Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

WEDŁUG NBP INFLACJA W 2022 R. WYNIESIE 10.8%

Inflacja w tym roku będzie dwucyfrowa – przyznaje Narodowy Bank Polski. Jak podał bank centralny w dzisiejszym raporcie o inflacji obserwowany obecnie wysoki poziom inflacji wzrośnie w najbliższych kwartałach, osiągając aż 12,1 proc. rok do roku w III kwartale 2022 r.

RPP PODNIOSŁA GŁÓWNĄ STOPĘ

Prognoza banku centralnego zakłada też, że średnioroczna inflacja konsumencka w 2022 r. wyniesie 10,8 proc.
Jeszcze w listopadzie 2021 r. NBP prognozował inflację na poziomie 5,8 proc.
Jednak skutkiem rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie są wyraźnie wyższe ceny surowców energetycznych i części surowców rolnych, które już wcześniej dynamicznie drożały — oceniają autorzy raportu.
Opublikowana dzisiaj centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 10,8 proc., w 2023 r. znajdzie się na poziomie 9,0 proc., a w 2024 r. wyniesie 4,2 proc.

NBP INFLACJA W 2022 R. WYNIESIE 10.8%

Zdaniem analityków NBP przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej do końca 2022 r. obniżyłoby CPI do 9,1 proc.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Ceny towarów i usług Znowu w górę i to o ponad 1 punkt procentowy. Wstępny odczyt inflacji konsumenckiej we wrześniu w Polsce wyniósł 17.2%.

POLSKA

W tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 13,9 proc., a w przyszłym roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,6 proc. – wynika z...

UE

Faktem stała się właśnie dwucyfrowa inflacja w Niemczech. Zgodnie z danymi biura statycznego Destatis, po lekkim wyhamowaniu w miesiącach wakacyjnych we wrześniu wzrost cen...

POLSKA

Znamy budżet na przyszły rok. Projekt ustawy w tej sprawie został dzisiaj przyjęty przez rząd – poinformował rzecznik Piotr Mueller.

%d bloggers like this: