Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

WAKACYJNE OŻYWIENIE KREDYTOWE

POPYT NA KREDYTY MIESZKANIOWE

Kredyt mieszkaniowy z budżetową dopłatą, który wystartował z początkiem wakacji powoli robi swoje. Wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w lipcu wzrosła o 47% r/r do kwoty 4 mld 250 mln zł.

W ujęciu wolumenowym liczba kredytów mieszkaniowych udzielonych w ub. miesiącu wzrosła o 29% r/r do 11 tys. – podało Biuro Informacji Kredytowej.

Zdaniem Waldemara Rogowskiego głównego analityka grupy BIK, wzrost zarówno wartości jaki i liczby kredytów na nieruchomości jest wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniła się zarówno liberalizacja wymagań nadzorczych w zakresie liczenia zdolności kredytowej, jak i niewidzianego od roku realnego wzrostu wynagrodzeń.

CZYTAJ TEŻ: CENY PIECZYWA ROSNĄ

Wzrosty są również efektem rosnącej wartości udzielanego kredytu – obecnie średnia wartość pożyczki na zakup mieszkania wynosi 374 tys. zł i jest wyższa o 14% niż przed rokiem, co jest bezpośrednim skutkiem wzrostu cen nieruchomości.

Według Rogowskiego w lipcowej akcji kredytowej nie widać jeszcze dużego pozytywnego skutku uruchomienia rządowego Programu ‘Kredyt 2%’. Wynika to przede wszystkim z okresu potrzebnego na rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Według wyliczeń BIK, w lipcu banki udzieliły w ramach tego Programu 826 kredytów (7,4% wszystkich udzielonych kredytów) na kwotę 280 mln zł.

WAKACYJNE OŻYWIENIE KREDYTOWE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d