Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

WIELKA EMISJA AKCJI PGE. ZARZĄD CHCE ZEBRAĆ 3.2 MLD ZŁ

Polska Grupa Energetyczna planuje mega emisję akcji z której chce pozyskać aż 3 mld zł. Pozyskane pieniądze maja iść na m.in. na dekarbonizację oraz inwestycje w odnawialna źródła energii.

PGE

Wielka emisja akcji PGE – co to oznacza dla inwestorów?

Projekt uchwały na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zakłada zakłada obniżenie kapitału zakładowego w drodze zmniejszenia wartości nominalnej akcji z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii E w trybie subskrypcji prywatnej i pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy w całości prawa poboru. To oznacza, że obecni akcjonariusze nie będą mieli prawa do objęcia nowych akcji w proporcji równej do obecnego stanu posiadania. Rynek spekuluje, że nabywca ogromnej emisji może być Polski Fundusz Rozwoju.

WIELKA EMISJA AKCJI PGE
EMISJA AKCJI PGE NA ODEJŚCIE OD WĘGLA ZATRZYMA TREND SPADKOWY?

Jeśli taki scenariusz się ziści – oznaczać to będzie, że Skarb Państwa zwiększy swój udział w akcjonariacie PGE do 64.5% z obecnych 57.4%. A udział pozostałych akcjonariuszy spadnie. Obecnie właścicielem największej – poza Skarbem Państwa – puli akcji PGE jest OFE Nationale Nederlanden, którego ponad 72 mln akcji stanowi 3.8% udziału w akcjonariacie. Po emisji ten udział spadnie do niecałych 3.2%. Chyba, że OFE NN weźmie udział w emisji.

Wielka emisja akcji PGE – kto będzie mógł kupić nowe akcje?

Opublikowany przez PGE projekt uchwał na zaplanowane na 7 marca WZA jasno mówi, że emisja kierowana będzie wyłącznie do dużych inwestorów – którzy będą w stanie zapisać się w procesie budowania księgi popytu na akcje warte co najmniej 100 tys. euro (czyli ponad 450 tys. zł).

Z projektu uchwały wynika również, że pierwszeństwo w objęciu nowych akcji będą mieli inwestorzy, którzy w czwartek, 17 lutego (niecałe 3 tygodnie przed planowanym WZA) będą posiadać co najmniej 0.10% akcji PGE. Przy cenie akcji z wtorkowego zamknięcia (8.13 zł) daje to portfel wart co najmniej 15.2 mln zł.

Dlaczego PGE emituje nowe akcje?

Spółka ogłosiła, że potrzebuje kapitału, żeby zrealizować inwestycje w modernizację sieci dystrybucyjnej, oraz odejście od produkcji energii z węgla. PGE to największy producent energii elektrycznej w Polsce (z elektrowni PGE pochodzi prawie 40% prądu w Polsce) i największy dostawca dla gospodarstw domowych (33% udziału w rynku).

PGE w ujawnionych dotychczas dokumentach nie ujawnia o jakie konkretnie inwestycje chodzi, ani tym bardziej planowanych kosztów tych inwestycji. Nie wiadomo, więc, czy spółka w realizacji swoich planów zakłada wykorzystanie wsparcia z unijnych środków. Finansowaniu odejścia od węgla służy w UE m.in. unijny plan odbudowy.

Wielka emisja akcji PGE – zastąpi pieniądze z Unii?

Tyle, że Polska nie otrzymała z niego jeszcze ani złotówki – ponieważ Komisja Europejska toczy z rządem Mateusza Morawieckiego spór dotyczący niezależności sądownictwa w Polsce. W poniedziałek agencja Bloomberg napisała, że Bruksela nie zamierza ustępować i prawdopodobnie już na początku lutego ogłosi całkowite odcięcie Polski od unijnych pieniędzy – dopóki nie zostanie przywrócona niezależność sądów.

CZYTJA TEŻ: CO NAM GROZI GDY UE ODETNIE FUNDUSZE?


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WIELKA EMISJA AKCJI PGE. ZARZĄD CHCE ZEBRAĆ 3.2 MLD ZŁ

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Mabion ze stratą w trzecim kwartale.

BIZNES I POLITYKA

Przychody w 3Q 847 mln zł, strata netto 7,8 mln zł

POLSKA

Sunex był dzisiaj liderem wzrostów na GPW - +16.27% na zamknięciu.

BIZNES I POLITYKA

Skorygowana EBITDA Grupy Pracuj wyniosła ponad 85 milionów złotych, jest to wzrost o blisko 14% w stosunku do zeszłego roku i o ponad 8...

%d bloggers like this: