Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

WARTO INWESTOWAĆ. ALE W CO W 2025? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Czy ETFy? Czy może jednak akcje, a jeśli tak, to które? A może obligacje? Sobiesław Kozłowski, dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities, jest naszym gościem, bo podobnie jak inne domy maklerskie, Noble Securities również ma swoją strategię dla inwestycji na 2025 rok. Witam bardzo serdecznie.

SOBIESŁAW KOZŁOWSKI, NOBLE SECURITIES: Dzień dobry, witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: No więc gdzie szukać, tak patrząc na klasę aktywów na razie najlepszych, najciekawszych okazji?

SK: No, akurat seria, którą opublikowaliśmy na początku grudnia, dotyczy akcji polskich głównie, chociaż patrzymy na trendy, jeżeli chodzi o rynek szeroko. Nam się wydaje, że wyceny są, patrząc po mnożnikach niskie czy umiarkowanie niskie co nie zachęca do sprzedaży akcji, jeżeli chodzi o akcje notowane na GPW.

Z drugiej strony pewne są ryzyka, które części inwestorów mogą zniechęcać jeszcze do kupna, ale wydaje mi się, że początek 2025 roku to będzie dobry moment do zwiększenia zaangażowania w akcje. I te obawy, które są na rynku od lipca. Wydaje nam się, że one mocno zdyskontowały czynniki ryzyka. Stąd też, mając na uwadze, że selekcja, jeżeli chodzi o np. stopy zwrotu za 2024 rok, mamy przyzwoitą czy dobrą w tym sensie, że to peeki czy to buy’e na 2024 rok wzrosły o 23% versus WIG 6%, no to przewaga 18 punktów procentowych zdaje się uprawdopodobniać, że ta selekcja jest dobra.

RM: Dobrze. Patrząc na sektory, macie pozytywne nastawienie do biotechnologii. Macie pozytywne nastawienie do przemysłu i pozytywne do materiałów budowlanych i budownictwa, ale też do gamedevu, co ciekawe. Szczególnie jak sobie przypomnimy historię z Eleven Bit Studios, ostatni. Kogo Wy nie lubicie? Energetyki? Tak i to w zasadzie poza tym jeszcze jest kilka neutralnych sektorów. Więc dlaczego nie lubicie energetyki? Bo jest brudna, węglowa i wolno się transformuje?

SK: Reasumując: CAPEX, CAPEX, CAPEX, czyli nakłady inwestycyjne z ryzykiem obniżenia stopy zwrotu z inwestycji – wewnętrznej stopy zwrotu. Innymi słowy, widzimy w przypadku np. PGE 20 kilka miliardów złotych rocznie nakładów na inwestycje, a też widzimy po tendencjach na przykład na rynku czeskim, że po zainwestowaniu tych gigantycznych czy dużych środków rosną wymagania co do podatków, do przeprowadzanych inwestycji. I ta stopa zwrotu w segmentach silnie czy mocno regulowanych jest na spadek efektywności, czy stopy zwrotu. Stąd też, póki co my oceniamy energetykę jako ryzykowną i wolimy inne sektory.

Tutaj z ciekawych czy takich dużych sektorów podchodzimy neutralnie do banków. Neutralnie to znaczy, że zakładamy stopę zwrotu zbliżoną do naszej strategii. My zakładamy w strategii stopę zwrotu WIG-u w scenariuszu bazowym od -5 do +15%. I banki dlatego, że widzimy, że stopy procentowe na rynkach bazowych, ale też i w Polsce, są w tendencji spadkowej, czyli banki centralne obniżają stopę stopy referencyjne. I w innych sektorach, niż banki, co do całych sektorów widzimy lepsze stopy zwrotu.

I może dopowiadając, no widzimy kilka banków, które nam się podobają w tym sensie, że będą odpisy. Ten na odpisy, na kredyty frankowe będzie malał i niektóre banki będą wracały do wypłaty dywidend, co przemawia dla nas ciekawie czy korzystnie dla tych banków. No, ale widzimy inne sektory czy spółki, które mogą więcej zyskać, niż te powiedzmy 20%.

RM: Tak. Ja jestem bardzo podekscytowany Waszym pozytywnym nastawieniem do biotechnologii. Wymieniacie tutaj kilka spółek i piszecie, że obniżki stóp, postępy kliniczne i partnerstwa z zagranicznymi dużymi podmiotami są taką siłą, która będzie napędzała ten sektor. Brzmi ekscytująco, no bo to są innowacje, to jest nowa wartość intelektualna, to jest coś, czego powinno być jak najwięcej na naszej giełdzie, prawda? No ale pytanie, czy te nadzieje się spełnią. W ostatnich dniach wydaje się, że się zaczynają spełniać. Parę takich spektakularnych wzrostów mieliśmy tych spółek.

SK: To jest bardzo dobre pytanie. Czy te założenia się zmaterializują i kiedy. No, to spółki biotechnologiczne mają swoją specyfikę w tym sensie, że: nakłady, nakłady i w pewnym momencie są osiągane kamienie milowe. Takim przedsmakiem w 2024 roku był Celon Pharma. No, ale póki co ta monetyzacja my zakładamy, że ona może nastąpić czy kamień istotny milowy w na przełomie pierwszego i drugiego półrocza.

Pytanie czy to jest konserwatywne, czy takie bardziej agresywne założenie. No ale widzimy, że to, co jest globalną tendencją czy trendem, no to jednak obniżanie się stóp procentowych przez banki centralne, co zazwyczaj sprzyja sentymentami do spółek, które mają duże CAPEX-y, spółek biotechnologicznych i no na ten moment po jednak dość wymagającym 2024 roku zakładamy, że te wyceny, no są w ujęciu takim długoterminowym atrakcyjne. Stąd też podchodzimy pozytywnie do tego sektora.

RM: Bo Panie Stanisławie, bo tam jest taka w ogóle historia, że jak się wycenia spółki, to w jednej z metod, jak rosną stopy, to od razu wycena spółki spada. W związku z tym w drugą stronę rozumiem, to działa podobnie i jeśli koszt finansowania spada, to wtedy spółka staje się bardziej atrakcyjna?

SK: Tak, to w tym sensie, że te spółki, ponieważ finansują badania gotówką, no to im szybciej przepalają gotówkę i im ona jest droższa, no to wycena spółek jest niższa. Im wolniej przepalają, czy ta gotówka jest, można ją łatwiej pozyskać, to tym wycena jest wyższa. Tutaj, co istotne, te przepływy pieniężne tych spółek się dyskontuje, czyli z modelem MVP, czyli ważonym ryzykiem. No i właśnie ryzyko czy poziom ryzyka zależy od tych kolejnych kamieni milowych.

I to, co my widzimy, no to było kilka transakcji na rynku, które może nie zelektryzowały, ale pobudziły nadzieje inwestorów i wydaje nam się, że właśnie w środowisku spadku stóp procentowych tutaj ta globalna fala płynności, a może nie fala, ale poprawa sentymentu jest taką szansą dla tych spółek. A spore są nakłady polskich spółek biotechnologicznych tak, że tutaj byśmy widzieli szansę na wyróżnienie się na tle innych sektorów.

RM: Opisując swój pozytywny stosunek do przemysłu, to też cieszy, bo oprócz apek na smartfony i różnych chmurowych rozwiązań software’owych, dobrze, żeby gospodarka produkowała też trochę solidnych rzeczy. Wierzycie w ożywienie gospodarcze w Niemczech po obniżkach stóp procentowych, dzięki luźniejszej polityce fiskalnej, po wyborach w lutym i napływ środków unijnych do Polski. To gdzie się rozglądać w polskim przemyśle reprezentowanym na giełdzie, żeby zobaczyć w przyszłym roku te wzrosty w przemyśle?

SK: Pozytywnie podchodzimy do Kęt, pozytywnie pomimo takiej konserwatywnej prognozy wyników opublikowanej wczoraj czy przedwczoraj, to zakładamy, czy też mamy na uwadze, że poza jednym rokiem z Kęt wypełniał tą prognozę, czy ją przebijały wyraźnie, wydaje mi się, że to jest takie expectation management — opublikowali niską prognozę i żeby ją w trakcie roku przebijać.

Ale też pozytywnie podchodzimy do Ferro, do Toya. Uważamy, że PMI przemysłów na przykład w Niemczech są na niskim czy bardzo niskim poziomie, a obniżanie stopy procentowej przez EBC no, będzie takim czymś, co będzie podnosiło wodę czy też poprawiało otoczenie dla spółek przemysłowych, w tym niemieckich.

Ale też przedterminowe wybory w Niemczech, akurat o braku wotum zaufania dla rządu kanclerza Scholtza i wyborach, jak dobrze pamiętam 23 luty w Niemczech, to nie wiedzieliśmy, ale zakładaliśmy, że ten impas z niskim deficytem budżetowym może się powoli skończyć i próbą rozstrzygnięcia tych dylematów regulacyjnych może się zbliżać ku końcowi.

RM: Podobnie jak nasze spotkanie, niestety. Sobiesław Kozłowski, dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities. Dziękuję serdecznie, do zobaczenia.

SK: Dziękuję. Do zobaczenia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

WARTO INWESTOWAĆ. ALE W CO W 2025? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV