Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSPORT

WOJENNY INTERES W GDAŃSKIM PORCIE

WOJENNY INTERES
zdjęcie: Tomasz Dresler

Port w Gdańsku przeładował w 2022 roku o 40 proc. więcej towarów niż w roku poprzednim – wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego. Jest to największy wzrost wśród wszystkich europejskich portów – donosi z Brukseli Polska Agencja Prasowa.

Jak podał Eurostat, w 2021 roku w Gdańsku przeładowano 45 mln ton ładunków. Natomiast w 2022 r. – już 63 mln ton. Tym samym Gdańsk wyprzedził m.in. Bremerhaven (42,7 mln ton) i Barcelonę (57,4 mln ton) oraz zbliżył się do Marsylii (66,9 mln ton).

CZYTAJ TEŻ: ZEROWY VAT NA ŻYWNOŚĆ DO KWIETNIA

Całkowitą masę brutto ładunków morskich, przeładowanych we wszystkich portach UE w 2022 r., szacuje się na 3 mld 480 mln ton, co oznacza wzrost o niespełna 1 proc. w porównaniu z 2021 r.

Trzy największe porty Europy, to wciąż Rotterdam w Holandii (427 mln ton), Antwerpia-Brugia w Belgii (254 mln) i Hamburg w Niemczech (103 mln). Wszystkie są zlokalizowane na wybrzeżu Morza Północnego.

Holandia nadal pozostaje centrum transportu morskiego w UE. Jej porty w Rotterdamie, Amsterdamie i Zelandii obsłużyły 565 mln ton towarów, co stanowiło 16 proc. całkowitego wolumenu towarów morskich przeładowanych w ubiegłym roku w UE.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WOJENNY INTERES W GDAŃSKIM PORCIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Transport morski znowu zaczyna straszyć. Koszt wysłania konteneru z Chin do europy wzrósł nawet o 400 proc. Najbardziej podrożały ceny frachtu z największego portu...

TRANSPORT

Rada Unii Europejskiej poszła na rękę polskim transportowcom i uwzględniła zgłaszane przez Polskę postulaty i zatwierdziła zmienioną umowę między Unią a Ukrainą w sprawie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Enter Air rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim, wiceprezesem Enter Air.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O problemach w branży TSL rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Markiem Wochem, zastępcą Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.