Connect with us

Hi, what are you looking for?

EUROPA

WŁAŚCICIEL FIATA I OPLA WYDA €30 MLD NA PRZESTAWIENIE SIĘ NA ELEKTRYCZNE AUTA

Inwestorzy niezadowoleni z ogromnych wydatków na elektryczne auta planowanych przez Stellantis, czyli firmę powstałą z połączenia Fiata, Chryslera, Peugeota, Citroena i Opla. Akcje Stellantisa spadają w Mediolanie o prawie 4 procent po tym jak prezes tego czwartego największego na świecie – pod względem liczby sprzedawanych samochodów producenta aut – ogłosił, że chce w ciągu 4 lat wydać 30 miliardów euro na przestawienie swoich fabryk na konstrukcje niskoemisyjne.

30 miliardów dolarów to połowa obecnej kapitalizacji Stellantisa. Spółka żeby zgromadzić taką kwotę będzie prawdopodobnie wstrzymać wypłacanie dywidendy.
Stellantis chce, by w 2030 roku 70% jego sprzedaży w Europie i 40% sprzedaży w USA stanowiły auta niskoemisyjne – czyli hybrydowe albo elektryczne. Każda z czternastu marek należących do Stellantisa ma mieć w swojej ofercie w pełni elektryczne samochody. Żeby zrealizować ten cel spółka zamierza zbudować 5 fabryk baterii. Wiadomo, że powstaną we Włoszech, Francji, Niemczech i USA. Nieznana jest jeszcze tylko lokalizacja jednej z planowanych fabryk.
Tydzień temu plany wydania niemal identycznej kwoty na elektryfikację swoich modeli ogłosił General Motors, trzeci największy producent aut.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

DOTACJE

Od 12 lipca wracają dotacje na auta elektryczne. Pierwszy raz dofinansowanie obejmie auta w leasingu. Maksymalna dotacja to 27 tys. zł - ale nie...