Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

WARREN BUFFET KUPIŁ AKCJE ACTIVISION ZA $1 MLD PRZED MICROSOFTEM

Warren Buffet jak zwykle przed innymi. Kontrolowany przez Buffeta fundusz Berkshire Hathaway ujawnił w poniedziałek wieczorem, że w grudniu kupił akcje Activision Blizzard za prawie miliard dolarów. 18 stycznia Microsoft ogłosił zamiar przejęcia Activision po 95 dolarów za akcję.

WARREN BUFFET
WARREN BUFFET

Komunikat Berkshire nie ujawnia ile spółka płaciła za akcje Activision – mało prawdopodobnie skupowała je przez cały grudzień, co tłumaczyłoby odbicie kursu Activision w końcu ubiegłego roku. W połowie 2021 roku w Activision wybuchł skandal związany z ujawnieniem m.in. zastraszania pracowników i oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne kobiet – co zepchnęło kurs spółki z 95 dolarów do dołka na poziomie 52 dolarów na początku grudnia. A później akcje zaczęły drożeć – 30 grudnia trzeba było za nie płacić już 67.5 dolara.

KURS ACTIVISION BLIZZARD
KURS ACTIVISION BLIZZARD / ŹRÓDŁO: GOOGLE FINANCE

Berkshire Hathaway nie podaje, czy za decyzją o zakupie stał sam Warren Buffet, czy też jeden z dwóch wiceprezesów podejmujących decyzje inwestycyjne.

Buffet był w przeszłości mocno związany z założycielem Microsoftu Billem Gatesem – Gates m.in. zasiadał we władzach Berkshire, a założona przez Billa Gatesa i jego byłą żonę Melindę fundacja nadal posiada prawie 3 procent akcji inwestycyjnego holdingu Warrena Buffeta.

CZYTAJ TEŻ: PANIKA NA RYNKACH PRZEDWCZESNA? NOWAJA GAZIETA: ROSJA NIE JEST GOTOWA NA INWAZJĘ

Dzięki transakcji Microsoft chce stać się drugim największym producentem gier wideo na świecie. Dziś zajmuje czwarte miejsce, a Activision Blizzard – piąte. Zsumowane przychody obu spółek z branży gier wynoszą rocznie około 20 miliardów dolarów. To wystarczy, żeby przeskoczyć w rankingu Nintendo i Tencent. Przed Microsoftem pozostanie już tylko Sony z przychodami z gamingu rzędu 25 miliardów dolarów rocznie. Ale o ile dla Sony gaming stanowi aż 1/3 rocznych przychodów – Microsoft pozostaje firmą skupioną biznesowo przede wszystkim na rynku usług informatycznych dla firm. Nawet po zakupie Blizzarda przychody z gier będą stanowić 11% wszystkich wpływów.

Zakup Activision wcale nie taki pewny

Kurs Activision utrzymuje się w okolicach 80 dolarów za akcję – mimo oferowanych przez Microsoft 95 dolarów – m.in. z powodu obaw, czy na transakcję zgodzi sie amerykańska Federalna Komisja Handlu.

Fuzje, które mogą wpłynąć na konkurencję na rynku zatwierdza w USA albo Departament Sprawiedliwości, albo Federalna Komisja Handlu. Przy czym – jak twierdzą dziennikarze Bloomberga – FTC jest w tej kwestii zdecydowanie mniej pobłażliwa, niż Departament Sprawiedliwości. A pamiętać trzeba, że w USA od co najmniej półtora roku toczy się dyskusja o tym, czy zmusić cyfrowych gigantów – takich jak Microsoft, Google, czy Facebook – do podziału, a nie czy zezwolić im na dalsze wzmacniania swojej oligopolistycznej pozycji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WARREN BUFFET KUPIŁ AKCJE ACTIVISION ZA $1 MLD PRZED MICROSOFTEM

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Zakup Activision przez Microsoft wcale nie taki pewny. Agencja Bloomberg napisała dziś rano, że transakcję będzie musiała zatwierdzić amerykańska Federalna Komisja Handlu. To zła...

GPW

Czy to Sony podbiło w poniedziałek kurs CD Projektu? Akcje największej polskiej spółki gamingowej drożały o 7 procent, najmocniej w całym WIG20. Wieczorem cały...

USA

Huśtawka na akcjach Microsoftu po kwartalnych wynikach. Akcje staniały o aż 4 procent gdy Microsoft opublikował raport z przychodami i zyskiem aż o jedną...

AZJA

20 miliardów dolarów w jedną noc - przegrana na Sony jak w kasynie. Największa gamingowa firma świata w jedną sesję straciła 13% swojej kapitalizacji.

%d bloggers like this: