Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

WAŻNA ZMIANA PODATKOWA. JAKIE ZMIANY W PODATKU PCC? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych zostały przyjęte przez Sejm. Z nami jest Mirosława Zugaj, partner w Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi. Dzień dobry Pani.

MIROSŁAWA ZUGAJ, CHOJNACKA & ŁAGOWSKI, DORADCY PODATKOWI: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Zacznijmy od samych podstaw, czyli jakie podstawowe zmiany zostały przez posłów i posłanki zaakceptowane?

MZ: Te zmiany, to trzeba zaznaczyć, dodane już dopiero na etapie prac komisji sejmowej, czyli nie było żadnych konsultacji społecznych w zasadzie w tym zakresie, dotyczą dwóch rodzajów transakcji. Pierwsze zmiany dotyczą tzw. instytucjonalnego zakupu mieszkań. Mówię instytucjonalnego, dlatego, że one wprowadzają podatek w sytuacji jeżeli ktoś kupujący nabywa co najmniej 6 lokali mieszkalnych w budynku albo w budynkach położonych na jednej nieruchomości gruntowej bądź kupił tam już wcześniej, posiada 5 takich lokali.

Tutaj przepis jest dość niejednoznaczny, ale powiedzmy, że zasada jest taka, że każde kolejne szóste mieszkanie ma już być opodatkowane stawką podatku PCC wynoszącą nie standardowe 2%, ale 6%. I to niezależnie od tego, że to mieszkanie czy ta transakcja podlega już nabyciu to nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. To jest pierwsza zmiana.

Druga zmiana dotyczy sytuacji, kiedy taki zamysł – kupujemy tzw. swoje pierwsze mieszkanie. Tutaj wprowadzono zwolnienie dla takich osób, które kupując swój pierwszy lokal wcześniej nie posiadały ani w dniu sprzedaży w dniu nabycia, ani przed tym dniem nie były właścicielami lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego czy jakiegoś prawa spółdzielczego, bądź miały takie prawo, ale czy miały udział we własności. Ale ten udział nie przekraczał 50% i był nabyty w drodze dziedziczenia. Nie w drodze darowizny np. tylko w drodze dziedziczenia.

MD: Pani mecenas, a co jeżeli chodzi o sytuację bo staram się szukać jakichś furtek i wyjść z tej konieczności płacenia podatku albo wręcz furtek, aby go nie zapłacić w ogóle. Więc pytanie: Czy ustawa przewiduje taką sytuację, w której ktoś mógłby nie zapłacić podatku w sytuacji w której np. sprzeda to mieszkanie albo pozbędzie się prawa i nabędzie nowe mieszkanie i to w momencie zakupu nowego mieszkania nie będzie posiadał prawa do innego?

MZ: Przy obecnym brzmieniu ustawy trochę będzie to trudne, bo przepis mówi, że mówimy oczywiście o osobach fizycznych, które nie działają tutaj, nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie. Taka sytuacja może być trudna, bo tutaj przepis mówi o tym, że one w dniu sprzedaży albo przed innym dniem nie były właścicielami bądź nie miały udziału w tych prawach, albo udział ten nie przekraczał tych 50%. Więc teraz tak: może dla zobrazowania sytuacji mamy i na liczbach. Chciałabym pokazać trochę niesprawiedliwość tego rozwiązania.

Mogliśmy odziedziczyć mały domek po babci, drewniany, sypiący się, nadający się do remontu, wart 70 tysięcy. I jesteśmy jedynymi spadkobiercami tutaj. Chcemy kupić mieszkanie w Warszawie na przykład, bo tutaj żyjemy, tu pracujemy, to niestety kupując tutaj to mieszkanie, zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych. Ja mówię oczywiście o założeniu, że kupujemy na rynku wtórnym. Zapłacimy kupując nasze pierwsze mieszkanie w Warszawie na rynku wtórnym zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2%. Ponieważ musimy zapłacić, bo my już mamy, już na tej transakcji w drodze dziedziczenia jesteśmy właścicielami domu.

Natomiast na przykład dla różnicy – mamy trójkę rodzeństwa, które też odziedziczyło tak samo po babci, ale mieszkanie w centrum Warszawy warte już powiedzmy, półtora miliona złotych. Ponieważ jest to trójka, to ich udział w tym lokalu nie przekracza 50%. I z kolei te osoby, jeżeli sprzedadzą np. to mieszkanie nabyte po babci i będą kupowały swoje pierwsze mieszkanie już jako odrębni właściciele, one tego podatku płacić nie będą musiały. Dlatego, że przed tym dniem albo nawet w dniu sprzedaży powiedzmy, że jeszcze nie sprzedały tamtego mieszkania, to ten ich udział nie przekracza w tym lokalu 50%. Tak więc mamy dużą różnicę.

WAŻNA ZMIANA PODATKOWA. JAKIE ZMIANY W PODATKU PCC? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MD: Ale dużo częściej sytuacja spotykana, kiedy mamy dwie osoby, które mają jakąś nieruchomość i mają w równym udziale po 50%. Co z takimi osobami? Czy one będą musiały zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, czy nie?

MZ: W mojej ocenie nieba przepis mówi: nie przekraczał lub nie przekracza 50%. Czyli to jest 50% i mniej. Tak więc uważam, że w takiej sytuacji, jeżeli mielibyśmy dwóch spadkobierców to ta sytuacja ich nie dotyczy.

MD: A co w takim razie? Czy widzi Pani jeszcze jakieś luki, jakieś luki prawne, które zostały w tym niezwykle szybko przyjętej ustawie pominięte?

MZ: Ja widzę tutaj takie luki i chciałam zwrócić uwagę na te nabycia instytucjonalne. Kupujący nabywa co najmniej 6 lokali w jednym budynku, w kilku budynkach na jednej nieruchomości gruntowej. Do czego to może doprowadzić? Że jak teraz powiedzmy mamy osiedle położone i inwestycja jest na jednej księdze wieczystej, tam jest kilka bloków budowanych to doprowadzi to do tego, że dla każdego, dla każdej inwestycji, dla każdego budynku może być zakładana odrębna księga wieczysta, co pozwoli nam obejść i fundusz inwestycyjny chciałby kupić 15 lokali to kupi po 5 na każdej odrębnej nieruchomości.

MD: Bardzo dziękuję Pani za te komentarze. Będziemy śledzić dalszy proces implementacji tej ustawy, przede wszystkim i likwidacji podatku czy zmian w podatkach od czynności cywilnoprawnych. Mirosława Zugaj, ekspert, doradca podatkowy w kancelarii Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi była naszym gościem. Dziękuję pięknie.

MZ: Dziękuję również.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

WAŻNA ZMIANA PODATKOWA. JAKIE ZMIANY W PODATKU PCC? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV