Wielka emisja akcji PGE – co to oznacza dla inwestorów?
Projekt uchwały na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zakłada zakłada obniżenie kapitału zakładowego w drodze zmniejszenia wartości nominalnej akcji z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii E w trybie subskrypcji prywatnej i pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy w całości prawa poboru. To oznacza, że obecni akcjonariusze nie będą mieli prawa do objęcia nowych akcji w proporcji równej do obecnego stanu posiadania. Rynek spekuluje, że nabywca ogromnej emisji może być Polski Fundusz Rozwoju.
Jeśli taki scenariusz się ziści – oznaczać to będzie, że Skarb Państwa zwiększy swój udział w akcjonariacie PGE do 64.5% z obecnych 57.4%. A udział pozostałych akcjonariuszy spadnie. Obecnie właścicielem największej – poza Skarbem Państwa – puli akcji PGE jest OFE Nationale Nederlanden, którego ponad 72 mln akcji stanowi 3.8% udziału w akcjonariacie. Po emisji ten udział spadnie do niecałych 3.2%. Chyba, że OFE NN weźmie udział w emisji.
Wielka emisja akcji PGE – kto będzie mógł kupić nowe akcje?
Opublikowany przez PGE projekt uchwał na zaplanowane na 7 marca WZA jasno mówi, że emisja kierowana będzie wyłącznie do dużych inwestorów – którzy będą w stanie zapisać się w procesie budowania księgi popytu na akcje warte co najmniej 100 tys. euro (czyli ponad 450 tys. zł).
Z projektu uchwały wynika również, że pierwszeństwo w objęciu nowych akcji będą mieli inwestorzy, którzy w czwartek, 17 lutego (niecałe 3 tygodnie przed planowanym WZA) będą posiadać co najmniej 0.10% akcji PGE. Przy cenie akcji z wtorkowego zamknięcia (8.13 zł) daje to portfel wart co najmniej 15.2 mln zł.
Dlaczego PGE emituje nowe akcje?
Spółka ogłosiła, że potrzebuje kapitału, żeby zrealizować inwestycje w modernizację sieci dystrybucyjnej, oraz odejście od produkcji energii z węgla. PGE to największy producent energii elektrycznej w Polsce (z elektrowni PGE pochodzi prawie 40% prądu w Polsce) i największy dostawca dla gospodarstw domowych (33% udziału w rynku).
PGE w ujawnionych dotychczas dokumentach nie ujawnia o jakie konkretnie inwestycje chodzi, ani tym bardziej planowanych kosztów tych inwestycji. Nie wiadomo, więc, czy spółka w realizacji swoich planów zakłada wykorzystanie wsparcia z unijnych środków. Finansowaniu odejścia od węgla służy w UE m.in. unijny plan odbudowy.
Wielka emisja akcji PGE – zastąpi pieniądze z Unii?
Tyle, że Polska nie otrzymała z niego jeszcze ani złotówki – ponieważ Komisja Europejska toczy z rządem Mateusza Morawieckiego spór dotyczący niezależności sądownictwa w Polsce. W poniedziałek agencja Bloomberg napisała, że Bruksela nie zamierza ustępować i prawdopodobnie już na początku lutego ogłosi całkowite odcięcie Polski od unijnych pieniędzy – dopóki nie zostanie przywrócona niezależność sądów.
CZYTJA TEŻ: CO NAM GROZI GDY UE ODETNIE FUNDUSZE?
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV