Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

„WAKACYJNE” ZARZUTY UOKIK DLA BANKÓW

Wakacje kredytowe – zarzuty UOKIK dla banków Banki BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bank Pocztowy.

ZARZUTY UOKIK DLA BANKÓW

Banki BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bank Pocztowy z zarzutami prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zarzuty dotyczą naruszenia zbiorowych interesów w związku z wakacjami kredytowymi. Kara może wynieść do 10% rocznego obrotu firmy.

Zarzuty UOKIK dla banków – utrudnienia w składaniu wniosków

W myśl przepisów, to klient decyduje, czy składa jeden wniosek na wszystkie osiem miesięcy, czy składa je sukcesywnie, pojedynczo. Tymczasem wskazane trzy banki poprzez swoje serwisy internetowe uniemożliwiały złożenie jednego wniosku na wszystkie wybrane okresy. Podobne praktyki innych banków były już zgłaszane do UOKIK i banki wprowadzały zmiany w swoich serwisach. Poza oczywiście BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankiem Pocztowym, które nie zmieniły działania swoich stron.

Łącznie, Urząd prowadzi postępowania wyjaśniające wobec 17 banków. Poinformował też, że wpływają skargi klientów związane z błędnie naliczonymi harmonogramami spłat po skorzystaniu z wakacji kredytowych, które wskazywały dalsze naliczanie odsetek lub pokazywały nowe i zawyżone raty. Klienci informowali też o przypadkach odmowy zawieszenia spłat, gdyż bank uznawał zobowiązanie za pożyczkę hipoteczną, a nie produkt, który jest kredytem hipotecznym, który spełnia wymogi ustawy.

CZYTAJ TEŻ: BNP PARIBAS POLSKA PODWOIŁO ZYSK

Do UOKiK trafiło ok. 900 skarg związanych z wakacjami kredytowymi. Klienci banków skarżyli się między innymi na to, że banki mogą utrudniać klientom skorzystanie z wakacji lub zniechęcać ich do tego, choćby przez brak uzasadnienia odmowy lub długi czas rozpatrywania wniosków.

Do komunikatu UOKIK odniósł się Bank Pocztowy, który poinformował w specjalnym oświadczeniu dla do mediów, że realizuje projekt, który ma umożliwić złożenie jednego wniosku na wszystkie przysługujące okresy. W oświadczeniu nie podano jednak daty realizacji projektu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

"WAKACYJNE" ZARZUTY UOKIK DLA BANKÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: