Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

WAŻNA DATA DLA FRANKOWICZÓW Z GETINU. OSTATNI DZWONEK NA ZŁOŻENIE SKARGI NA BFG

Ważna data dla posiadaczy kredytów frankowych w Getin Noble Banku. Jeszcze tylko do piątku (06.10.2022) mogą podjąć działania wobec decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który postanowił o przymusowej restrukturyzacji.

PLAN ZDZISŁAWA

Jak pisaliśmy w BIZNES24, w zeszłym tygodniu Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.

Decyzja BFG oznacza koniec ostatniego banku prywatnego w Polsce, założonego w 1990 roku jako Górnośląski Bank Gospodarczy. W 2004 r. Leszek Czarnecki kupił licencję upadłego GBG i zmienił nazwę na Getin Bank, a w 2012 połączył go z Noble Bankiem.

Restrukturyzację instytucji wszczęto ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową. Od 2016 r. bank notował nieprzerwanie straty roczne, a 29 kwietnia bieżącego roku poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.

Restrukturyzacja umożliwi uratowanie depozytów klientów, środków o łącznej wartości niemal 40 mld złotych. W tym 3 i pół miliarda na rachunkach przekraczających 100 tysięcy euro, do której to kwoty gwarantowane są przez BFG depozyty w przypadku upadłości banku. Kapitały własne banku są ujemne, szacowane przez Deloitte na minus trzy i pół miliarda złotych.

Na proces ten przeznaczono ponad 10 miliardów, 340 milionów zł bezzwrotnego wsparcia, z czego prawie 7 miliardów pochodzi z funduszy własnych BFG, a blisko 3 i pół miliarda zł to zaangażowanie środków Systemu Ochrony Banków Komercyjnych.

CZYTAJ TEŻ: RESTRUKTURYZACJA GETIN NOBLE BANK ZATWIERDZONA PRZEZ KE

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnił, że przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku nic nie zmienia dla jego klientów. Depozyty i kredyty złotowe trafiły do banku pomostowego BFG S.A. W gorszej sytuacji są posiadacze kredytów w walutach obcych – zgodnie z decyzją BFG będą one wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Banku. To oznacza, że należy je spłacać na dotychczasowych zasadach a osoby, które zdążyły już spłacić kapitał, mogą mieć ogromny problem z odzyskaniem od banku nadpłaconych pieniędzy.

Tu jednak pojawiła się pewna furtka. Jeszcze tylko do piątku (06.10.2022) frankowicze z Getin Noble mogą podjąć działania wobec decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zdecydował o przymusowej restrukturyzacji. – W mojej ocenie decyzja ta jest nieuzasadniona, a zatem jeżeli sąd administracyjny uzna, że BFG działał bezpodstawnie, to będzie szansa na powrót do punktu wyjścia – czyli anulowania procesu – tłumaczył na naszej antenie Marcin Szołajski, Szołajski Legal Group.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WAŻNA DATA DLA FRANKOWICZÓW Z GETINU. OSTATNI DZWONEK NA ZŁOŻENIE SKARGI NA BFG

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że gospodarka wyraźnie hamuje i co nas czeka w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że osoby, które zatrudniały w ubiegłym roku na etat obywateli Ukrainy, mogą mieć problemy z ich rozliczeniem przed urzędem skarbowym rozmawiała Natalia...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

%d bloggers like this: