Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

„WIDZIMY ŚWIATŁO W TUNELU, SPADEK Z PŁASKOWYŻU”. ADAM GLAPIŃSKI O DECYZJI RPP

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. To decyzja zgodna z prognozą ekspertów i jednocześnie piąte posiedzenie z rzędu, na którym stopy ani drgną. Zgodnie z przewidywaniami – i zapowiedziami większości członków RPP – ruch w górę jest już w tym cyklu raczej mało prawdopodobny. To, na co czekają inwestorzy i posiadacze kredytów hipotecznych, to zapowiedź tego, kiedy możemy spodziewać się początku luzowania kosztu pieniądza w Polsce. Co na ten temat miał do powiedzenia – w trakcie konferencji prasowej – Adam Glapiński?

Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego
Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego

Adam Glapiński przypomniał, że cel dla naszego kraju to inflacja na poziomie 2,5 +/-1 proc. Jak zaznaczył, Polska będzie do niego dochodzić stopniowo krok do kroku, a nie “spadając ze schodów na głowę”.

Prezes Glapiński – podobnie jak podczas ostatniego wystąpienia – przypomniał, że gdyby Rada Polityki Pieniężnej wciąż agresywnie zaostrzała politykę monetarną – to mogłoby się to zakończyć dla Polski katastrofą gospodarką. 

Nasz pułap stóp procentowych uważamy za właściwy i należyty w procesie dochodzenia do normalnego wzrostu cen.

Adam Glapiński

– Inflację obniżamy tak szybko, jak na to pozwalają okoliczności. My oddziałujemy tylko od strony popytowej, tymczasem inflacja jest wywołana szokami podażowymi które przyszły zza granicy – zaznaczał prezes NBP.

Prezes Glapiński podkreślił, że dezinflacyjnie zadziała również podnoszenie stóp procentowych przez globalne banki centralne. Procesy obniżania inflacji w stanach zjednoczonych i strefie euro mają przenieść się do Polski. 

Szef RPP odniósł się też do rozwoju gospodarczego. – Tempo wzrostu obniża się, koniunktura spowalnia. Jednak lepsze dane o PKB z kraju wskazuje, że polska będzie stopniowo wychodzić ze spowolnienia, to będzie miękkie lądowanie, bez recesji – skomentował.

Prezes NBP podzielił się również własnymi oczekiwaniami odnośnie prognozy przyszłej ścieżki inflacji.

Styczeń–luty mogą być trudniejsze i będziemy się bacznie tym danym przyglądać. Zbliżamy się jednak do momentu, w którym będzie gwałtowny spadek inflacji. Mamy nadzieję, że zobaczymy to już od marca. Widzimy światło w tunelu. I liczę, że będziemy mogli się cieszyć, że inflacja będzie z miesiąca na miesiąc niższa. Zgodnie z naszymi przewodywaniami, w ostatnim kwartale tego roku będzie to około 8 procent. Ja osobiście oczekuję, że w grudniu inflacja może wynieść 6 procent. 

Adam Glapiński odniósł się również do pytania, jakie teraz zadaje sobie większość ekspertów – kiedy polityka monetarna w Polsce zacznie być luzowana. – Nie uważamy, że inflacja jest opanowana. Jednak jeżeli inflacja będzie się obniżać tak, jak przewidujemy, to w RPP pojawi się dyskusja o obniżaniu stóp procentowych.

Na pytanie jednego z dziennikarzy o to, kiedy konkretnie należy spodziewać się obniżania stóp – zaznaczył, że na to jest jeszcze za wcześnie. “My nawet oficjalnie nie zamykamy cyklu podwyżek. Zostawiamy sobie furtkę, by nawet te stopy podwyższyć”.

Prezes NBP zaznaczył, że kolejne decyzje Rady będą podejmowane na podstawie napływających danych.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rekordowych wynikach Banku Pekao S.A, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Strączyńśkim, wiceprezesem Pekao S.A.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Polsce mamy już bańkę w nieruchomościach i kiedy spadną ceny, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Szymonem Pifczykiem, autorem autor...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy KPO, wzrost płac oraz likwidacja tarcz antyinflacyjnych podbiją poziom inflacji, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesor Joanną Tyrowicz, członkinią Rady...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ulgach dla przedsiębiorców oraz dla współwłaścicieli spółek z o.o. płacących ZUS, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Mirosławą Zugaj, partnerem w Chojnacka &...