Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

WĘGRZY PODNIEŚLI STOPĘ PROC. O 30 PB

Bank Węgier podwyższył główną stopę procentową o 30 punktów bazowych do poziomu 0,90% . Rynek spodziewał się podwyżki stóp nad Dunajem, ale przewidywał że wyniesie ona nieco mniej, bo 25 pb.

WĘGRZY PODNIEŚLI STOPĘ PROC. O 30 PB

Na dotychczasowym poziomie -0,05 proc. pozostała natomiast stopa depozytowa węgierskiego banku centralnego. Węgry są dopiero trzecim europejskim krajem który zdecydował się na podwyżkę stóp w związku z kryzysem pandemicznym. Wcześniej na podobne rozwiązanie zdecydowali się Islandczycy oraz Turcy. Ci ostatni podwyższyli jednak stopy nie tyle by walczyć z inflacją, ale wzmocnić notowania swojej waluty.

Dzisiejsza podwyżka stóp na Węgrzech jest pierwszą w tym kraju od blisko 10 lat. Według Eurostatu Węgrzy mogą „pochwalić” się najwyższą inflacja w całej Unii Europejskiej. W maju inflacja HICP wyniosła 5,3 procent. Węgrzy tym samym wyprzedzili pod tym względem Polskę, gdzie zharmonizowana inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,1 proc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Cztery podwyżki stóp procentowych za oceanem prognozuje Goldman Sachs. Pierwsza miałaby nastąpić już w marcu. Powód? Przyspieszająca inflacja, która jest najwyższa od 40 lat...

POLSKA

Inflacja w Polsce jeszcze wzrośnie - i stopy NBP również - mówi prof. Adam Glapiński, prezes banku centralnego.

POLSKA

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, główna stopa procentowa została dzisiaj podniesiona o 50 punktów bazowych.

CENY

We wtorek zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która na pierwszym w tym roku posiedzeniu zdecyduje w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści zakładają podwyżkę stóp o...