Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

WHO I KOMISJA EUROPEJSKA CHCĄ ZAKAZU UPRAWY TYTONIU (ROZMOWA)

O tym, że Komisja Europejska planuje wprowadzić zakaz uprawy tytoniu, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mirosławem Pękalą, prezesem Łukowa Tobacco.

WHO I KOMISJA EUROPEJSKA CHCĄ ZAKAZU UPRAWY TYTONIU (ROZMOWA)
źródło: Pixabay

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: To może być wyrok na sektor polskiej gospodarki, zatrudniający około 600 000 osób. Światowa Organizacja Zdrowia wspólnie z Komisją Europejską planują wdrożyć szereg zakazów i obostrzeń, godzących w biznes tytoniowy.

Łączymy się z Centrum Polskiego Zagłębia Tytoniowego. Z nami Mirosław Pękala, prezes Łukowa Tobacco, firmy, która obejmuje około 20% rynku uprawy polskiego tytoniu. Dzień dobry.

MIROSŁĄW PĘKALA, ŁUKOWA TOBACCO: Dzień dobry, witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Ponad pół miliona osób zatrudnionych w branży tytoniowej i w branżach pokrewnych. Czy zna Pan aktualne szacunki wartości rynku, który może zniknąć? Najpierw sam rynek oszacujmy.

MP: Proszę pana, tutaj sytuacja z naszymi plantatorami jest taka, że posiadamy w Polsce uprawy 18 tysięcy ton tytoniu uprawy Virginia, który jest naszym głównym źródłem dochodu naszych plantatorów i firm skupujących. Więc jest to bardzo duży udział Skarbu Państwa i rolników. Dziewięćdziesiąt procent tego wszystkiego to jest eksport, czyli pozyskanie pieniędzy do budżetu państwa. I z tym się przekłada do naszych plantatorów, którzy dostają te pieniążki, za to kupują rzeczy do produkcji i do innych rzeczy, które potrzebują do uprawy tytoniu, do życia; zakup nowych maszyn rolniczych i innych rzeczy.

MD: Czyli na ile byśmy mogli oszacować wartość tego rynku?

MP: Wartość tego rynku proszę pana, to jest prosta matematyka – to jest 18 tysięcy ton, średnio razy 22 złote. To są grube pieniądze, które wchodzą przy średniej cenie zakupu tytoniu.

MD: To jest to kilkaset milionów złotych. I sprawa jest taka, że Światowa Organizacja Zdrowia wspólnie z Komisją Europejską planują wdrożyć szereg zakazów i obostrzeń w ramach polityki walki z paleniem papierosów. Chodzi m.in. o kroczący zakaz uprawy tytoniu, zakaz produkcji i sprzedaży e-papierosów, saszetek nikotynowych; chce podnieść radykalnie podatki na wyroby tytoniowe, no i wreszcie zrównać regulacje produktowe i podatkowe na różnego rodzaju wyroby z tymi dla papierosów tradycyjnych, konkurencyjnymi. Czy w takiej perspektywie oznaczałoby to w najbardziej skrajnej wersji likwidację branży tytoniowej w Polsce i w Europie? Do którego roku?

MP: Rok 2027 – zaczyna się mówić o tym, że zakaz palenia w Unii Europejskiej tego tytoniu będzie. Ale tutaj działania polityki Unii Europejskiej są bardzo złe. Kierunek jest bardzo zły, bo tytoń polski akurat jest tytoniem do fajki wodnej, jak to już podkreślałem raz. I ten tytoń jest eksportowany do krajów Bliskiego/Dalekiego Wschodu i nie ma wpływu, ten tytoń polskiej produkcji na rzecz do palenia, do saszetek, do palenia papierosów.

Nasz tytoń jest bardzo dobrym produktem, ale tylko i wyłącznie do fajki wodnej. Do papierosów jest to, jako wypełniacz i przy cenach w tej chwili dla plantatorów tytoniu w Polsce ten tytoń po prostu jest do tych rzeczy, o którym mówi WHO i Komisja Europejska, ten tytoń jest stanowczo za drogi. Więc to nie jest ten kierunek działania Komisji Europejskiej, w którym idzie.

Po prostu ten kierunek jest zły. Nasz tytoń polski, jak i niemiecki i francuski, akurat tutaj w tym przykładzie, jest tytoniem do fajki wodnej i jest to tytoń mniej szkodliwy, bo to się pali w fajce wodnej. Tytoń jest nie spalany tylko podgrzewany. Tak to się dzieje w sumie w wyrobach nowatorskich. I tu moim zdaniem kierunek Komisji Europejskiej i tego spotkania na szczycie, będzie zły. (…)

MD: Panie prezesie, absolutnie zgadzam się. Dobre rozróżnienie Pan wprowadził, ale przy tym chciałbym zaznaczyć jasno i wyraźnie, że chyba wszyscy zgadzamy się, że palenie tytoniu jest złe dla zdrowia i grozi śmiercią. Wiemy o tym wszyscy.

Natomiast tutaj obawiam się, że polityka Komisji Europejskiej może mieć skutek taki, jak prohibicja w Stanach Zjednoczonych, gdzie po prostu czarny rynek się rozwinął. Albo obecne opodatkowanie papierosów, które doprowadziło do tego, że reżim naszego wschodniego sąsiada zarabia na przemycie papierosów do Polski.

MP: Ale tu się zgadzam z Panem, w 100%, że gdy będą podnoszone akcyzy na papierosy i na wyroby pochodzenia papierosowego, to automatycznie wzrośnie szara strefa, czarny rynek handlu tytoniem. To będzie widać bardzo mocno. To się bardzo mocno pokaże i działania Komisji Europejskiej, która chce wprowadzić obrót tytoniu, żeby był monitorowany przez MCS. My w Polsce mamy najlepszy system, czyli mamy SENT, który jest monitorowany przez urząd celno-skarbowy, a przy wprowadzeniu systemu MCS będzie to dużo gorsze. System MCS jest systemem nieudolnym, bo tylko się zaznacza w systemie gdzie jest wysyłane i do kogo jest wysyłany.

Nie jest ten tytoń śledzony po drodze, więc jest to zły kierunek Komisji Europejskiej. My tutaj rozmawiamy z ministrem rolnictwa, żeby ten kierunek był przywrócony, żeby Unia Europejska skorzystała z naszego rozwiązania polskiego, czyli z systemu SENT. Jest to dużo lepsze. Samochód, czy samochód/towar jest śledzony cały czas przez całą Polskę, gdzie jedzie i gdzie się przemieszcza.

MD: Panie prezesie, zgadzam się z tym, ale nie wiem czy z dobrą osobą Pan rozmawia, a nie z ministrem zdrowia powinien… Bo to opinia Ministerstwa Zdrowia będzie istotna na szczycie w Panamie w listopadzie, kiedy zbierze się Komisja Europejska, wspólnie kraje świata wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia. My próbowaliśmy się skontaktować z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia nas zbywało. Nie otrzymaliśmy w końcu informacji o oficjalnym stanowisku naszego ministerstwa.

MP: Nie tylko was zbywało Ministerstwo Zdrowia, bo Ministerstwo Zdrowia ma kierunek taki, że po prostu z firmami papierosowymi i z firmami skupującymi tytoń to jest ciężko rozmawiać. Dlatego musimy rozmawiać przez Ministerstwo Rolnictwa z Ministerstwem Zdrowia w tym kierunku, żeby to naświetlać i o tym głośno mówić.

MD: 600 tysięcy osób, proszę Państwa, to jest całkiem spora liczba głosów. Ciekaw jestem, czy zdają sobie z tego sprawę zarządzający tymi resortami. Na koniec jeszcze, Panie prezesie, bo będziemy tę sprawę monitorować i ją obserwować w kolejnych tygodniach i później również. Ale, czy macie jakiś pomysł, co zrobić z ziemią, z firmą z halami, jak rozumiem w momencie, jeżeliby ten tytoń był zakazany? Myślał Pan o tym?

MP: My jeszcze o tym nie myślimy. Kierunek nasz jest, że ta uprawa tytoniu w Polsce i sprzedaż będzie, że jednak to się uda zrobić, że to zostanie, że Unia Europejska od tych zasad odejdzie i bardzo by na tym nam zależało, bo po prostu kierunek tej rozmowy i tych działań Unii Europejskiej jest zły. Ja podam prosty przykład: proszę Państwa, uprawianie tytoniu – my w Polsce uprawiamy tytoń praktycznie można powiedzieć i w Niemczech ekologiczny, we Francji tak samo – małe środki ochrony roślin, (…) ale my mamy inny kierunek. Będzie to sprowadzane z krajów innych. Tam nie ma przestrzegania ani środków, co tam jest robione. I więc co to da? Po prostu jest to taka utopia. Ale nie rozumiem tej polityki…(…)

MD: Panie prezesie, bardzo dziękuję za rozmowę. Będziemy wracać do tego tematu. Naszym gościem był Mirosław Pękala, prezes Łukowa Tobacco.
 
MP: Dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UNIA EUROPEJSKA

Ani kroku wstecz w sprawie Ukrainy i klimatu. Ursula von der Leyen przedstawiła dziś w Parlamencie Europejskim plan na nową kadencję.

USA

Apple otworzy mechanizm płatności w iPhone’ach dla konkurencji. Amerykańską spółkę zmusiła do tego Unia Europejska. A skorzystają przedsiębiorcy i konsumenci. CZYTAJ TEŻ: RAINBOW CHCE...

UNIA EUROPEJSKA

Czy grozi nam budżetowe zaciskanie pasa, które może oznaczać cięcie wydatków socjalnych? Dziś Komisja Europejska ma ogłosić, że Polska znalazła się w gronie 11...

PODATKI

Komisja Europejska wezwała Polskę do wdrożenia przepisów w sprawie podatku od wielkich międzynarodowych koncernów.