Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

WĘGRZY ZNOWU PODNOSZĄ STOPY PROCENTOWE

Narodowy Bank Węgier już po raz drugi w ostatnich tygodniach podwyższył główną stopę procentową. I to mocniej niż spodziewał się rynek. Węgierski bank podwyższy stopę procentową z 0,9 proc. do 1,2 proc., gdy średnio prognozowano, że podwyżka wyniesie 20 pkt punktów bazowych.

WĘGIERSKIE STOPY PROCENTOWE

Decyzja banku centralnego to reakcja na rosnącą inflację nad Dunajem. Inflacja na Węgrzech jest najwyższa od 2012 roku – w czerwcu wyniosła 5.1% i była najwyższa w całej Unii Europejskiej.
Bank centralny w Budapeszcie już miesiąc temu zareagował – jako pierwszy bank centralny w Unii Europejskiej – na rosnącą inflację. Stopy wzrosły wówczas o 30 punktów bazowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Oczekiwania inflacyjne w USA są najniższe od dwóch lat - wynika z danych opublikowanych przez FED w Nowym Jorku.

PRAWO

Ustawa o Sądzie Najwyższym niekonstytucyjna. To jest ta ustawa, która miała uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

USA

Dziś amerykanie próbowali sprzedać obligacje o wartości 50 mld dolarów. Tom di Galoma współkierujący nowojorską spółką BTIG powiedział MarketWatch, że aukcja poszła źle.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na wypłatę przez PKO BP maksymalnie 1,6 mld zł dywidendy z zysku za rok 2022 r.

%d