Connect with us

Hi, what are you looking for?

KREDYTY

WIBOR NIE ZNIKNIE. ALE BĄDŹ OSTROŻNY Z ANEKSOWANIEM UMOWY KREDYTOWEJ

Dla zmrożonych medialną wizją WIBORowego chaosu mamy dwie informacje. Jedną gorszą, że kredyty nadale będzie trzeba spłacać. Drugą lepszą – że wbrew temu, co pochopnie ogłosiła dziś większość mediów – wiadomo, i to już od grudnia ubiegłego roku, jak będzie ustalane oprocentowanie kredytów, a WIBOR wcale nie znika. Więcej niepewności mają frankowicze, których kredyty oparte są o znikający za pół roku LIBOR. Ale uwaga – nie warto podejmować nerwowych ruchów, wystarczy poczekać na rozwój sytuacji.

Fot. Eduardo Soares / Unsplash.com

Los LIBORu, czyli ceny pieniądza na rynku w Londynie, przesądzony był od 2016 roku. Unia Europejska zdecydowała wtedy, że nie może być tak, iż wskaźniki, które wpływają na portfele milionów kredytobiorców i inwestorów ustalane są na podstawie opinii kilkunastu banków. Unia miała powód, żeby wątpić w rzetelność tych ustaleń – na jaw wyszło bowiem, że kilka lat wcześniej banki ustalające LIBOR manipulowały wskaźnikiem, żeby z zyskiem zamykać złożone instrumenty finansowe. Parlament Europejski zdecydował więc, że wszystkie wskaźniki od których uzależnione są rozliczenia w publicznych instrumentach finansowych, albo powszechnych umowach – muszą opierać się o dane z rzeczywistych transakcji, a nie z deklaracji banków.


Od półtora roku po bezpiecznej stronie są kredytobiorcy, którzy w umowach mają wpisany EURIBOR – to stopa, która jest wyliczana dla waluty euro. W październiku 2019 roku EURIBOR został dostosowany do unijnych wymogów. Nieco ponad rok później to samo stało się z WIBORem. 16 grudnia 2020 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła reformę WIBOR wyliczanego przez GPW Benchmark.

Fot.: BIZNES24

Własną stawkę – także zatwierdzoną już przez KNF – mają banki spółdzielcze i inne banki, których suma bilansowa nie przekracza 4 miliardów złotych. Kredyty w tych bankach ustalane będą na podstawie Wskaźnik Kosztu Finansowania wyliczanego przez Instytut Rynku Finansowego, na którego czele stoi obecnie były wiceprezes PKO BP Tomasz Mironczuk.


Wciąż nie wiadomo jak wyliczane będzie oprocentowanie kredytów opartych o LIBOR – czyli praktycznie wszystkich kredytów frankowych. Ale uwaga – jeśli bank zaproponuje Państwu aneks do umowy w którym LIBOR zastąpi inna stawka – radzimy podejść do takiej propozycji ostrożnie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się czekanie aż Komisja Europejska lub KNF znajdą rozwiązanie problemu obliczania kredytów frankowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

KREDYTY

Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego ws. terminu przedawniania się roszczeń o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy - poinformowało w...

KREDYTY

Uchwała frankowa jest potrzebna i Sąd Najwyższy rozstrzygnie przedstawione zagadnienia - poinformowała I prezes SN Małgorzata Manowska w wywiadzie dla portalu wp.pl.

FX

Członkowie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku widzą postęp na ścieżce wiodącej do maksymalnego zatrudnienia i inflacji w okolicach 2 procent. 7 z 18 głosujących...

FINANSE

Izba Cywilna Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały w sprawie zagadnień prawnych dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich, z którymi zwrócił się Sąd Apelacyjny w Warszawie...