Ważna rozprawa dla frankowiczów – decyzja TSUE
Jutro ważny dzień dla frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej weźmie się za rozstrzygnięcie, czy będą musieli zapłacić bankom za bezumowne korzystanie z kredytu w sytuacji kiedy umowa kredytowa została wcześniej unieważniona. Do postępowania po stronie banków dołącza szef Komisji Nadzoru Finansowego.
Według wyliczeń KNF niekorzystny dla banków wyrok TSUE będzie kosztował cały sektor bankowy około 100 mld zł, co stanowi ok. 63% ich łącznych funduszy. I to m.in. dlatego interweniuje szef KNF-u. „Polskie prawo przyznaje przewodniczącemu Komisji uprawnienie do przystąpienia do postępowania w sprawach cywilnych związanych z rynkiem finansowym. Przewodniczący korzysta z tego uprawnienia wyjątkowo – w sprawach, których rozstrzygnięcie może mieć istotne znaczenie dla ukształtowania praktyki i dotyczy kwestii o znaczeniu systemowym. Ta sprawa ma niewątpliwie taki charakter” – powiedział przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.
CZYTAJ TEŻ: WAŻNA DATA DLA FRANKOWICZÓW Z GETINU. OSTATNI DZWONEK NA ZŁOŻENIE SKARGI NA BFG
Jego zdaniem, wyrok korzystny dla kredytobiorców naruszałoby zasadę sprawiedliwości i prowadziłby również do sytuacji, w której klient uzyskuje darmowy kredyt, a bank pozostaje z kosztem kapitału, którym przez wiele lat dysponował kredytobiorcy. W ocenie szefa KNF, taki wyrok stanowiłby naruszenie zasad proporcjonalności, bo kredytobiorcy zwolnieni byliby nie tylko z kosztów abuzywności umów, ale również z ryzyka kredytowego. W jego opinii, to właśnie wahania kursów, a nie abuzywność umów jest przyczyną problemów frankowiczów.
Ostateczny wyrok w tej sprawie spodziewany jest w w terminie od 6 miesięcy, jeżeli do sprawy nie przystąpi Rzecznik Generalny TSUE do 12 miesięcy.
Ważna rozprawa dla frankowiczów – gość BIZNES24
Jutro rozpoczyna się ważna rozprawa dla frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma rozstrzygnąć, czy w razie unieważnienia umowy o kredyt frankowy bankowi i konsumentowi należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zdaniem mecenas Karoliny Pilawskiej – wspólniczki w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci, sprawa jest już jednak przesądzona. – W Polsce nie ma przepisów prawa, które umożliwiałyby bankom skuteczne dochodzenie takiej opłaty – przekonuje.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV