Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

WOŹNY (PAK) – SOLORZ JEST GIGANTYCZNYM FANEM WODORU

SOLORZ JEST GIGANTYCZNYM FANEM WODORU

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Roman Młodkowski, BIZNES24: Łączymy się z Piotrem Woźnym – prezesem Zespołu Pątnów-Adamów-Konin. Witam bardzo serdecznie.

Piotr Woźny, PAK: Dobry wieczór Panu, dobry wieczór Państwu.

RM: Zanim przejdziemy do wodoru chciałbym Pana jeszcze zapytać o Turów i PGE. Jak Pan sądzi? To jest poważny problem dla polskiej energetyki? Czy tylko lokalny problem dla jednej kopalni i jednej elektrowni?

PW: Pamiętajmy, że w Polsce mamy trzy elektrownie na węgiel brunatny- to jest Turów, Bełchatów i Elektrownia PAK-u w Koninie, to jest elektrownia na węgiel brunatny- to ważny element systemu energetycznego w Polsce. Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to na pewno spore zaskoczenie i spore perturbacje dla PGE. Myślę, że przez najbliższe dni będziemy widzieli reakcję i spółka będzie się zastanawiała jak na to zareagować i co z tym zrobić.

Pamiętajmy, że miks energetyczny Polski- możemy tego nie chcieć ale nie możemy udawać że jest inaczej; polskie bezpieczeństwo energetyczne w tej chwili jest oparte o energetykę węglową. Więc myślę, że to co przed nami w kontekście tego, co dzieje się w Unii Europejskiej to konieczność bardzo radykalnego przyspieszenia zmiany miksu energetycznego. Ale to, że mamy prąd w gniazdku, to że świeci światło w domach to na dzień dzisiejszy zasługa ponad dwóch trzecich elektrowni węglowych.

RM: Jasne. A jak wygląda perspektywa przechodzenia w kierunku wodoru? Fascynujące jest to, że zanim powstały te państwowe koncepcje „dolin wodorowych”, Państwo już się w dostarczanie wodoru zaangażowali. Przeczytałem gdzieś, że te stacje tankowania wodorem są już zapłacone i lada moment będą już pierwsze instalacje.

PW: To zasługa aktywności naszego właściciela. Prezes Zygmunt Solorz jest gigantycznym fanem energetyki wodorowej. Jest to jego konik- jest to jego hobby. I rzeczywiście już jakieś półtora roku temu w grupie prezesa Solorza zaczęło się bardzo intensywne zainteresowanie wodorem. Warto podkreślić, że od samego początku było to zainteresowanie „zielonym wodorem” i teraz mamy taką sytuację, że mamy już zamówiony i praktycznie dostarczony elektrolizer, czyli urządzenie do produkcji  wodoru.

Ten elektrolizer chcemy połączyć z naszymi kotłami na biomasę, które są zainstalowane w Elektrowni Konin po to, żeby ten „zielony wodór” produkować. Mamy dostarczoną już stację wodorową do tankowania pojazdów i również czekamy, na dniach dosłownie dojeżdża do nas mobilny magazyn wodoru. Czyli będziemy mieli cały ten ciąg technologiczny, który będzie pozwalał produkować wodór i dowozić go do stacji tankowania i tankować samochody, które jeżdżą na wodór.

CZYTAJ TEŻ: 700 MLN ZŁ OD PODATNIKÓW DLA KGHM? SEJM SZYKUJE PREZENT

RM: Powiedział Pan elektrolizer. To jest w takim razie „zielony wodór”, który będzie produkowany w jaki sposób?

PW:  Wydzielony wodór będzie produkowany w Koninie w ten sposób, że ten elektrolizer zostanie podłączony do bloku biomasy. Konin jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym w których energia cieplna dla miasta jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii. Biomasa taki status odnawialnego źródła energii ma. Ten elektrolizer będzie podłączony do naszego bloku biomasowego i dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej produkowanej z biomasy będzie przy pomocy elektrolizera produkowany wodór. I to jest recepta PAK-u na „zielony” wodór, który będzie wytwarzany w Koninie.

RM: I to jest ta taka relatywnie nowa technologia wytwarzania wodoru z elektrolizy wody w wysokim ciśnieniu, rozumiem- coś, co robi furorę na rynku. To są standardowe urządzenia? Czy one wymagają jakichś badań naukowych, jeszcze zanim będzie można je stosować? Zastanawiam się, bo badania naukowe w ramach tych „dolin wodorowych” zostały zapowiedziane. Więc zastanawiam się co jeszcze można badać w sytuacji, w której w zasadzie są na półce urządzenia, które można zastosować.

PW: Myślę, że strategia wodorowa czy ogłoszenie powstania „dolin wodorowych” w Polsce to jest próba stworzenia takiego szerokiego ekosystemu wokół gospodarki opartej na wodorze przez polski rząd. Pewnie rzeczywiście mamy dosyć unikalną sytuację, że jesteśmy tym trzecim co do wielkości w Europie i piątym na świecie producentem wodoru więc ”kompetencji wodorowej” w Polsce jest wydaje się bardzo dużo. Natomiast jest to kompetencja dotycząca produkcji wodoru z paliw kopalnych- z gazu, czy też z węgla.

To my od samego początku jesteśmy zainteresowani tylko i wyłącznie tą „zieloną” odmianą wodoru. Urządzenie, które kupujemy, którego dostawcą jest jeden z wiodących dostawców tego typu urządzeń to jest gotowe do użycia urządzenie, tu nie będzie żadnych badań laboratoryjnych, to jest urządzenie, które jest dostarczane, jest instalowane i od razu jest produkcyjnie gotowe do tego, żeby „zielony wodór” wytwarzać.

RM: Panie prezesie bardzo krótko na koniec, bo czasu bardzo niewiele a ja jeszcze mam jedną informację do przekazania. Myśli Pan, że samochody wodorowe się przyjmą, takie osobowe? Czy to będzie raczej kwestia ciężarówek, autobusów, śmieciarek i tego typu sprzętu?

PW: To jest wszystko kwestia trochę tego dylematu kury i jajka. Ja myślę że w Polsce to, z czym mamy do czynienia, to już Orlen zapowiedział również budowę stacji wodorowych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił przetargi dla miast w Polsce i z tego, co kojarzę to bodajże trzy duże miasta w Polsce złożyły wnioski o przyznanie środków, bardzo wysokich dotacji- 90 proc. dotacji na kupno autobusów wodorowych.

Także myślę, że jesteśmy w tym momencie, w którym ta wodorowa rewolucja w Polsce startuje i trzymajmy za to kciuki, bo kiedy się posłucha Komisji Europejskiej, kiedy się posłucha Fransa Timmermansa to widać, że wodór i „zielony wodór” to jest jeden z fundamentów tego wszystkiego co w Europie, jeżeli chodzi o politykę klimatyczno-energetyczną się dzieje.

RM: I to będzie ostatnie słowo w naszym dzisiejszym programie. Bardzo serdecznie dziękuję- Piotr Woźny, prezes Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin był naszym gościem.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WOŹNY (PAK) - SOLORZ JEST GIGANTYCZNYM FANEM WODORU

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Rząd chce walczyć z rekordowymi cenami węgla. Jednym z rozwiązań może być ich regulowanie. Wiceminister finansów Artur Soboń w wywiadzie dla Polskiego Radia PR...

POLSKA

Dziś Sejm zajmie się rządowym projektem zakładającym wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego węgla do Polski.

GPW

Orlen zamierza zbudować do 2030 roku 54 stacje tankowania wodorem. Dowiedzieliśmy sie tego nie od spółki, ale od Ministerstwa Klimatu, które opublikowało właśnie projekt...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowie z przewodniczącym rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztofem Domareckim.

%d bloggers like this: