Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

WĘGRZY ZNOWU PODNIEŚLI STOPY PROCENTOWE

Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentowa nad Dunajem o kolejne 30 punktów bazowych i obecnie koszt pieniądza wynosi tam już 2,1 procent

To już szósta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech. – od maja główna stopa procentowa narodowego banku Węgier skoczyła o 1,5 pkt procentowego.
Decyzje banku centralnego to reakcja na rosnącą inflację nad Dunajem.

W październiku wzrost cen towarów i usług na Węgrzech wyniósł 6,5 proc. był najwyższy od 2012 r. By przeciwdziałać galopadzie cen oprócz podwyżek stóp Węgrzy zdecydowali się też na regulację cen paliw.
Od poniedziałku, przez najbliższe 3 miesiące, ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych nie będą mogły przekraczać 480 forintów, czyli 6,08 zł za litr.

Dla porównania polski bank centralny przy inflacji konsumenckiej na poziomie 6,8 proc. dokonał w tym roku dwóch podwyżek głównej stopy procentowej – stopa referencyjna NBP wzrosła z 0,1 proc. we wrześniu do 1,25 proc. aktualnie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej? To pytanie stawia sobie rynek przed posiedzeniem, które zaplanowane jest na najbliższą środę. Oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych o...

EUROPA

O nowych restrykcjach w Niemczech dla niezaszczepionych w związku z rosnącą liczbą zakażeń zadecydowała podczas posiedzenia Niższa Izba parlamentu.

USA

Podwyżki stóp procentowych za oceanem rozpoczną się we wrześniu przyszłego roku - uważają ekonomiści banku JP Morgan cytowani przez agencję Reuters.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie profesorze. Rynek stara się zdeszyfrować, przewidzieć decyzje Rady Polityki Pieniężnej, co jest naturalne… I pyta, czy w grudniu czeka nas...