Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

WIBOR NAJNIŻEJ OD DWÓCH MIESIĘCY. CZY NAJBLIŻSZA RATA BĘDZIE NIŻSZA?

Czy masz już wiadomość od banku z informacją, że najbliższa rata będzie niższa? WIBOR spadł do poziomu najniższego od końca września tego roku.

TANIE KREDYTY MIESZKANIOWE
foto: pexels.com

Rynek zareagował na powrót słów „obniżka stóp procentowych” do słownika NBP. W czwartek prezes Adam Glapiński zasygnalizował, że w marcu Rada Polityki Pieniężnej może podjąć decyzję o zakończeniu etapu zacieśniania polityki monetarnej. A w ostatnim kwartale przyszłego roku rozpocząć obniżanie stóp.

CZYTAJ TEŻ: WIĘKSZE ZYSKI BANKÓW PO WAKACJACH

WIBOR – czyli stopa procentowa ustalana na podstawie deklaracji banków o koszcie pożyczek międzybankowych (rzeczywistych pożyczek nie ma, co budzi wątpliwości odnośnie do rzetelności WIBORu) zareagował na te słowa spadkiem swojej wartości do poziomów najniższych od końca września tego roku.

WIBOR 3M
WIBOR 3M. ŹRÓDŁO – TELEWIZJA BIZNES24

Nadal jest jednak nieznacznie wyższy, niż 3 miesiące temu. Dotyczy to zarówno wskaźnika 3-miesięcznego, jak i nieco rzadziej spotykanego w umowach kredytowych 6-miesięcznego.

Czy najbliższa rata będzie niższa?

Banki aktualizują stawkę według której wyliczane są raty kredytowe okresowo. Żeby dowiedzieć się jak często – trzeba sprawdzić w swojej umowie kredytowej. Popularną metodą określania częstotliwości zmiany oprocentowania jest powiązanie tego okresu z rodzajem stawki referencyjnej. Jeśli jest to WIBOR 3M – bank zwykle raz na miesiąc sprawdza wysokość WIBORu i jeśli zmienił się w stosunku do ostatniego odczytu – podnosi, albo obniża oprocentowanie kredytu.

CZYTAJ TEŻ: OBNIŻKI STÓP WRACAJĄ DO SŁOWNIKA NBP. ALE DO REALIZACJI DALEKO

W przypadku takiej umowy – najbliższa rata kredytowa nie będzie niższa, niż ostatnia. WIBOR spada dopiero od miesiąca – nawet jeśli bank obliczył nam ratę od stawki referencyjnej w dniu, w którym była najwyższa – będziemy wyższą ratę płacić jeszcze do początku lutego. Dopiero wtedy bank sprawdzi aktualną wysokość WIBORu i przeliczy raty zgodnie z nowym odczytem.

Jeśli natomiast dzień sprawdzenia wysokości WIBORu przypada np. na najbliższy poniedziałek – oznacza to, że nasze ostatnie trzy raty płaciliśmy według WIBORu z pierwszej połowy września. A wówczas stawka była o 0.3 procent niższa, niż obecna.

WIBOR spada, ale…

Stawka WIBOR spada, ale nie są to jeszcze spadki, które w zauważalny sposób zrekompensowałyby trwający od ponad roku wzrost tego wskaźnika. Trzymiesięczna stawka jest dziś o prawie 3200 procent wyższa, niż latem 2021 roku.

WIBOR 3M
WIBOR 3M – OSTATNIE 2 LATA. ŹRÓDŁO – TELEWIZJA BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WIBOR NAJNIŻEJ OD DWÓCH MIESIĘCY. CZY NAJBLIŻSZA RATA BĘDZIE NIŻSZA?

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

EUROPA

Rosną stopy w Wielkiej Brytanii - BoE podniósł stopy o 50 pb.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wakacje kredytowe były chyba hasłem, które najmocniej kosztowo obciążyło wyniki banków w 2022 roku. O tym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bożeną Graczyk,...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach na rynku nieruchomości rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marcinem Jańczukiem analitykiem MetroHouse.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Europie inflacja już odpuszcza rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Janem Czekajem, byłym członkiem RPP.

%d bloggers like this: