Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

WIELKIE ZBIERANIE DESZCZÓWKI. PODATEK OD DESZCZU MA OBJĄĆ WŁAŚCICIELI DOMKÓW

Już niebawem część właścicieli działek będzie z utęsknieniem wypatrywać opadów. I to nie tylko dlatego, że mają dość uciążliwego w suszy podlewania, a z powodu… optymalizacji podatkowej. Jak podaje Infor, w przyszłym roku może wzrosnąć wysokość daniny od deszczu. Dodatkowo ma objąć właścicieli ok. 140 tys. działek w całym kraju, m.in. domów jednorodzinnych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, szkół czy firm.

WIELKIE ZBIERANIE DESZCZÓWKI. PODATEK OD DESZCZU MA OBJĄĆ WŁAŚCICIELI DOMKÓW
Fot: JerzyGorecki/Pixabay

Tak zwany podatek od deszczu obowiązuje na podstawie ustawy o Prawie Wodnym. Ideą jego wprowadzenia była walka z „betonozą” – objęte są nim nieruchomości, które cechują się wysokim wskaźnikiem zabudowy terenu.

Obecnie należy go płacić w konsekwencji wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie retencji.

CZYTAJ TEŻ: CENY ŻYWNOŚCI BĘDĄ ROSŁY. ARGENTYNA NIE POMOŻE

Po zmianach, które mogą wejść w życie w przyszłym roku – jeżeli w życie wejdzie ustawa o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy – podatek od deszczu obejmie znacznie więcej osób. Chodzi o właścicieli działek o powierzchni przynajmniej 600 m2, zabudowanych w minimum połowie.

Przykładowo, jeśli właściciel zabudowanej działki o powierzchni 1000 m2 nie zatrzymuje wody na posesji, będzie musiał zapłacić rocznie 255 zł. Wystarczy jednak zatrzymywanie deszczówki w zbiornikach (30 proc.), by obniżyć opłatę aż 10-krotnie, do jedynie 25,50 zł.

Podobne rozwiązania obowiązują już np. w USA, Niemczech czy Włoszech.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WIELKIE ZBIERANIE DESZCZÓWKI. PODATEK OD DESZCZU MA OBJĄĆ WŁAŚCICIELI DOMKÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w transporcie i logistyce, w tym również węgla rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Miszkiewiczem, prezesem firmy SymLog.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po wojnie i jak może wyglądać odbudowa zniszczeń powojennych w Ukrainie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co najbardziej niepokoi polskich przedsiębiorców i co rząd robi aby utrzymać dostawy energii i pomóc w problemie enrgetycznym - rozmawiał Marcin Dobrowolski...

POLSKA

Dzisiaj o północy mija termin składania JPK VAT.

%d bloggers like this: