Connect with us

Hi, what are you looking for?

FORUM WIZJA ROZWOJU

WIZJA ROZWOJU, WODA, WĘGIEL I WODÓR

Każdy, kto nie jest na tyle naiwny, by mieć nadzieję, że problemy klimatyczne rozwiążą się same, musi zastanawiać się dzisiaj nad sposobem na dalszy rozwój. Cokolwiek nie robimy – zużywamy zasoby naturalne naszej planety (określając to bardzo delikatnie). Powstaje więc pytanie: jak ma wyglądać dalszy rozwój, by nie skończył się katastrofą. Klimatyczną, ekologiczną i ludzką.

WĘGIEL WODA WODÓR

To pytanie wykracza poza kwestię: jak się rozwijać, by nie przegrać w wyścigu konkurencyjnym między państwami i narodami czy regionami świata. Dziś wiadomo, że emisja zanieczyszczeń to problem globalny. Rozwiązanie tego problemu – generowanego w największym stopniu przez USA i Chiny, ale w niemałym też przez państwa Unii Europejskiej, w tym nas w Polsce, musi być globalne. Ale że zamożniejsi odpowiadają za większą emisję CO2 niż ubożsi, nasza bogatsza część świata musi szczególnie intensywnie wziąć się do roboty.

Polska strategia wodorowa do 2030 roku z perspektywą do 2040, która jest w trakcie opracowywania, wyznacza kierunek transformacji energetycznej: 5 dolin wodorowych w całej Polsce (między innymi pomorska), a w nich badania i rozwój. I zajęcie, miejmy nadzieję, dobrej pozycji na rozwijającym się rynku, na którym miejsca nie są jeszcze pozajmowane. Ale czasu jest niewiele, bo urządzenia do elektrolizy wody można zrobić nawet samemu w domu. A firm produkujących sprzęt do małoskalowych i wielkoskalowych zastosowań na świecie wcale nie jest mało. Jeśli zbyt długo będziemy prowadzić badania i myśleć nad rozwojem – okazja minie i znów będziemy tylko importerem.

Nadzieja w takich firmach jak pomorski Sescom. Firma, która walczy o 60 milionów złotych dofinansowania z NFOŚiGW do swojego projektu budowy sieci stacji tankowania wodoru, zaopatrywanych przez autorskie elektrolizery (wytwarzające wodór z wody przy użyciu energii elektrycznej). Akcje spółki od początku roku poszły w górę o prawie 70%. Podobnie zachowują się akcje spółek wodorowych na całym świecie.

Nadzieja też w inicjatywie produkcji wodoru w ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin). Firma zamówiła i podobno już opłaciła kilka stacji tankowania, a wodór chce produkować z energii elektrycznej uzyskanej z biomasy i wody. Będzie to więc prawdopodobnie zielony wodór.

Mówimy w czasie przyszłym – tak jakby w Polsce nie było wodoru. A nie ma? Wprost przeciwnie. Wodór w Polsce jest, ale nie na sprzedaż. Według informacji płynących ze strony polskiego rządu – nasz kraj jest piątym na świecie producentem wodoru. Jest to tak zwany szary wodór, który pochodzi z przetwarzania paliw kopalnych. Najwięcej produkują go Zakłady Azotowe Puławy, z gazu ziemnego i na własne potrzeby. Podobnie jak Orlen, Lotos, kilka zakładów metalurgicznych czy producentów tłuszczów roślinnych. Nic więc dziwnego, że nie ma w Polsce jeszcze ani jednej stacji tankowania wodoru.

Tymczasem są już w sprzedaży samochody Toyota Mirai, których w Niemczech czy Norwegii można dość swobodnie używać. Na 550 stacji tankowania wodoru na świecie, w Niemczech jest aż 100. Mirai nie jest jedyny – w krajach, gdzie istnieją stacje tankowania wodorem, można też kupić SUV-a Hyundai Nexo. Oba samochody są już drugą generacją. W Polsce na razie auto na prąd z wodorowo-tlenowego ogniwa paliwowego sprzedaje tylko Toyota. Ale nie da się go w kraju zatankować.

A co z węglem? Tu sytuacja jest znacznie trudniejsza, bo potencjał kopalń nie jest na dłuższą metę do utrzymania. Odzwierciedleniem tej sytuacji jest sięgający 2049 roku plan likwidacji kopalń w Polsce. Wszystkie innowacyjne supermateriały, od nanorurek węglowych po perowskity – są technologiami używającymi węgla w ilościach cząsteczkowych, są jednoatomowymi foliami i innymi tego typu rozwiązaniami, które użytku dla węgla w hałdach, transportowanego długimi pociągami raczej nie znajdą.

Ale kto wie, może tuż za rogiem czeka pomysł na inne wykorzystanie polskiego czarnego złota? Dlatego warto być na konferencji 3W, Woda – Wodór – Węgiel w ramach Forum Wizja Rozwoju, by wziąć udział w poszukiwaniach rozwiązań przyszłości potrzebnych już dziś. Natychmiast.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

Bez kategorii

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 22.08.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 Roman Młodkowski, BIZNES24. Naszym gościem będzie teraz Sławomir Halbryt- prezes Sescomu. Witam bardzo...

SUROWCE

Kontrakty terminowe na węgiel koksujący osiągnęły historyczną wartość ponad 170 dolarów za tonę. Węgiel koksujący to strategiczny surowiec wykorzystywany do produkcji stali.

FORUM WIZJA ROZWOJU

Jednym z większych osiągnięć współczesności jest demokratyzacja dostępu do komfortu życia. Rozwiązań, które pozwalają osiągać więcej: wypełniać czas nie tylko pracą, ale i przyjemnościami,...

FORUM WIZJA ROZWOJU

Górnictwo węgla kamiennego i brunatnego wraz z całą branżę energetyczną, którą napędzają, są mniej więcej tam, gdzie przemysł tytoniowy. Z papierosami – wszyscy wiedzą....