Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

WIĘKSZY BUDŻET NA „MÓJ PRĄD”. BĘDĄ KOLEJNE EDYCJE PROGRAMU? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W związku z bardzo dużym zainteresowaniem uruchomiono kolejne 400 milionów złotych w programie Mój Prąd. W najnowszej edycji programu złożono już blisko 14 tysięcy wniosków o dotację. 400 milionów złotych dosypane do Mojego Prądu. Z nami jest Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzień dobry.

PAWEŁ MIROWSKI, NARODOWY FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Na jak długo starczą te środki? 400 milionów złotych dodatkowe?

PM: Patrząc na dynamikę składanych wniosków, pan redaktor przed chwilą powiedział 14 tysięcy. Ja powiem najnowsze dane. Na dzień dzisiejszy to już jest ponad 16 tysięcy wniosków na 135,5 miliona złotych. Ale patrząc na dynamikę składania wniosków: 500 wniosków dziennie jest składanych w piątej edycji programu i patrząc jak szybko wyczerpała się pula 100 milionów, czyli w około miesiąc, to te najbliższe 400 milionów złotych powinno przy zachowaniu tej dynamiki starczyć na około 4 miesiące. Czyli miesiąc wrzesień, to jest ten miesiąc, gdzie powinniśmy już obserwować zbliżanie się do wyczerpania tej alokacji.

A przypomnę – ogólnie data w programie zakończenia naboru wpisana jest 22 grudnia bieżącego roku lub wyczerpanie się alokacji środków. Ale tym ruchem, który wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wykonaliśmy pokazujemy, że śledzimy sytuację na bieżąco i jak tylko zbliżamy się już do tej kreski ograniczającej wysokość budżetu, znajdują się nowe środki na to, żeby ten program realizować dalej.

MD: Spodziewa się Pan, że w sytuacji gdyby wyczerpały się także te dodatkowe środki, to wtedy będzie kolejne dofinansowanie programu?

PM: Informowała też o tym wcześniej pani minister Anna Moskwa. Ja też przekazywałem, że naprawdę szukamy środków w każdych źródłach. Wiemy, że w źródłach europejskich na infrastrukturę, klimat i środowisko z tak zwanego FENIKS-a też są zapisane środki na odnawialne źródła energii. Oczywiście panele fotowoltaiczne zaliczają się do tego typu urządzeń.

Zatem na pewno będziemy już teraz poszukiwali tych źródeł finansowania, bo chcielibyśmy, żeby ten program pozostał z nami na długo. Ale zwrócę uwagę, że to wyczerpanie się budżetu, to wynika też głównie z tego, że finansujemy nie tylko panele fotowoltaiczne, ale także i inne urządzenia, które są dosyć wysoko finansowo zwymiarowane w programie Mój Prąd 5.0. Bo przecież magazyny energii to nawet 16 tysięcy złotych. Taki poziom dofinansowania można uzyskać.

MD: A razem nawet 58 tysięcy złotych dofinansowania. Tak sobie myślę, że ze środków unijnych pozyskujecie także środki dodatkowe, ale pewnie gdyby był KPO, to byłoby jeszcze więcej tych środków, prawda?

PM: Ale przecież my mówimy cały czas otwartym tekstem, że KPO się nam należy i te środki powinny być. Natomiast proszę zauważyć, że to nie jest blokada dofinansowywania tego typu przedsięwzięć.

My nawet nie mając środków, które nam się należą, a ich nie mamy, dokładamy środków krajowych. Bo te 400 milionów złotych to są środki w tym momencie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które później zrefinansujemy dopiero ze środków europejskich.

WIĘKSZY BUDŻET NA „MÓJ PRĄD”. BĘDĄ KOLEJNE EDYCJE PROGRAMU? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Zatem naprawdę zależy nam na tym, żeby Polacy mogli korzystać z dofinansowania właśnie na tego typu inwestycje. Zresztą nowa edycja programu Mój Prąd pokazuje, że wsłuchujemy się w te głosy i zresztą zwiększamy zasięg rzeczowy programu, a to właśnie wynika z tego, że Polacy o to wnioskowali.

MD: To jest już piąta edycja programu Mój Prąd, piąta edycja programu, który umożliwia tworzenie m.in. instalacji fotowoltaicznych na prywatnych posesjach. Panie prezesie, czy będą kolejne edycje? Szósta, siódma, ósma i tak dalej, dla tych, którzy teraz nie zdążą po prostu?

PM: Te numerki są nieistotne, czy piąta czy siódma. Natomiast ważne jest, że to dofinansowanie jest i nie tylko do instalacji fotowoltaicznych. Bo to, co zrobiliśmy w piątej edycji, to tak naprawdę uzupełniliśmy ofertę programu Czyste Powietrze, bo nie wszyscy mając czyste źródło ciepła, nie mogli korzystać z tego, aby pozostawić sobie to źródło jako szczytowe, a zamontować inne źródło zeroemisyjne zasilane z energii słonecznej.

Więc program się rozwija i te edycje o te numerki są o tyle nieistotne, że najważniejsze jest to co jest zaszyte w warunkach dofinansowania. Proszę też zauważyć, że koszty kwalifikowane pozostawiliśmy od 1 lutego 2020 roku. Zatem chcemy, aby te osoby, które do tej pory nie skorzystały z programu, mogły z tego programu korzystać mając już funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne.

MD: Panie prezesie, co z taką sytuacją (bo to też pytania, które do nas spływają), co z sytuacją, gdy ktoś nie buduje nowej instalacji na starym domu, ale chce zbudować nowy dom z instalacją fotowoltaiczną? Czy tacy inwestorzy również mogą liczyć na wsparcie?

PM: Tutaj nie mamy ani progów dochodowych w programie Mój prąd, ani nie mamy ograniczenia, czy budynek jest istniejący czy nowo budowany. Zatem te osoby, które w tej chwili budują dom i chciałyby zainwestować – dla nas istotne jest, że jest wystawione zaświadczenie do operatora sieci dystrybucji, że instalacja jest wykonana, sprawna, funkcjonuje, włączona do sieci elektroenergetycznej, wytwarza prąd i dla nas nie ma znaczenia, czy to jest nowy, czy istniejący budynek. Instalacja jest, działa, dostarcza energię elektryczną.

MD: Panie Prezesie, ile trwa cały proces uzyskania pieniędzy, uzyskania środków z funduszu od złożenia wniosku?

PM: Staramy się, aby ten proces zamknął się w granicach 30 dni od momentu złożenia wniosku, ale pod warunkiem, że ten wniosek złożony jest w sposób kompletny.

Niestety często te wnioski składane są dosyć pospiesznie, bez zapoznania się z dokumentacją, więc zachęcam do tego, aby wejść na stronę mojprad.gov.pl, zapoznać się z warunkami, bo przecież zaznaczamy też w oświadczeniach, iż z taką dokumentacją się zapoznaliśmy.

A każde uzupełnienie to trochę wydłuża, bo trzeba wysłać wniosek o uzupełnienie, oczekujemy aż beneficjent uzupełni, ale dążymy do tego, aby te wnioski poprawnie złożone w ciągu 30 dni były przeprocedowane, podjęta uchwała Zarządu Narodowego Funduszu i środki przekazane beneficjentowi.

MD: Bardzo dziękuję Panu za tę rozmowę. Naszym gościem był Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jednocześnie pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Dziękuję pięknie.

PM: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

WIĘKSZY BUDŻET NA „MÓJ PRĄD”. BĘDĄ KOLEJNE EDYCJE PROGRAMU? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV