Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

WKRÓTCE WAKACYJNE WYJAZDY DO PRACY (ROZMOWA)

O pracy na wakacje oraz ewentualnych zarobkach za granicą rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Krzysztofem Inglotem, założycielem Personnel Service.

WKRÓTCE WAKACYJNE WYJAZDY DO PRACY (ROZMOWA)
Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Już za chwilę rozpoczną się wakacyjne wyjazdy pracowników sezonowych. W tym roku rekordziści mogą liczyć nawet na 19 tysięcy złotych wakacyjnej pensji. Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service jest z nami. Dzień dobry.

KRZYSZTOF INGLOT, PERSONNEL SERVICE: Dzień dobry. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Bo eksperci tej właśnie firmy sprawdzili stawki za pracę w różnych krajach Europy. Zacznijmy Panie Krzysztofie od rekordu – tych 19 tysięcy złotych. Kto i gdzie może liczyć na taką wakacyjną pensję?

KI: Te pensje są głównie do osiągnięcia w krajach skandynawskich, które z drugiej strony mają pewnego rodzaju problemy. Jest duża przecena na koronach i szwedzkiej, i norweskiej. I tam są prace doraźne, na przykład dla mechanika okrętowego to są te wynagrodzenia w okolicach 4 tysięcy netto mimo tej przeceny. Czyli gdyby te korony nie były tak słabe, to to nawet można byłoby mówić o tym, że będzie to wynagrodzenie powyżej 19 czy 20 tysięcy złotych miesięcznie. Co ciekawe to ci mechanicy, którzy pracują na północy. Ta praca jest praktycznie co roku, więc to są można powiedzieć prace sezonowe, bo trwają one w tym okresie do zimy.

Natomiast generalnie jest to praca powtarzalna. Jeżeli mamy dobre referencje to tam te osoby, które pracują, (znam takie osoby) jeżdżą tam co roku. Oczywiście spawacze, hydraulicy to są te niesłabnące również wynagrodzenia w okolicach 19-20 tysięcy złotych. Co ciekawe tych osób pojawia się na rynku coraz więcej tych spawaczy szuka pracy za granicą, szuka możliwości wyjazdu.

MD: A, to wynika z gorszej sytuacji na polskim rynku pracy?

KI: To wynika generalnie też z zamknięcia niektórych docelowych. Pamiętajmy, my jako Polska wyjeżdżaliśmy zawsze i wyjeżdżamy głównie do Niemiec, też do Czech. Pozostałe kierunki to była Wielka Brytania, która dwanaście lat temu w trakcie takiego wielkiego bezrobocia absolwentów 100 tysięcy absolwentów wyjechało do Wielkiej Brytanii. Ona się teraz zamknęła. Tak samo Niemcy w tej chwili mają swoje problemy, są trochę mniej chłonne. Tam też są pracownicy z Ukrainy, którzy w ramach ułatwień wojennych – łatwiej jest im otrzymać pracę czy w Niemczech, czy w Hiszpanii, czy we Włoszech.

To są też te kraje, gdzie Ukraińcy wyjechali. No i z automatu tych ofert pracy tam jest troszeczkę mniej. Natomiast głównie spowodowane jest to tak, jak powiedziałem, lekką zadyszką niemieckiego rynku i tam czwarty kwartał chyba zeszłego roku był na ujemnym PKB. To się dzieje i to generuje te nowe możliwości i te kierunki, które się wzmacniają. Mam na myśli właśnie Skandynawię. Ale Czechy też.

MD: No właśnie, jeżeli chodzi o naszych południowych sąsiadów. Czechy okazują się być również atrakcyjnym miejscem wyjazdu wakacyjnego do pracy dla Polaków. Co możemy robić w Czechach? W jakich zawodach się sprawdzać i ile na tym zarobimy?

WKRÓTCE WAKACYJNE WYJAZDY DO PRACY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

KI: Czechy mają dosyć dobrą sytuację, jeżeli chodzi o inwestycje. Tam dalej otwierają się nowe zakłady pracy. I pracownik produkcji od 1500 do 2 tysięcy euro jest w stanie zarobić. Czyli mówimy o pracownikach podstawowych bez kwalifikacji do wykonywania prostych czynności produkcyjnych bądź magazynowych.

A jeżeli jesteśmy monterem konstrukcji stalowych to zarobimy 2100 euro. W Czechach spawacze odpowiednio 2100, 2200, a takie niewykwalifikowane tak, jak pan redaktor powiedział prace bardziej wakacyjne, bardziej takie sezonowe, to to byłby kelner, pomoc kuchenna: 12,5 euro na godzinę, czyli w okolicach 12 tysięcy a z napiwkami dużo więcej. No i pracownicy IT, chociaż tutaj są też duże tasowania globalne, jeżeli chodzi o poziom popytu na ich pracę. Natomiast Czechy w dalszym ciągu też takim osobom zapłacą w okolicach 4000 euro brutto i więcej.

MD: No właśnie, jeżeli chodzi również o pracowników IT to tutaj na świecie były wielkie zwolnienia, ale w Polsce zdaje się, że uniknęliśmy takich największych zwolnień. Zwalniane były czy likwidowane były kontrakty raczej z zewnętrznymi podwykonawcami. Ale nie działy IT w firmach.

Panie Krzysztofie, bardzo Panu dziękuję za te wyjaśnienia. Dla tych z Państwa, którzy są zainteresowani szczegółowymi informacjami odsyłam do strony Personnel Service. Krzysztof Inglot, współzałożyciel tej firmy był z nami. 19 tysięcy złotych w Skandynawii – praca wakacyjna.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WKRÓTCE WAKACYJNE WYJAZDY DO PRACY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.