Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

WĘGRZY PODNIEŚLI STOPĘ PROC. O 30 PB

Bank Węgier podwyższył główną stopę procentową o 30 punktów bazowych do poziomu 0,90% . Rynek spodziewał się podwyżki stóp nad Dunajem, ale przewidywał że wyniesie ona nieco mniej, bo 25 pb.

WĘGRY WETUJĄ 6. PAKIET SANKCJI

Na dotychczasowym poziomie -0,05 proc. pozostała natomiast stopa depozytowa węgierskiego banku centralnego. Węgry są dopiero trzecim europejskim krajem który zdecydował się na podwyżkę stóp w związku z kryzysem pandemicznym. Wcześniej na podobne rozwiązanie zdecydowali się Islandczycy oraz Turcy. Ci ostatni podwyższyli jednak stopy nie tyle by walczyć z inflacją, ale wzmocnić notowania swojej waluty.

Dzisiejsza podwyżka stóp na Węgrzech jest pierwszą w tym kraju od blisko 10 lat. Według Eurostatu Węgrzy mogą „pochwalić” się najwyższą inflacja w całej Unii Europejskiej. W maju inflacja HICP wyniosła 5,3 procent. Węgrzy tym samym wyprzedzili pod tym względem Polskę, gdzie zharmonizowana inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,1 proc.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WĘGRZY PODNIEŚLI STOPĘ PROC. O 30 PB

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Już dzisiaj decyzja FED w sprawie stóp procentowych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Budowlance grozi spowolnienie. O aktualnej sytuacji w produkcji budowlano-montażowej rozmawiał dziś Roman Młodkowski z BIZNES24 z Szymonem Jungiewiczem z zespołu analiz w PMR.

UE

Ujemne stopy procentowe w strefie euro przechodzą do historii. Europejski Bank Centralny zaskoczył nie samą podwyżką, a jej skalą – bo podniósł stopy procentowe...

BIZNES I POLITYKA

Draghi rezygnuje w dniu historycznego posiedzenia EBC. Premier Włoch ma dziś złożyć drugą w ciągu zaledwie dwóch tygodni dymisję. W tym samym dniu EBC...

%d bloggers like this: