Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

WRACA ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę przeszła przez senackie komisje. Te zatwierdziły 4 poprawki do ustawy. Senat zajmie się ustawą jutro, na rozpoczynającym się dwudniowym posiedzeniu.

Senat RP
Senat RP

Poprawki zgłoszone przez PiS zakładają obniżenie progu tzw. przeważającej działalności z 50 do 40 procent i dotyczą sklepów uwzględnionych w ustawie jako te, które mogą handlować w niedzielę. To m.in. kwiaciarnie, cukiernie, piekarnie oraz placówki pocztowe.

Druga poprawka PiS zakłada, że przeważająca działalność powiązana ma być z przychodem ze sprzedaży detalicznej, a nie z przychodem z dowolnej sprzedaży – co oznacza, że nie będzie wliczana sprzedaż hurtowa. Pozostałe 2 poprawki mają charakter redakcyjny.

Opozycja deklaruje, że zmiany do ustawy przedstawi na posiedzeniu senatu .

Poparcia nie znalazł apel strony społecznej czyli: NSZZ Solidarność, Konfederacji Lewiatan i Polskiej Izby Handlu które zaproponowały zmiany w przepisach dotyczące tego, kto będzie mógł pracować w niedziele w małych sklepach branżowych i pomagać właścicielowi. Przedsiębiorcy i związkowcy chcieliby, by osoby z rodziny, które pracują w niedzielę i pomagają właścicielowi sklepu – mogli za pracę otrzymywać wynagrodzenie. Strona społeczna chciałaby także rozszerzyć listę osób o emerytów i studentów, którzy mogliby pracować w niedzielę w małych sklepach rodzinnych. Przedsiębiorcy i związkowcy sprzeciwiają się też nakładaniu
nowych obowiązków ewidencyjnych na przedsiębiorców.

Senat zajmie się ustawą jutro, na rozpoczynającym się dwudniowym posiedzeniu.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

13 dni przed wygaśnięciem mandatów dwóch dotychczasowych członków RPP - Senat powołał ich następców. Teraz czas na Sejm.

BIZNES I POLITYKA

Jutro w senacie odbędzie się przesłuchanie kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej - ustaliła telewizja BIZNES24. Głosowanie zaplanowano na 11 stycznia.

Bez kategorii

We wtorek 4 stycznia odbędzie się przesłuchanie senackich kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej - ustaliła telewizja BIZNES24. Głosowanie zaplanowano na 11 stycznia.

BIZNES I POLITYKA

Czy Senat zajmie się projektem ustawy całkowicie znoszącej zakaz handlu w niedziele? O projekcie ustawy senator niezrzeszony Krzysztof Kwiatkowski.