Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

WIBOR NIE ZNIKNIE. ALE BĄDŹ OSTROŻNY Z ANEKSOWANIEM UMOWY KREDYTOWEJ

Dla zmrożonych medialną wizją WIBORowego chaosu mamy dwie informacje. Jedną gorszą, że kredyty nadale będzie trzeba spłacać. Drugą lepszą – że wbrew temu, co pochopnie ogłosiła dziś większość mediów – wiadomo, i to już od grudnia ubiegłego roku, jak będzie ustalane oprocentowanie kredytów, a WIBOR wcale nie znika. Więcej niepewności mają frankowicze, których kredyty oparte są o znikający za pół roku LIBOR. Ale uwaga – nie warto podejmować nerwowych ruchów, wystarczy poczekać na rozwój sytuacji.

WIBOR NIE ZNIKNIE. ALE BĄDŹ OSTROŻNY Z ANEKSOWANIEM UMOWY KREDYTOWEJ
Fot. Eduardo Soares / Unsplash.com

Los LIBORu, czyli ceny pieniądza na rynku w Londynie, przesądzony był od 2016 roku. Unia Europejska zdecydowała wtedy, że nie może być tak, iż wskaźniki, które wpływają na portfele milionów kredytobiorców i inwestorów ustalane są na podstawie opinii kilkunastu banków. Unia miała powód, żeby wątpić w rzetelność tych ustaleń – na jaw wyszło bowiem, że kilka lat wcześniej banki ustalające LIBOR manipulowały wskaźnikiem, żeby z zyskiem zamykać złożone instrumenty finansowe.

Parlament Europejski zdecydował więc, że wszystkie wskaźniki od których uzależnione są rozliczenia w publicznych instrumentach finansowych, albo powszechnych umowach – muszą opierać się o dane z rzeczywistych transakcji, a nie z deklaracji banków.


Od półtora roku po bezpiecznej stronie są kredytobiorcy, którzy w umowach mają wpisany EURIBOR – to stopa, która jest wyliczana dla waluty euro. W październiku 2019 roku EURIBOR został dostosowany do unijnych wymogów. Nieco ponad rok później to samo stało się z WIBORem. 16 grudnia 2020 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła reformę WIBOR wyliczanego przez GPW Benchmark.

WIBOR NIE ZNIKNIE. ALE BĄDŹ OSTROŻNY Z ANEKSOWANIEM UMOWY KREDYTOWEJ
WIBOR NIE ZNIKNIE Fot.: BIZNES24

Własną stawkę – także zatwierdzoną już przez KNF – mają banki spółdzielcze i inne banki, których suma bilansowa nie przekracza 4 miliardów złotych. Kredyty w tych bankach ustalane będą na podstawie Wskaźnik Kosztu Finansowania wyliczanego przez Instytut Rynku Finansowego, na którego czele stoi obecnie były wiceprezes PKO BP Tomasz Mironczuk.


Wciąż nie wiadomo jak wyliczane będzie oprocentowanie kredytów opartych o LIBOR – czyli praktycznie wszystkich kredytów frankowych. Ale uwaga – jeśli bank zaproponuje Państwu aneks do umowy w którym LIBOR zastąpi inna stawka – radzimy podejść do takiej propozycji ostrożnie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się czekanie aż Komisja Europejska lub KNF znajdą rozwiązanie problemu obliczania kredytów frankowych.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rekordowych wynikach Banku Pekao S.A, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Strączyńśkim, wiceprezesem Pekao S.A.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak inwestować w obligacje korporacyjne i w jaki sposób można je zakupić, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Mizerskim, dyrektorem Departamentu...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wakacjach kredytowych w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Tadeuszem Białkiem, prezesem Związku Banków Polskich.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najgłębszym spadku inflacji konsumenckiej w dotychczasowym cyklu, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowicz, byłą członkinią RPP i doradczynią prezesa NBP.