualnie, bo tutaj nie ma jakiejś jednej ścieżki, jednej rady, czy faktycznie składane dokumenty rozliczeniowe czy zgłoszeniowe odpowiadają stanowi faktycznemu. Dlaczego? Bo połączenie ZUS i CEIDG praktycznie przez jedno okienko jest automatyczne i łatwo to teoretycznie ZUS powinien zweryfikować, ale z mojego doświadczenia wynika, że tego nie weryfikował podczas tarcz kryzysowych i przyznawania w 2020 roku.

A jeżeli mamy taką sytuację, to można spróbować po prostu złożyć deklarację korekty rozliczeniowej i zgłoszeniowej. Zazwyczaj, jeżeli ktoś ma różne tytuły ubezpieczeń, czyli jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i równocześnie był wspólnikiem spółki jawnej czy partnerskiej i ma jakieś błędy i uchybienia w dokumentach zgłoszeniowych czy rozliczeniowych, to jest to w cudzysłowie do naprawy. Jeżeli chodzi o kwoty to tylko i wyłącznie opieranie się na dokumentach finansowych danego przedsiębiorcy. Tego ZUS nie był w stanie weryfikować, no, bo na podstawie, jakich danych.

MD: Bardzo, bardzo Pani dziękuję za komentarz. Izabela Leśniewska, doradca podatkowy i ekspert Unii Przedsiębiorców Polskich była naszym gościem. I na koniec tylko dodam, że czekam chyba tylko na Kodeks karno-skarbowy dla automatów, sztucznej inteligencji, oraz programów, bo chyba będzie więcej takich problemów. Bardzo dziękuję Pani za wszystkie informacje.

IL: Zdecydowanie więcej.

WRACAJĄ KONTROLE ZUS WYKORZYSTANIA TARCZ PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: