Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

WAŻNA ROZPRAWA DLA FRANKOWICZÓW

Jutro ważna rozprawa dla frankowiczów – chodzi o bezumowne korzystanie z kredytu przy unieważnionej umowie.

WAŻNA ROZPRAWA DLA FRANKOWICZÓW
ROZPRAWA PRZED TSUE / FOT. TSUE

Ważna rozprawa dla frankowiczów – decyzja TSUE

Jutro ważny dzień dla frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej weźmie się za rozstrzygnięcie, czy będą musieli zapłacić bankom za bezumowne korzystanie z kredytu w sytuacji kiedy umowa kredytowa została wcześniej unieważniona. Do postępowania po stronie banków dołącza szef Komisji Nadzoru Finansowego.

Według wyliczeń KNF niekorzystny dla banków wyrok TSUE będzie kosztował cały sektor bankowy około 100 mld zł, co stanowi ok. 63% ich łącznych funduszy. I to m.in. dlatego interweniuje szef KNF-u. „Polskie prawo przyznaje przewodniczącemu Komisji uprawnienie do przystąpienia do postępowania w sprawach cywilnych związanych z rynkiem finansowym. Przewodniczący korzysta z tego uprawnienia wyjątkowo – w sprawach, których rozstrzygnięcie może mieć istotne znaczenie dla ukształtowania praktyki i dotyczy kwestii o znaczeniu systemowym. Ta sprawa ma niewątpliwie taki charakter” – powiedział przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

CZYTAJ TEŻ: WAŻNA DATA DLA FRANKOWICZÓW Z GETINU. OSTATNI DZWONEK NA ZŁOŻENIE SKARGI NA BFG

Jego zdaniem, wyrok korzystny dla kredytobiorców naruszałoby zasadę sprawiedliwości i prowadziłby również do sytuacji, w której klient uzyskuje darmowy kredyt, a bank pozostaje z kosztem kapitału, którym przez wiele lat dysponował kredytobiorcy. W ocenie szefa KNF, taki wyrok stanowiłby naruszenie zasad proporcjonalności, bo kredytobiorcy zwolnieni byliby nie tylko z kosztów abuzywności umów, ale również z ryzyka kredytowego. W jego opinii, to właśnie wahania kursów, a nie abuzywność umów jest przyczyną problemów frankowiczów.

Ostateczny wyrok w tej sprawie spodziewany jest w w terminie od 6 miesięcy, jeżeli do sprawy nie przystąpi Rzecznik Generalny TSUE do 12 miesięcy.

Ważna rozprawa dla frankowiczów – gość BIZNES24

Jutro rozpoczyna się ważna rozprawa dla frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma rozstrzygnąć, czy w razie unieważnienia umowy o kredyt frankowy bankowi i konsumentowi należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zdaniem mecenas Karoliny Pilawskiej – wspólniczki w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci, sprawa jest już jednak przesądzona. – W Polsce nie ma przepisów prawa, które umożliwiałyby bankom skuteczne dochodzenie takiej opłaty – przekonuje.

Ważna rozprawa dla frankowiczów – rozmowa BIZNES24.

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WAŻNA ROZPRAWA DLA FRANKOWICZÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: