Adam Glapiński przypomniał, że cel dla naszego kraju to inflacja na poziomie 2,5 +/-1 proc. Jak zaznaczył, Polska będzie do niego dochodzić stopniowo krok do kroku, a nie “spadając ze schodów na głowę”.
Prezes Glapiński – podobnie jak podczas ostatniego wystąpienia – przypomniał, że gdyby Rada Polityki Pieniężnej wciąż agresywnie zaostrzała politykę monetarną – to mogłoby się to zakończyć dla Polski katastrofą gospodarką.
Nasz pułap stóp procentowych uważamy za właściwy i należyty w procesie dochodzenia do normalnego wzrostu cen.
Adam Glapiński
– Inflację obniżamy tak szybko, jak na to pozwalają okoliczności. My oddziałujemy tylko od strony popytowej, tymczasem inflacja jest wywołana szokami podażowymi które przyszły zza granicy – zaznaczał prezes NBP.
Prezes Glapiński podkreślił, że dezinflacyjnie zadziała również podnoszenie stóp procentowych przez globalne banki centralne. Procesy obniżania inflacji w stanach zjednoczonych i strefie euro mają przenieść się do Polski.
Szef RPP odniósł się też do rozwoju gospodarczego. – Tempo wzrostu obniża się, koniunktura spowalnia. Jednak lepsze dane o PKB z kraju wskazuje, że polska będzie stopniowo wychodzić ze spowolnienia, to będzie miękkie lądowanie, bez recesji – skomentował.
Prezes NBP podzielił się również własnymi oczekiwaniami odnośnie prognozy przyszłej ścieżki inflacji.
Styczeń–luty mogą być trudniejsze i będziemy się bacznie tym danym przyglądać. Zbliżamy się jednak do momentu, w którym będzie gwałtowny spadek inflacji. Mamy nadzieję, że zobaczymy to już od marca. Widzimy światło w tunelu. I liczę, że będziemy mogli się cieszyć, że inflacja będzie z miesiąca na miesiąc niższa. Zgodnie z naszymi przewodywaniami, w ostatnim kwartale tego roku będzie to około 8 procent. Ja osobiście oczekuję, że w grudniu inflacja może wynieść 6 procent.
Adam Glapiński odniósł się również do pytania, jakie teraz zadaje sobie większość ekspertów – kiedy polityka monetarna w Polsce zacznie być luzowana. – Nie uważamy, że inflacja jest opanowana. Jednak jeżeli inflacja będzie się obniżać tak, jak przewidujemy, to w RPP pojawi się dyskusja o obniżaniu stóp procentowych.
Na pytanie jednego z dziennikarzy o to, kiedy konkretnie należy spodziewać się obniżania stóp – zaznaczył, że na to jest jeszcze za wcześnie. “My nawet oficjalnie nie zamykamy cyklu podwyżek. Zostawiamy sobie furtkę, by nawet te stopy podwyższyć”.
Prezes NBP zaznaczył, że kolejne decyzje Rady będą podejmowane na podstawie napływających danych.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV